Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Aleksander Sołżenicyn. Od Elbląga do Nagrody Nobla

Elbląg, Aleksander Sołżenicyn. Od Elbląga do Nagrody Nobla

9 lutego  o godz. 18 Elbląska Scena Literacka zaprasza na spotkanie z okazji 70. rocznicy aresztowania Aleksandra Sołżenicyna, pt. „Od Elbląga do Nagrody Nobla”.

9 lutego 1945 roku w Elblągu aresztowano Aleksandra Sołżenicyna (wówczas kapitana Armii Czerwonej) pod zarzutem agitacji antyradzieckiej. W tym dniu rozpoczęła się droga Aleksandra Sołżenicyna, której finalnymi akcentami były: Literacka Nagroda Nobla i literacka „Archipelag Gułag”. W 70. rocznicę tego wydarzenia przypominamy ów fakt na Elbląskiej Scenie Literackiej w Teatrze im. A. Sewruka.
     Znany elbląski dziennikarz Tomasz Gliniecki przybliży wydarzenia związane z aresztowaniem A. Sołżenicyna i jego dalsze losy.
     Jerzy Wcisła (dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego) oraz Mirosław Siedler (dyr. Teatru im. A. Sewruka) zaproponują inicjatywy, które kryją się pod hasłem „Od Elbląga do Nagrody Nobla”. Natomiast aktorzy elbląskiego Teatru przedstawią fragmenty „Archipelagu Gułag”.
     
     Aleksander Sołżenicyn – urodzony w nauczycielskiej rodzinie 11 grudnia 1918 r. w Kisłowodzku na Kaukazie. Studiował filozofię i matematykę. Podczas wojny Sołżenicyn był kapitanem artylerii . Brał on udział w bitwie pod Kurskiem. W ostatnich miesiącach wojny został aresztowany dnia 9 lutego 1945 roku w Elblągu przez służby NKWD, ponieważ w prywatnym liście wyraził się niepochlebnie na temat Józefa Stalina. W sowieckim gułagu spędził osiem lat, został wydalony z kraju, 17 lat spędził na emigracji. Jest nazywany „sumieniem XX wieku”. Autor powieści, dramatów i krótkich form literackich, tj. opowiadania i nowele. W 1970 roku został Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
     Jego utwór „Archipelag Gułag 1918-1956, próba dochodzenia literackiego” to trzytomowe i najważniejsze dzieło Sołżenicyna. Jest ono świadectwem zbrodniczych działań komunistycznego systemu w ZSRR. Autor, korzystając z własnych doświadczeń, ukazał rozwój więziennictwa radzieckiego, którego pierwotnym celem miała być "eliminacja wrogich klas społecznych". W konsekwencji tego powstał szereg obozów koncentracyjnych i obozów nazwanych od instytucji zarządzającej (Gławnoje Uprawlenije Łagierej) Archipelagiem GUŁag. Dzieło to jest obrazem odzierania człowieka z godności oraz zmuszania do pracy niewolniczej pod wzniosłymi hasłami.
     
     Fragmenty „Archipelagu Gułag” podczas spotkania przeczytają aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu: Mariusz Michalski, Lesław Ostaszkiewicz, Jerzy Przewłocki i
     Marcin Tomasik.
     9 lutego, godz. 18, Duża Scena Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
     Wstęp wolny, rezerwacja zaproszeń: OKT, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, pod numerem 55 641 97 00, wew.284
     
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Powinna być w Elblągu ulica Sołżenicyna i tablica opisująca to wydarzenie. Jak dotąd Rada Miasta wolała uczcić imię Kalinina (Rondo Kaliningrad - czyli rondo Grodu Kalinina).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-02-05)
 • Tak, zdecydowanie powinno się konkretnie uczcić tego człowieka w naszym mieście. Zasługuje na to zdecydowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  PolskiAnarchista(2015-02-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!