Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Artystyczne porozumienie wielu dusz

 
Elbląg, Artystyczne porozumienie wielu dusz Teresa Miłoszewska zaprasza na MSA (fot. WS)
Rek

Dziś (17 listopada) w Światowidzie rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. W programie są prezentacje niepełnosprawnych aktorów, tancerzy, którzy na scenie występują ze swoimi sprawnymi kolegami. To także wernisaże, warsztaty oraz koncerty gwiazd. Będzie można posłuchać przebojów Beatlesów w brazylijskich rytmach, a także Marka Piekarczyka - akustycznie.

Przez dziesięć kolejnych lat Światowid organizował Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. Od pięciu lat mają one charakter międzynarodowych spotkań integracyjnych.
     - Po dziesięciu edycjach odcięliśmy się w nazewnictwie od słowa „niepełnosprawnych” i włączyliśmy osoby sprawne oraz gości zza granicy – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. - Teraz są to spotkania międzynarodowe. W tym roku mamy uczestników z Litwy, z Kaliningradu (bardzo ciekawy występ zespołu tanecznego osób niesłyszących), z Finlandii, ze Szwecji ze szkoły, z którą współpracowaliśmy w ramach projektu Azymut. W sumie będzie blisko 200 uczestników – sprawnych i niepełnosprawnych.
     MSA to prezentacje muzyczne, taneczne, teatry, których w tym roku jest bardzo dużo. To także wystawy, które zostaną otwarte już dziś na dwóch piętrach CSE Światowid oraz w Galerii Nobilis: „Impresje", fotografia „Bretońskie klimaty" oraz „Kompozycje". Wstęp wolny.
     - Bardzo duży nacisk kładziemy na warsztaty i profil edukacyjny spotkań – podkreśla Teresa Miłoszewska. – Nazwaliśmy to artyterapią w praktyce.
     Będą więc warsztaty bębniarskie, cyrkowe, teatralne oraz cała gama zajęć plastycznych, np. Litwini będą pokazywali haft na papierze. Będzie też fusing, decupage, ceramika. W przestrzeni warsztatowej będzie można wybrać sobie dziedzinę, która nas interesuje – od piątku do niedzieli. To propozycja dla uczestników Spotkań, ale mamy też zgłoszenia od grup z Elbląga. Warsztaty to wymiana doświadczeń, dotykanie nowych dziedzin, np. okazuje się, że grupa teatralna świetnie realizuje się w manualnych rzeczach – kontynuuje Teresa Miłoszewska. - To świetne odreagowanie po występie scenicznym.
     Głównym punktem MSA są prezentacje artystyczne. Te będą odbywać się w piątek i w sobotę w dużej sali kina oraz na Scenie na Piętrze. Zapowiadają się interesujące występy np. Studio Mody i Tańca SORDOS z Kaliningradu to grupa osób z wadami słuchu, które …tańczą.
     - Poznałam ich w Kaliningradzie, sami sobie szyją stroje, są świetni – zachwala Teresa Miłoszewska. - W zeszłym roku na MSA również taniec prezentowali niesłyszący z Ukrainy. Okazuje się, że rewelacyjnie sobie radzą na parkiecie. Wibracje, ruch świateł, odbierają dźwięk dotykowo. Zatańczą także Finowie – kontynuuje organizatorka Spotkań. - Będzie można zobaczyć, jak z rytmem radzą sobie osoby niepełnosprawne jeżdżące na wózkach.
     - Szczególnie ciekawie zapowiada się spektakl „Stacja” przygotowany przez grupę z Białegostoku – zapowiada organizatorka MSA. – To spektakl zrobiony przez zawodowych aktorów z niepełnosprawnymi. A „Alicja po drugiej stronie lustra" przygotowana przez Teatr „Na kółkach” (Kowalki) jest nagradzany na festiwalach więc też będzie to interesujący pokaz. Zachęcam również do obejrzenia elbląskiej produkcji „O słodkiej Lukrecji”, którą Edyta Machul ze Światowida przygotowała z niepełnosprawnymi z placówki przy ul. Saperów. Po raz pierwszy pokażemy go w przestrzeni festiwalowej. I tak naprawdę nie wiadomo, co się zdarzy (śmiech). Artyści będą mierzyć się z dużą sceną.
     Prezentacje nie mają charakteru konkursu. Nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy, ale nie dla nagród przyjeżdżają do Elbląga. Cenią sobie wymianę doświadczeń, zawieranie nowych przyjaźni.
     W niedzielę Teresa Miłoszewska zaprasza całe rodziny na koncert znakomitej orkiestry „VITA ACTIVA”.
     - To ponad trzydziestoosobowa orkiestra z Gdańska, którą tworzą osoby niepełnosprawne grające na instrumentach perkusyjnych – wyjaśnia. – Prowadzą ją profesjonalni muzycy. Będzie też solista-trębacz. Zaprezentują repertuar klasyczny i mogą zapewnić – są rewelacyjni! Prezentują bardzo wysoki poziom, koncertują w całej Europie. Wstęp na ten koncert jest wolny.
     MSA to także koncerty gwiazd.
     - Zawsze „przemycałam” coś dla duszy, bo wiadomo, jesień więc trochę ciepła się przyda – mówi Teresa Miłoszewska. – Była już Drewutnia, Antonina Krzysztoń. W tym roku zaprosiliśmy Grażynę Auguścik, którą pamiętam jeszcze z czasów kawiarni „Uśmiech”, gdy organizowałam jej koncert. Teraz zaprezentuje Beatlesów „przerobionych” na bossa novę i jazz. Na pewno będzie to koncert w krainie łagodności.
     A Marek Piekarczyk? Lider pierwszej polskiej grupy heavy metalowej w krainie łagodności?
     - On też ma klimatyczne utwory, który wykona z towarzyszącymi mu muzykami akustycznie – zapewnia Teresa Miłoszewska.
     Bilety na koncerty gwiazd w cenie 20 zł można nabyć w kasie Światowida.
     
     Program imprezy:
     czwartek, 17 listopada

     godz. 18 - Wernisaż trzech wystaw:
     IV Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Impresje"
     Fotografii „Bretońskie klimaty"
„Kompozycje"
     godz: 19 - Koncert Grażyny Auguścik i Paulinho Garcii „The Beatles Nova" /duża sala kina/
     
     piątek, 18 listopada
     godz. 11 - „Magic Dance" - pokaz tańca, Magic Art Group, Finlandia /duża sala kina/
     godz.11.30 - „O słodkiej Lukrecji" - spektakl, grupa teatralna WTZ przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty, Elbląg /duża sala kina/
     godz. 12.10 - „Inny niż co dzień-dzień" - pantomima, teatr Uśnickie Anioły, Uśnice /duża sala kina/
     godz. 12.30 - „The fool's of matchmaking" - spektakl, Ruczejok, Zielonogradsk /duża sala kina/
     godz. 14.30-16 - Warsztaty artystyczne /tylko dla uczestników MSA/
     godz. 16.30 - „Alicja po drugiej stronie lustra" - spektakl, Teatr „Na kółkach", Kowalki /duża sala kina/
     godz. 17.10 - „Anioły i kawałek ich życia" - spektakl, Teatr Ubogi Relacji Sopot /Scena Na Piętrze/
     godz. 19 - „Marek Piekarczyk - akustycznie" - koncert /duża sala kina/
     
     sobota, 19 listopada
     godz. 11 - Studio Mody i Tańca SORDOS - taniec osób niesłyszących, Centrum rehabilitacyjno - korekcyjne dla dzieci z wadami słuchu, Kaliningrad /duża sala kina/
     godz. 11.45 - „People" - taniec, Litwa /duża sala kina/
     godz. 12-14 - Warsztaty artystyczne - konferencja/film
     godz. 15 - „Stacja" - spektakl, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Alpi", Białystok /duża sala kina/
     godz. 16 - „Złodziejka Snów" - spektakl, Teatr Skrupcie się, CSE „Światowid", Elbląg /duża sala kina/
     godz. 17 - „Anima" - spektakl, Teatr Biuro Rzeczy Osobistych, Gdynia /Scena Na Piętrze/
     
     niedziela, 20 listopada
     godz. 10-11.30 - Warsztaty artystyczne /tylko dla uczestników MSA/
     godz. 12 - Koncert Orkiestry VITA ACTIVA /duża sala kina/
     
     Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie. Wstęp na wszystkie wydarzenia MSA jest wolny, z wyjątkiem koncertów: Grażyny Auguścik i Marka Piekarczyka. Cena biletu na każdy koncert 20 zł. Bilety do nabycia w kasie CSE Światowid.
     
     Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art".
     
     Patronem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Jacek Protas.
     Realizacja imprezy z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego w Elblągu.

     
     Partnerem imprezy jest GRUPA LOTOS S.A.
     Sponsorem - BROWAR W ELBLĄGU PRODUCENT MARKI SPECJAL

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Paryżem
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Fototapety Trójmiasto