Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Aleksandry w Dzień Teatru

W sobotę 25 marca będziemy obchodzić w Elblągu Międzynarodowy Dzień Teatru. Czeka nas premiera „Lotu nad kukułczym gniazdem” według głośnej książki Kena Keseya i rozstrzygnięcie dorocznego plebiscytu na najpopularniejszych elbląskich aktorów o nagrodę Aleksandra.

Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca, ale ponieważ w tym roku jest to poniedziałek, w Elblągu obchodzony będzie w sobotę 25 marca.
     Statuetkę Aleksandra wymyślił dyrektor Teatru Dramatycznego Mirosław Siedler. Nazwa Aleksander wywodzi się od osoby Aleksandra Sewruka, który, zdaniem Siedlera, jest największą i najszlachetniejszą postacią związaną z olsztyńsko-elbląskim (wówczas jeszcze) Teatrem im. Stefana Jaracza.
     
     Pierwowzór Aleksandra
     Aleksander Sewruk (1912-1974) przed wojną był urzędnikiem. Walczył w kampanii wrześniowej, po kapitulacji Modlina został wzięty do niewoli i osadzony w oflagu w Arnswalde, potem w Grossborn. W oflagach zaczął występować w teatrach obozowych. Po wyzwoleniu w latach 1946-47 występował w teatrze Polskiej Dywizji Pancernej w Niemczech. Do polski wrócił w 1947 r. i został aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a w latach 1957-69 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym tego teatru. Od 1969 r. do śmierci był dyrektorem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie.
     Był też aktorem filmowych. Zagrał w serialach „Noce i dnie”, „Czarne chmury”, „Ucieczka-wycieczka”, „Czterej pancerni i pies”, w jednym z odcinków „Czterdziestolatka”, w filmach „Orzeł”, „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Panienka z okienka”, „Egzamin”, „Anatomia miłości”.
     
     Aleksander 2006
     Statuetka Aleksandra przyznawana od 2004 roku jest dziełem plastyczki Ewy Prelewskiej. Nagradzani nią są wyróżniający się aktorzy za pracę artystyczną, ale też przyjaciele teatru za upowszechnianie kultury teatralnej i wspieranie Teatru Dramatycznego w Elblągu.
     Nagroda Aleksandra przyznawana jest w pięciu kategoriach: kobieca kreacja roku, męska kreacja roku, najpopularniejszy aktor, przyjaciel teatru i najwierniejszy widz. O dwóch pierwszych decyduje kapituła, w której skład wchodzą znawcy i miłośnicy teatru, dwie ostatnie wręcza Teatr Dramatyczny. O tym, kto będzie nagrodzony w trzeciej kategorii - najpopularniejszy aktor, decydują widzowie w plebiscycie, którego kupony drukowane są w „Dzienniku Elbląskim”. W tej chwili na czele plebiscytu są Lesław Ostaszkiewicz i Mirosław Siedler, ale plebiscyt jeszcze trwa i oficjalne wyniki poznamy dopiero na sobotniej uroczystości w teatrze.
     
     Kreacje minionych lat
     Nagrody za kreacje roku są nieco starsze od Aleksandrów. Po raz pierwszy przyznano je w 2001 roku, a ich pomysłodawczynią jest Izabela Seredocha.
     W poprzednich latach laureatami tych nagród byli: 2001 - Maria Makowska-Franceson i Lesław Ostaszkiewicz, 2002 - Kamila Calińska i Lesław Ostaszkiewicz, 2003 - Tadeusz Sokołowski, 2004 - Teresa Suchodolska-Wojciechowska i Mariusz Michalski, 2005 - Joanna Tadla i Mirosław Siedler.
     
     Nominowani
     W tym roku do nagrody Aleksandra za kobiecą role roku nominowani zostali Marta Masłowska za rolę Natalii Stiepanownej w „Oświadczynach” i Teresa Suchodolska-Wojciechowska za rolę Heleny Iwanowny Popowej w „Niedźwiedziu”. Za role męską do nagrody pretendują Mariusz Michalski za rolę Grigorija Stiepanowicza Smirnowa w „Niedźwiedziu”, Lesław Ostaszkiewicz za rolę Papkina w „Zemście” i Tomasz Muszyński za rolę Puka w „Śnie nocy letniej”.
     Kto zdobędzie Aleksandra, przekonamy się w sobotni wieczór. Początek spotkania o godz. 18.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI