UWAGA!

Badania problemów społecznych i historii Elbląga. Biblioteka zaprasza

 Elbląg, Badania problemów społecznych i historii Elbląga. Biblioteka zaprasza

W piątek, 16 listopada w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej odbędzie się konferencja naukowa „Stan i potrzeby badań nad problemami społecznymi Elbląga i jego najnowszą historią. W 25. rocznicę śmierci prof. Stanisława Gierszewskiego”. Wstęp wolny.

W maju przypadła dwudziesta piąta rocznica śmierci prof. Stanisława Gierszewskiego, wybitnego historyka, który w swojej pracy badawczej wiele miejsca poświęcił dziejom Elbląga i Pomorza. Profesor był autorem pierwszego całościowego ujęcia dziejów naszego miasta: „Elbląg. Przeszłość i teraźniejszość”, w latach 1988-1993 redagował „Rocznik Elbląski”, pod jego redakcją ukazywała się też seria popularnonaukowa pt. „Biblioteczka Elbląska”. Zasługą Stanisława Gierszewskiego było też opracowanie koncepcji wielotomowej historii Elbląga i zgromadzenie wokół tej idei zespołu badaczy, którzy pod jego kierunkiem przygotowali do druku pierwszy tom tego dzieła. Profesora zajmowały nie tylko dawne dzieje miasta, interesował go też Elbląg współczesny, jego problemy i ludzie.
       W roku 1995 w ówczesnej Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się sesja naukowa poświęcona pamięci profesora „W kręgu badań profesora Stanisława Gierszewskiego”, a w dwadzieścia trzy lata po tym wydarzeniu spotykamy się w Bibliotece Elbląskiej, aby pochylić się nad stanem i perspektywami badań nad najnowszą historią i społeczeństwem Elbląga. Zapraszamy!
      
       Program konferencji:
       10.30 Otwarcie konferencji - Prezydent Elbląga Witold Wróblewski
       10.40 Prof. dr hab. Stanisław Gierszewski i jego związki z Elblągiem - prof. dr hab. Andrzej Groth (Biblioteka Elbląska)
       11.00 Świat Elbląga - Elbląg dla świata. Możliwości badań interdyscyplinarnych zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej - dr Dorota Jutrzenka-Supryn (UMK / Biblioteka Elbląska)
       11.20 Źródła do dziejów Elbląga w latach 1975-1998 w zbiorach Archiwum Państwowego w Malborku - Małgorzata Janusz (Archiwum Państwowe w Malborku)
       11.40-12.00 Przerwa kawowa
       12.00 Współczesna społeczność Elbląga - tożsamość, aktywność, pamięć (postulaty badawcze) -
       prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (UG)
       12.20 Elbląg w świetle najnowszych badań socjologicznych i kulturoznawczych - prof. dr hab. Tomasz Szlendak (UMK)
       12.40 Dyskusja - moderator: Jacek Nowiński (Biblioteka Elbląska)
       13.30 Zakończenie konferencji
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama