Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„…Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”

Jutro (16 kwietnia) o godz. 10 w Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ przy ul. Czerniakowskiej (sala nr 23) odbędzie się finał konkursu krasomówczego dla uczniów elbląskich szkól ponadgimnazjalnych.

Konkurs zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu we współpracy z Państwową Wyższa Szkołą Zawodową w Elblągu i Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. W zmaganiach finałowych będzie uczestniczyło 17 osób.
     Konkurs otworzy dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego dr Irena Sorokosz. Nad przebiegiem konkursu będą czuwać Teresa Kubryń z PWSZ, Małgorzata Sowicka, konsultant języka polskiego w W-MODN w Elblągu, Zofia Ostrówka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Krystyna Fac, polonista Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
     Prezentacje oceniane będą według kryteriów opracowanych przez organizatorów konkursu i członków jury – specjalistę emisji głosu, polonistów, psychologa. Nagrodą dla dwóch najlepszych mówców i ich opiekunów jest wycieczka do Brukseli – nagroda ufundowana została przez posła Ziemi Elbląskiej Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego. Fundatorami nagród są również Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Zespół Szkół Ogólnokształcących.
     Konkurs promuje umiejętność mówienia jako podstawową umiejętność niezbędną w dobrym funkcjonowaniu społecznym. Skuteczne posługiwanie się językiem polskim często bywa drogą do sukcesu. Ma wpływ nie tylko na sukces szkolny ucznia, ale także na jego dalszą drogę edukacji i życie zawodowe, jest niezbędne w wielu sytuacjach oficjalnych i prywatnych. Nowa podstawa programowa docenia wagę umiejętności przemawiania i otwiera różne drogi realizacji tych zajęć w szkole – zwłaszcza, lecz nie tylko – ponadgimnazjalnej. Sprawdzianem tych umiejętności w dalszym ciągu jest prezentacja maturalna.
     Kolejnym powodem organizacji konkursu był fakt, że ubiegły rok był Rokiem Juliusza Słowackiego – w 2009 r. przypadała 200. rocznica urodzin i 160. rocznica śmierci poety. Konkurs jest zwieńczeniem działań, które były podejmowane przez młodzież elbląskich szkół ponadgimnazjalnych w związku z tym jubileuszem.
     
Małgorzata Sowicka, Zofia Ostrówka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA