Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Architektura przymusu w Galerii El

Elbląg, Architektura przymusu w Galerii El

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Architektura przymusu", który odbędzie się 3 października o godz. 18. Z kolei 4 października o godz. 17 odbędzie się panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali m.in. autorzy wystawy. W przerwie pokaz filmu Tożsamość Petržalki.

Problemem badawczym, wokół którego koncentrują się zainteresowania uczestników projektu, są szeroko rozumiane a mające rozmaite wcielenia dyscyplinujące funkcje architektury. Począwszy od „łagodnych” form kontroli, jak szkoła czy przedszkole, aż po tak zwane instytucje „totalitarne” (więzienia, szpitale psychiatryczne). Inspiratorami naszych poszukiwań są między innymi Michel Foucault oraz Erving Goffman. Obok problemu badawczego stawiamy także przed sobą zdanie metodologiczne. W badaniu tym równie istotny jest wymiar epistemologiczny. Poznanie poprzez socjologiczne badania naukowe oraz poznanie poprzez działania artystyczne może doprowadzić do nowych, interesujących wniosków. Oba działania prowadzone były w tym przedsięwzięciu paralelne. Ich efekty prezentujemy w wystawie. (Marek Domański)
     W czerwcu 2013 została wydana książka, zatytułowana "Architektura przymusu. Interdyscyplinarne studia nad dyscyplinującymi funkcjami architektury". Wydawnictwo zawiera zgromadzony w czasie badań materiał wizualny i wybrane teksty kilku autorów.
     Prof. Krzysztof Olechnicki w recenzji wydawniczej napisał:
     Praca zbiorowa „Architektura Przymusu” stanowi oryginalną próbę socjologicznego zmierzenia się z rzadko eksplorowanym polem problemowym. Tym, co w największym stopniu buduje merytoryczną wartość „Architektury przymusu” jest rzadko spotykana, nowatorska konstrukcja tomu, zasadzająca się na wyodrębnieniu dwu ściśle ze sobą powiązanych trybów narracji: werbalnej - analiz różnych egzemplifikacji zjawiska, oraz wizualnej - zestawów fotografii korespondujących i analizujących przypadki. Dwoistość narracji nie tylko umożliwia recepcję książki na różnych poziomach, ale również udanie łączy w jednym tomie walory poznawcze przedsięwzięcia naukowego i przedsięwzięcia artystycznego.
     Artyści, biorący udział w wystawie: Herman van den Boom, Artur Chrzanowski, Dagmara Bugaj, Marek Domański, Weroniki Łodzińska-Duda, Tomasz Ferenc, Konrad Grajner, Bartek Łukaszonek (wideo), Wiktor Skok (wideo)
     Z kolei 4 października o godz. 17 odbędzie się panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali m.in. autorzy wystawy: Marek Domański, Tomasz Ferenc, Artur Chrzanowski oraz Juraj Chlpik, Tadeas Goryczka, Jaroslav Nemec, Tomasz Załuski, Dagmara Bugaj. Prowadzenie: Jarosław Denisiuk.
     W przerwie pokaz filmu Tożsamość Petržalki (reż. Juraj Chlpík, słow. Identity Petržalky, 2010 r.), który pokazuje Petrzalkę - największe blokowisko Słowacji i jedno z największych w całej Europie. Mieszka na niej ok. 115 tys. osób, a sam film pokazuje ją tak, jak widzą swoje sąsiedztwo mieszkańcy.
     Informacje: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80

Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Fototapeta z ludźmi
Naklejki na meble
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski