UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

14. Letnich Ogrodów Polityki dzień drugi

 
Elbląg, Dr Misio,
Dr Misio, fot. Dominik Żyłowski

Drugiego dnia 14. Letnich Ogrodów Polityki (czwartek, 1 czerwca) festiwalowy program został zaplanowany głównie z myślą o najmłodszych. Tego dzieci zaprojektują dla siebie bibliotekę i jesteśmy bardzo ciekawi, co z tego wyniknie. Także z myślą o nich odbędzie się wykład dla nauczycieli poprowadzony przez Irenę Koźmińską, która od wielu lat uświadamia Polakom, jak ważne jest czytanie dzieciom. O czytelnictwie i kanonie lektur porozmawiamy także podczas panelu dyskusyjnego. Na koniec, gdy dzieci już pójdą spać – koncert Dr Misio. To będzie dzień pełen wrażeń.

godz. 10 - happening: „Biblioteka dla dzieci – dzieci dla biblioteki”
       prowadzenie: Adriana Ronżewska-Kotyńska
       miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. Zamkowa 1
       Happening z udziałem zaproszonych grup szkolnych, będący jednocześnie rodzajem eksperymentu społecznego, w ramach którego dzieci podczas warsztatów prowadzonych pod kierunkiem architekta zaprojektują poprzez zabawę przestrzeń Działu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Biblioteki Elbląskiej przy ul. Zamkowej. Elementy zaprojektowane przez dzieci podczas warsztatów znajdą się na stałe w wystroju wnętrza biblioteki. Całość wydarzenia zarejestrowana zostanie w postaci materiału filmowego.
      
       godz. 13 - wykład: „Czytanie jako sztuka przetrwania”
       prowadzenie: Irena Koźmińska/Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
       miejsce: Sala Staromiejska w Kamieniczkach Elbląskich, ul. św. Ducha 3-4
       Wykład Ireny Koźmińskiej, szefowej Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, która od 16 lat realizuje ogólnopolską kampanię Cała Polska czyta dzieciom, mającą na celu upowszechnianie wiedzy o tym, jak ważne jest czytanie dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Autorka książek „Z dzieckiem w świat wartości” (z Elżbietą Olszewską, Świat Książki, 2007) oraz „Wychowanie przez czytanie” (z Elżbietą Olszewską, Świat Książki, 2010).
       Wykład adresowany będzie do nauczycieli z elbląskich szkół oraz bibliotekarzy.
      
       godz. 18 - panel dyskusyjny: „Czy potrzebny nam jest kanon lektur?”
       goście: Elżbieta Olszewska, Dominika Lewicka-Klucznik, Paweł Dunin-Wąsowicz
       prowadzenie: Edwin Bendyk/Tygodnik Polityka
       miejsce: Kamieniczki Elbląskie
      
       Paweł Dunin-Wąsowicz – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata”. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program „Dobre książki” w TVP1. Pracował m.in. w „Frondzie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie” i „Przekroju”. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Laureat Paszportu POLITYKI w kategorii „kreator kultury” (2005). Autor książek, m.in.: „Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku” (z Krzysztofem Vargą, Lampa i Iskra Boża, 1998), „Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych albo Wypisy o xięgach, których nigdy nie było, ale ktoś o nich napisał” (Lampa i Iskra Boża, Świat Książki, 1997), „Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP” (Lampa i Iskra Boża, 2000), „Fantastyczny Kraków” (Narodowe Centrum Kultury, 2013), „Fantastyczny atlas Polski” (Narodowe Centrum Kultury, 2015), „Polska Biblioteka Widmowa. Leksykon książek zmyślonych” (Narodowe Centrum Kultury, 2016).
      
       Dominika Lewicka Klucznik – animatorka kultury, filolożka, przez wiele lat nauczycielka języka polskiego w elbląskich liceach, poetka, pomysłodawczyni powstania Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Od początku istnienia Klubu angażuje się w jego działania pisarsko oraz organizacyjnie. Od marca 2014 jest prezesem Stowarzyszenia Alternatywni, które zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych w Elblągu. Głównym przedsięwzięciem jest Festiwal Literatury „Wielorzecze”, którego piąta edycja odbędzie się we wrześniu tego roku. Jest redaktorem kilku książek wydanych przez Stowarzyszenie Alternatywni, autorem wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych. Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i turniejów jednego wiersza. W 2013 wydała debiutancki tomik poetycki „Samopas” nominowany do nagrody Orfeusz w kategorii Orfeusz Mazurski. W 2016 roku odebrała nagrodę Kreatora Kultury od Prezydenta Miasta Elbląg za dotychczasową działalność, a III Festiwal Literatury Wielorzecze został uhonorowany nagrodą Wydarzenie Roku. To drugi laur dla tej nowej inicjatywy Stowarzyszenia Alternatywni. W tym samym roku ukazał się drugi tomik autorki pt. „Limit na cuda” (Poznań).
      
       Elżbieta Olszewska – trenerka i wykładowczyni, współautorka (z Ireną Koźmińską) książek „Z dzieckiem w świat wartości” i „Wychowanie przez czytanie”, filmów edukacyjnych „Wychowanie przez czytanie i „Jak kochać dziecko?”, organizatorka warsztatów Programu Nauczania Wartości, pomysłodawczyni i koordynatorka programów „Generacje-kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”. Była również inicjatorką szkoleń dla kobiet w zakładach karnych, programów czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych i innych działań Fundacji. Jest laureatką medalu „Gloria artis” nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z mężem prowadzi w Toruniu Muzeum Piernika.
      
       godz. 20.30 - koncert: Dr Misio
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
       (wstęp na koncert za okazaniem wejściówki/zaproszenia)
       Dr Misio to muzyczne wcielenie aktora Arkadiusza Jakubika znanego wszystkim ze znakomitych filmów Wojtka Smarzowskiego. Zespół powstał w roku 2008. W tak zwanym międzyczasie wydał dwie płyty wyprodukowane przez Olafa Deriglasoffa: „Młodzi” (2013) i „Pogo” (2014) z tekstami piosenek Krzysztofa Vargi, Marcina Świetlickiego czy Cypriana Kamila Norwida. Piosenki z drugiej płyty zaprezentowali w Bibliotece Elbląskiej podczas 12. Letnich Ogrodów POLITYKI. Jak mówią sami o sobie – „grają ostrego rock & rolla bez przebaczenia”. Ci, którzy byli na koncercie w bibliotece dwa lata temu...wiedzą, że to prawda. Ich najświeższa, trzecia płyta nosi tytuł „Zmartwychwstaniemy”, a jej producentem jest Kuba Galiński znany z produkcji płyt dla zespołu HEY, Ani Dąbrowskiej czy Ani Rusowicz.
      

       Patronem medialnym 14. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama