Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

15. Letnich Ogrodów Polityki dzień pierwszy

 
Elbląg, 15. Letnich Ogrodów Polityki dzień pierwszy fot. Dominik Żyłowski
Rek

Pierwszy dzień 15. Letnich Ogrodów Polityki (środa, 6 czerwca) rozpoczniemy dyskusją o popkulturze dwudziestolecia międzywojennego – filmie, muzyce, literaturze, komiksie, dizajnie. W rozmowie z Bartkiem Chacińskim z Tygodnika Polityka wezmą udział goście zafascynowani okresem międzywojnia, a wieczorem szlagiery przedwojennego jazzu zagra Jazz Band Młynarski-Masecki. Zapraszamy!

godz. 18.00 „Popkultura dwudziestolecia międzywojennego” - panel dyskusyjny
     prowadzenie: red. Bartek Chaciński/Tygodnik Polityka
     uczestnicy: dr Agata Szydłowska, Michał Pieńkowski, Jan Młynarski, dr Adam Rusek
     miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
     
     Michał Pieńkowski – znawca przedwojennego kina. Pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu.
     
     Adam Rusek – socjolog, pracownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej, badacz i znawca dziejów polskiego komiksu, zwłaszcza opowieści graficznych okresu międzywojnia. Autor wielu artykułów i kilku książek na ten temat, m.in.: „Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939” (2001), „Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych” (2007, 2010), „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955” (2011).
     
     Agata Szydłowska – krytyczka dizajnu, kuratorka, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Designu Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorka i współautorka książek na temat historii projektowania graficznego w Polsce, m.in. „Miliard rzeczy dookoła” (2013), „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (wspólnie z Marianem Misiakiem, 2015), „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” (wspólnie z: Agnieszką Kowalską i Ewą Solarz, 2017) „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” (2018). Współpracuje z uczelniami projektowymi, na których prowadzi zajęcia z historii dizajnu, a także z kwartalnikiem projektowym „2+3D” oraz „Monitor Magazine”.
     
     Jan Młynarski – polski muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista, znany głównie jako perkusista. Związany z zespołami muzycznymi: Młynarski Plays Młynarski, Warszawskie Combo Taneczne, obecnie Jazz Bandem Młynarski-Masecki, z którymi nagrał albumy „Przyznaj się”, „Sto lat panie Staśku!”, „Dancing, Salon, Ulica”, „Rebeka nie zejdzie dziś na kolację” i „Noc w wielkim mieście”. Ostatnia ze szlagierami przedwojennego jazzu.
     
     godz. 20.00 Koncert „Noc w wielkim mieście”: Jazz Band Młynarski-Masecki
     miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
(bilety w cenie 40 zł do kupienia: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7)
     
     Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim (synem Wojciecha Młynarskiego) powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.      

     Patronem medialnym 15. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa, laminowana 148x260 cm - Wodosp
Fototapety z tańcem
Fototapety przestrzenne
Fototapeta fizelinowa 290x260 cm - Tropiki