Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Artystyczny miszmasz w Galerii El

 
Elbląg, Artystyczny miszmasz w Galerii El
fot. Anna Dembińska

Wczoraj (20 czerwca) nasze miasto było nie tylko centrum wydarzeń politycznych, ale także i kulturalnych. Ci elblążanie, którzy od polityki chcieli trochę odpocząć, wybrali się na 27. Salon Elbląski, który odbył się w Galerii El. Na wystawie pojawiły się prace 53 elbląskich artystów. Zobacz zdjęcia.

Decyzję o tym, które prace ozdobią ściany elbląskiej Galerii podczas tegorocznych Salonów, podjęło trzyosobowe jury. Wpłynęło wiele prac, więc wybór był z pewnością niełatwy. Nie zabrakło prac znanych i doświadczonych artystów. Mniej więcej jedna trzecia z nich miała z kolei wczoraj swój debiut. Oprócz twórców indywidualnych, na wystawie zaprezentowały się m.in. dwie grupy artystyczne – fotograficzna i multimedialna. - Salon Elbląski jest płaszczyzną dialogu artystów tworzących w Elblągu z publicznością. Tworzących w Elblągu i nie tylko – powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Galerii El, Jarosław Denisiuk. - Przez Salon przewijali się bowiem artyści mieszkający na różnych kontynentach. Regionalizm oznacza pewną gotowość do tego, by pokazać, co nowego i wartościowego w danym momencie tworzą artyści.
     Salon Elbląski ma już swoją wieloletnią tradycję. Przez lata wyrobił sobie markę i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem ludzi związanych ze sztuką. Jest cyklicznie odbywającą się imprezą, która gromadzi prace osób uznanych w kulturalnym światku naszego miasta. Salony to także możliwość integracji ludzi, których łączy wspólny mianownik - sztuka: - Kilka miesięcy temu informacja o Salonie dotarła do szerszej publiczności. Do osób, które brały już udział w wystawie, został wysłany regulamin i karta zgłoszeniowa – mówi Marta Karaś. - A osoby, które nie brały jeszcze udziału w Salonie, a chciałyby wziąć w nim udział, mogły się do nas po prostu zgłaszać. W tym roku zdecydowaliśmy się zaprosić do oceny jury, które wybrało ich zdaniem najlepsze i najbardziej interesujące prace. Nie wszystkie zgłoszone prace pojawiły się na dzisiejszej wystawie – dodaje. - W latach poprzednich prezentowaliśmy wszystko, bowiem nie było jeszcze wtedy tak wielu artystów. Teraz mamy ich wysyp. Pojawia się wiele nowych nazwisk, co niekoniecznie oznacza, że są to zupełnie młode osoby. Po raz pierwszy swoje prace pokazuje grafik, Maciej Bychowski. Są i młodzi i starsi artyści, mniej lub bardziej doświadczeni. Mamy grupę fotograficzną, którą tworzą Dominik Żyłowski i Rafał Kotyła. Oni również po raz pierwszy pokazują swoje prace na Salonie, choć wcześniej wystawiali je już w Galerii El. Mamy też Grupę Artystyczną „SL”. Jest to multimedialna instalacja chłopaków, którzy realizują Elbląski Salon.

 


     Wśród zwiedzających wystawę nie zabrakło gości z zagranicy. Można było spotkać na niej współpracujących z Galerią El, Manfreda Baasnera i Manfreda Boomgardena z niemieckiego miasta partnerskiego Leer. Wernisaż przyciągnął miłośników sztuki, rodzinę i przyjaciół artystów.
     Prace, które do końca wakacji będą zdobić ściany Galerii El, wybrało jury w składzie: Piotr Dondajewski (prezes ZPAP w Olsztynie), Janusz Janowski (prezes ZPAP w Gdańsku) i Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL.
     Zaprezentowane prace były różnorodne. Dominowało malarstwo, jednak pojawiła się także instalacja video, grafika komputerowa czy fotografia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dziecięce wózki utworzone z wieszaka na pranie. Na obrazach mogliśmy podziwiać pejzaż, akt, portrety. Nie zabrakło też na nich wizerunków pięknych kobiet, zakochanych ludzi, a nawet motorów. Zainteresowanie wzbudziła instalacja audio video Hex-Aspekty stworzona przez Grupę Artystyczną „SL”. To sześć różnych filmów video tworzących jedną spójną formę dźwiękowo-wizyjną. Poruszane w poszczególnych filmach tematy są sobie przeciwstawne: początek – przemijanie, radość – smutek, obcowanie – samotność i dotykają sfer będących stałym elementem ludzkiego życia. Filmy zaprezentowane zostały na ekranach specjalnej piramidy heksagonalnej.
     Podczas wczorajszego Salonu można było zobaczyć prace następujących artystów: Jacek Albrecht, Zygmunt Bachanowicz, Eliza Bartczak-Jarmużewska, Dariusz Bąk, Beata Ewa Białecka, Ewa Bogucka Pudlis, Romuald Bohdanowicz, Agnieszka Budenko, Maciej Bychowski, Zbigniew Chrostek, Waldemar Cichoń, Jerzy Domino, Marek Elsner, Krzysztof Grajczak, Joanna Grodecka, Karolina Hajec-Kalińska, Janusz Hankowski, Roma Jaruszewska, Pamela Jaworska, Karolina Kardas, Bogdan Kiliński, Paweł Konopka, Jerzy Kosacz, Anna Magdalena Kowalczuk, Janusz Kozak, Andrzej Jan Krzemiński, Benedykt Kroplewski, Paulina Leśniak, Liszon Liszewski, Aleksandra Matulewicz, Marcin Mielnik, Paweł Nieczuja-Ostrowski, Mariusz Edward Owczarek, Joanna Pacewicz, Bohdan Paczkowski, Michał Pawłowicz, Paweł Petasz, Ewa Prelewska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Józef Siwilewicz, Katarzyna Smeja-Skulimowska, Zbigniew Szmurło, Ryszard Tomczyk, Margarita Wójcik, Sławomir Zawistowski, Ryszard Zumkowski, nieFORMALNA grupa fotograficzna-Rafał Kotyła i Dominik Żyłowski, Grupa Artystyczna „SL”-Maciej Olewniczak, Mariusz Owczarek, Wiktor Piskorz, Rafał Wawrzyk.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski