UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Aktywny Dzień Dziecka w CSE Światowid

Elbląg, Aktywny Dzień Dziecka w CSE Światowid
fot. nadesłana

W Dniu Dziecka rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Na uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czekały piknik literacki oraz gra terenowa, które miały na celu zachęcić najmłodszych do częstszego czytania.

Na uczestników pikniku literackiego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” czekało kilka tematycznych stacji, m.in. „Spotkanie z bajką czytaną”, gdzie można było posłuchać fragmentów najpiękniejszych dzieł literackich dla dzieci i młodzieży. Na „Bajecznej modzie” uczniowie wraz z instruktorką mogli ozdobić koszulki i ekologiczne torby motywami pochodzącymi z literatury, a na stacji „Poczytajmy i pograjmy” pograć w gry planszowe oparte na fabułach książek.
       W punkcie „Literackich przysmaków” uczestnicy poznali przepisy przygotowywania potraw, których receptury pojawiły się w literaturze młodzieżowej. Uczniowie zostali także zaznajomieni z metodami szybkiego i poprawnego czytania na stacji „Zostań mistrzem czytania”. O pozytywnym wpływie Internetu i technologii na edukację można było posłuchać na stacji „Literatura w sieci”. Ostatnią atrakcją był punkt „Poleć książkę”, gdzie znajdowała się specjalna tablica, na której można było przyczepić fiszki z tytułami ulubionych książek.
       Tego samego dnia rozpoczęła się także gra terenowa pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. W grze wzięło udział jedenaście grup z 6. klas szkół podstawowych oraz 1. i 2. klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu, Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Elblągu, Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu oraz Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.
       Grupy składające się z maksymalnie pięciu osób wyruszyły z budynku CSE „Światowid” i przy pomocy mapy odwiedzały instytucje kulturalne, gdzie musiały wykonać określone zadania. Punktami były m.in. Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu czy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

 


       Na uczniów czekały m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, gry memory i zagadki graficzne. Na każdej stacji grupy otrzymały koperty ze wskazówkami, które potem posłużyły do rozpoznania fragmentów książek oraz rozwiązania zagadki literackiej: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” – cytatu Johanna Wolfganga von Goethego.
       Zwycięzcami okazała się drużyna niebieska z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, jednak uczniowie ze wszystkich szkół otrzymali upominki. Nagrodami były książki, gry planszowe, zaproszenia na basen do Hotelu Młyn oraz wejściówki do parku linowego, klubu Squash Score i wspinalni.
       Projekt pn. "Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      

Sebastian Czarnecki, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama