Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej

Elbląg, 20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej

Już w niedzielę, 21 czerwca o godz. 17 w sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbędzie się Koncert Galowy 20. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, w którym wystąpią dwa zespoły: „Sensus Sonorum” z Poznania i „Musica Poetica” z Elbląga. Na drugą część - koncert „Od średniowiecza do baroku” - miłośników dawnych brzmień organizatorzy zapraszają we wrześniu.

Przed dwudziestoma laty spotkało się troje animatorów życia kulturalnego: Danuta Mańkut (wieloletnia prezes ETK), Jadwiga Dołęga (ówczesna dyrektorka elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury) oraz muzyk, pedagog – Ryszard Skotnicki. To Oni postanowili zaprezentować mieszkańcom, turystom, perełki muzyki minionych epok; ożywić uliczki rodzącej się elbląskiej starówki, ale też i zachęcić dzieci, młodzież do nauki gry na dawnych instrumentach, nauki dawnych tańców.
     Tak to zrodziły się 1. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Był 15-16 czerwca 1996 roku i do Elbląga zjechały zespoły: „Capella Antiqua da Camera” z Drewnicy, „Capella all’Antico z Zamościa, „Ars Antiqua” z Bierzwnika, „Rocal Fuza” ze Świeradowa Zdroju, elbląskie zespoły „Skuti Ensamble” i „Capella all’Antico”, a także Zespoły Muzyki Dawnej z Belgii i Luksemburga. Inauguracja miała miejsce na Podzamczu elbląskiego muzeum, gdzie odbył się koncert „Od Średniowiecza do Baroku” i Koncert Galowy oraz na uliczkach elbląskiego starego miasta – ta tradycja przetrwała do dziś. W ciągu tych minionych lat gościliśmy ponad 120 zespołów, w których zagrało około 800 muzyków; byli też rycerze, tancerze, rzemieślnicy; odbywały się biesiady staropolskie.
     Święto muzyki dawnej w Elblągu nie przetrwałoby tyle lat gdyby nie determinacja organizatorów: Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Młodzieżowego Domu Kultury. Ogromnym wsparciem byli też nasi partnerzy – przez wiele lat wspierał nas ówczesny dyrektor elbląskie muzeum Pan Kazimierz Arbart wraz z pracownikami; potem pod swój dach przyjęła nas Biblioteka Elbląska. Ogromnym wsparciem były też lokalne media i sponsorzy. Zawsze, przez te 20 lat, mogliśmy liczyć na wsparcie finansowe Urzędu Miejskiego w Elblągu – jest to nasz najwierniejszy sponsor.
     Dziś trudno wymienić wszystkich, dzięki którym odbywały się Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Każdego roku staraliśmy się wszystkim odwdzięczyć piękną muzyką, strojami, tańcem i wszystkim w roku jubileuszu serdecznie dziękujemy za życzliwość, wsparcie. Dziękujemy też wiernej publiczności, która nawet w strugach deszczu nas nie zawiodła.
     Już 21 czerwca 2015 roku zaproszamy Państwa na Koncert Galowy 20. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, w którym wystąpią dwa zespoły: „Sensus Sonorum” z Poznania i „Musica Poetica” z Elbląga.
     „Sensus Sonorum” to zespół, którego celem jest propagowanie oraz zaznajomienie słuchacza z muzyką dawną, jej historycznym wykonaniem oraz interpretacją zgodną z przeszłością. Nazwa „Sensus Sonorum” („Czucie brzmień”) wynika z wrażliwości na brzmienie, jaką niewątpliwe każdy muzyk dawny posiada. Każdy z członków zespołu jest indywidualistą, co w połączeniu daje całkowicie nowe wrażenia. Muzyka wykonywana jest na instrumentach historycznych bądź ich kopiach. Opiekę artystyczną sprawuje mgr Karolina Zych. W jego skład wchodzą: Mateusz Janus, Kacper Szpot – skrzypce barokowe, Szymon Szpot – flet traverso, ·· Marcin Bajon – viola da gamba, Weronika Stałowska – klawesyn.
     Zespół „Musica Poetica” tworzą absolwenci pracowni muzyki dawnej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Są to byli członkowie zespołu Capella'all Antica oraz Skuti Ensemble. Wraz z zespołami zdobyli szereg nagród w kraju i zagranicą. Między innymi ośmiokrotnie złotą Harfę Eola i dwukrotnie Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Schola Cantorum w Kaliszu. Wielokrotnie koncertowali na festiwalach we Francji, Belgii i Szwecji.
„Musica Poetica” specjalizuje się w muzyce fletowej renesansu i baroku.
     W skład zespołu wchodzą: Anna Radkiewicz, Ewa Kłosowska, Piotr Moneta i Marcin Skotnicki
     
     Miłośników dawnych brzmień zapraszamy do sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (wejście od ulicy Kosynierów Gdyńskich); początek koncertu o godz. 17. Na drugą część - koncert „Od średniowiecza do baroku” zapraszamy we wrześniu.
     
     Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym imprezy
     
     
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I jak zwykle muzyka dawna w nowej szkole muzycznej. Oczywiście na "Starówce" nie znalazł się nikt chętny na udostępnienie swoich pomieszczeń dla tej imprezy. Z okazji okrągłej XX rocznicy można by się czegoś spodziewać a jest -szkoła muzyczna. Jakie proste skojarzenia mają włodarze naszego miasta - jak muzyka to do muzycznej. Czyli: jakie miasto taka muzyka dawna. Wydaje mi się, że są to chyba ostatnie Dni Muzyki Dawnej. A szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Stefan(2015-06-13)
 • Czy wreszcie w Elblągu zostanie wybudowany budynek filharmonii i duża sala koncertowa. Na tę salę kameralną w szkole muzycznej ile osób wejdzie ??? a reszta pod budynkiem niech stoi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-06-13)
 • Piękny koncert! Elbląski zespół zna flety jak nikt - każdy z muzyków grał na swoim instrumencie z lekkością i uważnością. Ciekawy zabieg - sopran i bas w środku zespołu, "średnie" flety na zewnątrz (często spotyka się układ na wzór orkiestr smyczkowych). A chłopaki i dziewczyna z Poznania - wymiatają! Grają, tańczą niemalże przy swoich instrumentach, zawsze z kontaktem wzrokowym, co stwarza muzyczne porozumienie i rozmowę. Dziękuję za te wrażenia! Prowadząca koncert, p. Anna Klein, na poziomie i z klasą. To był koncert na miarę XX Jubileuszu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-06-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini