UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Aleksandra Wojtysiak w Teatrze Polskiego Radia

Elbląg, Aleksandra Wojtysiak w Teatrze Polskiego Radia

Jutro (18 marca) będzie można wysłuchać emisji premierowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia „Niewidzialny teatr”. Autorem słuchowiska i jego reżyserem jest Mateusz Tracz. „Niewidzialny Teatr” to fascynująca opowieść o wielkim kompozytorze i dyrygencie epoki romantyzmu Ryszardzie Wagnerze i jego wizji teatru muzycznego w Bayreuth. W roli Wagnera usłyszymy Andrzeja Chyrę, a rolę żony Wagnera – Cosimy, reżyser powierzył aktorce Teatru im. Aleksandra Sewruka Aleksandrze Wojtysiak.

Ryszard Wagner prowadził bardzo burzliwe życie. Angażował się politycznie, był zmuszony do emigracji, po powrocie zamieszkał początkowo w Monachium, a od 1872 roku w Bayreuth. I o tym właśnie okresie życia kompozytora jest słuchowisko „Niewidzialny teatr”. W Bayreuth zaczął kiełkować pomysł na budowę wielkiego teatru operowego, pozwalającego na realizację jego wizji muzycznych i dramaturgicznych. Żona Wagnera Cosima całe życie obracała się w środowisku muzycznym. Była córką wielkiego Franciszka Liszta, a jej pierwszym mężem był ceniony dyrygent Hans von Bulow. Skandal towarzyski, jakim był romans z Wagnerem i późniejszy ślub spowodował właśnie wyprowadzkę do Bayreuth. Cosima była zakochana nie tylko w Wagnerze, ale też była miłośniczką jego ogromnego talentu. Po śmierci męża chodziła tylko w czerni, a w ostatniej woli nakazała rozsypanie swoich prochów nad jego grobem. W roku 1883 została dyrektorem festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth. Kierownictwo artystyczne tego festiwalu zachowała do 1908 roku. Słuchowisko „Niewidzialny teatr” nie jest dokumentem, po prostu opisuje bardzo ciekawą historię z życia wielkiego kompozytora. Historię jego myśli, idei, wizji, a w końcu realizacji tej wizji. Autor słuchowiska dotarł do najdrobniejszych szczegółów biografii Wagnera, by jak najpełniej namalować jego portret.
       Teatr Polskiego Radia, „Niewidzialny teatr”, radiowa Jedynka, sobota, 18 marca godz. 17.
      
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama