Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

600 lat grunwaldzkiej chwały

Elbląg, 600 lat grunwaldzkiej chwały

Bezcenne skarby kultury narodowej, związane ze wzajemnymi relacjami między Polską a Zakonem Krzyżackim na przełomie XIV i XV wieku. Wśród nich najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych. A to tylko fragment wystawy, która do 10 września gości w Wypożyczalni Naukowej przy ul. Św. Ducha.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów „Archivum Patriae” z okazji sześćsetnej rocznicy tego wydarzenia. Wystawę zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukazuje ona bezcenne skarby kultury narodowej, związane ze wzajemnymi relacjami między Polską a Zakonem Krzyżackim na prze omie XIV i XV wieku. Jest ona adresowana do wszystkich zainteresowanych tą problematyką, zwłaszcza do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów oraz nauczycieli.
     Z materiałów, które są prezentowane na wystawie, na szczególną uwagę zasługują dokumenty układów zawieranych przez Polskę i Litwę z Zakonem w XIV i XV w. Stanowią one najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych, których w takiej liczbie nie posiada żadna instytucja polska poza AGAD. Ważną część wystawy stanowić będą także reprodukcje dokumentów z innych archiwów polskich i zagranicznych, m.in. dokument cesarza Fryderyka II z 1226 r. ze zbiorów Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie - Dahlem, reprodukcje fotograficzne ze skanów chorągwi krzyżackich zdobytych pod
     Grunwaldem z dzieła Jana Długosza Banderia Prutenorum (ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej) oraz wybrane fragmenty "Reguły Zakonu" z poł. XIII w., kronik i roczników polskich z XV w.
     Wystawie towarzyszy rozbudowany katalog p.t. "Grunwald - 600 lat chwały", który można kupić na miejscu w cenie 25 zł oraz projekcja filmu dokumentalnego opisującego stosunki polsko – krzyżackie u schyłku XIV i na początku XV wieku, który został zrealizowany na podstawie scenariusza dra Janusza Grabowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
     Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 18, a w sobotę 9-15. Grupy zorganizowane mogą obejrzeć film w Bibliotece, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Małgorzatą Adamską (m.adamska@bibliotekaelblaska.pl, tel. 55 611 31 90)
Beata Branicka, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
POLO z HAFTEM
Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA