UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15. Letnich Ogrodów Polityki dzień pierwszy

 
Elbląg, 15. Letnich Ogrodów Polityki dzień pierwszy
fot. Dominik Żyłowski

Pierwszy dzień 15. Letnich Ogrodów Polityki (środa, 6 czerwca) rozpoczniemy dyskusją o popkulturze dwudziestolecia międzywojennego – filmie, muzyce, literaturze, komiksie, dizajnie. W rozmowie z Bartkiem Chacińskim z Tygodnika Polityka wezmą udział goście zafascynowani okresem międzywojnia, a wieczorem szlagiery przedwojennego jazzu zagra Jazz Band Młynarski-Masecki. Zapraszamy!

godz. 18.00 „Popkultura dwudziestolecia międzywojennego” - panel dyskusyjny
       prowadzenie: red. Bartek Chaciński/Tygodnik Polityka
       uczestnicy: dr Agata Szydłowska, Michał Pieńkowski, Jan Młynarski, dr Adam Rusek
       miejsce: Kamieniczki Elbląskie, ul. św. Ducha 3-4 (wstęp wolny)
      
       Michał Pieńkowski – znawca przedwojennego kina. Pracuje w Filmotece Narodowej, gdzie opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu.
      
       Adam Rusek – socjolog, pracownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej, badacz i znawca dziejów polskiego komiksu, zwłaszcza opowieści graficznych okresu międzywojnia. Autor wielu artykułów i kilku książek na ten temat, m.in.: „Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939” (2001), „Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych” (2007, 2010), „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955” (2011).
      
       Agata Szydłowska – krytyczka dizajnu, kuratorka, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Designu Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorka i współautorka książek na temat historii projektowania graficznego w Polsce, m.in. „Miliard rzeczy dookoła” (2013), „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (wspólnie z Marianem Misiakiem, 2015), „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” (wspólnie z: Agnieszką Kowalską i Ewą Solarz, 2017) „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” (2018). Współpracuje z uczelniami projektowymi, na których prowadzi zajęcia z historii dizajnu, a także z kwartalnikiem projektowym „2+3D” oraz „Monitor Magazine”.
      
       Jan Młynarski – polski muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista, znany głównie jako perkusista. Związany z zespołami muzycznymi: Młynarski Plays Młynarski, Warszawskie Combo Taneczne, obecnie Jazz Bandem Młynarski-Masecki, z którymi nagrał albumy „Przyznaj się”, „Sto lat panie Staśku!”, „Dancing, Salon, Ulica”, „Rebeka nie zejdzie dziś na kolację” i „Noc w wielkim mieście”. Ostatnia ze szlagierami przedwojennego jazzu.
      
       godz. 20.00 Koncert „Noc w wielkim mieście”: Jazz Band Młynarski-Masecki
       miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
       (bilety w cenie 40 zł do kupienia: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7)
      
       Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim (synem Wojciecha Młynarskiego) powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

       Patronem medialnym 15. Letnich Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama