Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bez tematów tabu – rozmowy 13. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Bez tematów tabu – rozmowy 13. Letnich Ogrodów Polityki fot. Dominik Żyłowski
Rek

Państwo prawa, czy może prawo państwa? Jakie mechanizmy kryją się za modą na historię? O czym się mówi, a o czym nie, czyli jakie są nasze polskie tabu? No i czy rzeczywiście Polacy stronią od kultury? To tematy, o których podyskutujemy podczas Festiwalu Letnie Ogrody Polityki. Spotkania prowadzone przez redaktorów Tygodnika Polityka odbędą się przy Pubie Specjal na ul. Wybrzeże Gdańskie. Wstęp wolny.

I dzień, środa, 8 czerwca
     - godz. 18.30, „Państwo prawa, prawo państwa” - spotkanie z prof. Ewą Łętowską, prowadzenie: red. Jerzy Baczyński. miejsce: Pub Specjal
     
     Ewa Łętowska - polska prawniczka, profesor nauk prawnych, pierwsza w Polsce Rzeczniczka Praw Obywatelskich (1987–1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002), sędzia Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Jest autorką ponad 300 publikacji z zakresu prawa cywilnego, konstytucyjnego oraz ochrony praw konsumentów.
     
     II dzień. czwartek, 9 czerwca
     - godz. 18.30, „Moda na historię” - spotkanie z prof. Marcinem Zarembą i dr. Janem Ołdakowskim, prowadzenie: prof. Wiesław Władyka, miejsce: Pub Specjal
     
     Marcin Zaremba - historyk, badacz dziejów najnowszej historii Polski, wykładowca w Zakładzie Historii XX wieku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat nagrody im. Jerzego Turowicza (2015 r.). Autor książek, m. in.: „Komunizm, legitymizacja, nacjonalizm. Nacjonalistyczna legitymizacja władzy politycznej w Polsce” (2001), „Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys” (2012) i innych.
     
     Jan Ołdakowski - polski urzędnik, polityk, menedżer kultury i muzealnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
     
     III dzień, piątek, 10 czerwca
     - godz. 18.30, „Polskie tabu” - spotkanie z prof. Krystyna Skarżyńską i prof. Zbigniewem Mikołejką, prowadzenie: red. Ewa Wilk, miejsce: Pub Specjal
     
     Krystyna Skarżyńska - psycholog społeczna, kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS oraz Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie PAN, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Zajmuje się analizą zachowań oraz postaw społecznych i politycznych, zwłaszcza w kontekście zadowolenia z życia i z społeczno-politycznego status quo. Autorka licznych publikacji w czasopismach naukowych i kilkunastu książek, m. in. „Spostrzeganie ludzi” (1981), „Psychospołeczne aspekty decyzji alokacyjnych” (1985), „Konformizm i samokierowanie. Struktura wartości i funkcje” (1991), „Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej” (2005) i innych.
     
     Zbigniew Mikołejko - historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest autorem wielokrotnie wznawianych tytułów książek, m.in. : „Elementy filozofii” (1998), „Mity tradycjonalizmu integralnego” (1998), „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma” (1998), „Żywoty świętych poprawione” (2001), „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa” (2001), „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu” (2009), „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu i innych” (2012), „We władzy wisielca, t. 2: Ciemne moce, okrutne liturgie” (2014) i innych . Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej np. „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Res Publiki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minus” i innych.
     
     IV dzień, sobota, 11 czerwca
     - godz. 18.30, „Polak pozakulturalny?” - spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, prof. Waldemarem Kuligowskim i prof. Jerzym Szyłakiem, prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak, miejsce: Pub Specjal
     
     Grzegorz Leszczyński - znawca literatury dla dzieci i młodzieży, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek, m. in.: „Młodopolska lekcja fantazji. O przełomie antypozytywistycznym w literaturze fantastycznej dla dzieci i młodzieży” (1990), „Elementarz literacki. Leksykon młodego czytelnika” (1995), „Literatura i książka dziecięca. Słowo - obiegi - konteksty” (2003), „Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX wieku. Wybrane problemy” (2006), „Magiczna biblioteka. Zbójeckie księgi młodego wieku” (2007), „Bunt czytelników. Proza inicjacyjna netgeneracji” (2010), „Książki pierwsze. Książki ostatnie? Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” (2012) i innych. Uważa, że czytanie jest bardzo ważne w procesie dorastania, a książka ma cieszyć, jeszcze zanim się ją zacznie czytać.
     
     Waldemar Kuligowski - antropolog kultury, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Autor i współautor książek, m. in. : „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (2007) i innych.
     
     Jerzy Szyłak - literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy, wykładowca w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książek, m in.: „Komiks: świat przerysowany” (1998), „Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku” (1999), „Komiks i okolice kina” (2000), „Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa” (2000), „Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej” (2001) i innych.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Lewactwo trwoni NASZE pieniądze na plucie jadem na POLAKÓW I POLSKĘ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2016-06-03)
 • Kto finansuje to zjazd lewactwa ?! Dokładne rozliczenie podać !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2016-06-03)
 • Tam gdzie będzie Pęczak bojkotuję!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  Kat.Na.Idiotów(2016-06-03)
 • Te spotkania, od lat, są identyczne. Ludzie z " Polityki " przekazują te same > odkrywcze > myśli, które wcześniej prezentowali w swoim piśmie. .. i wszystkich możliwych mediach elektronicznych. Publiczność w Elblągu też zadaje identyczne pytania !!!. Koło się zamyka. Owa zabawa - w Letnie Ogrody Polityki - utraciła świeżość i jest martwa intelektualnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2016-06-03)
 • Zróbcie sobie "Ogrody W sieci" i przestańcie nam zazdrościć, że możemy porozmawiać z mądrymi ludźmi. I proszę mnie nie wyzywać od lewactwa. Nie podoba się, nikt was do niczego nie zmusza, obecność nie jest obowiązkowa, więc przestańcie narzucać innym swój punkt widzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2016-06-03)
 • Tylko daj połowę budżetu na tą imprezkę to z połóową elblążan pójdziemy na kefir i bułkę grahamkę, którą skonsumujemy nad rzeka Elbląg/. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Kat.Na.Idiotów(2016-06-03)
 • A'propos tematów tabu - na początek polecam obejrzeć: "Amerykanie chcą walczyć z Rosją w Polsce"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  PolskiAnarchista(2016-06-03)
 • PS. wyzywając sięod "lewactwa"/"faszystów" i innych nieaktualnych już pojęć - zainteresujcie się lepiej geopolityką, żeby zrozumieć co się dzieje na świecie, i dlaczego jesteście jako społeczeństwo ciągle dzieleni i skłucani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  PolskiAnarchista(2016-06-03)
 • Wiele suchych faktów przemawia za tym, że loga i literki partyjne w tzw. parlamencie NIE mają większego znaczenia, gdyż urzęduje tam partia NowoczesnaPOPiSLDPSL… Jeśli korporacja/CIA/KGB chce przeforsować tutaj jakąś ustawę – to po prostu wysyła swoich „lobbystów” do „parlamentu” (a raczej partyjnych bonzów i ich rodzin), i tyle. Metody motywacji („teczka”/szantaż/wynagrodzenie/obeitnica lepszego stołka/inne zaspokojenie ambicji delikwenta) to po prostu standardowy arsenał takiego „lobbysty/hitmana”. Dopóki w kraju kilkudziesięciu kolesi będzie stanowiło „prawo” – dopóty to działa. Proste jak drut.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2016-06-03)
 • Tunel Świętego Gotarda, znany też jako Gotthard Base Tunnel, który przecina Alpy, stał się najdłuższą tego typu strukturą na Ziemi. W sumie ma 57,1 km długości, a w najgłębszym miejscu schodzi aż 2,3 km. Wydrążenie tej imponującej budowli pochłonęło astronomiczną kwotę 12 miliardów dolarów. Celem budowy było przyspieszenie ruchu kolejowego zarówno pasażerskiego jak i towarowego, biegnącego dotychczas przez Alpy Szwajcarskie. Co ciekawe budowy tunelu nie chciał szwajcarski rząd ani parlament, ale na początku lat dziewięćdziesiątych chcieli tego obywatele, którzy w kilku referendach opowiedzieli się za drążeniem tunelu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-06-03)
 • Wszystko co letnie jest do niczego. Letnie piwo, letnia zupa, letnia kobieta. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  ck.(2016-06-03)
 • ""Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych. " -Winston Churchill *** Mit o tym, ze Polska nalezy do kultury zachodniej prosze najpierw sprzeac spoleczenstwom Zachodu, dla ktorego cywilizacyjnie i geopolitycznie nadal jestesmy "a former Eastern bloc country" oraz uchodzcow "syryjskich" przebywajacych obecnie w zachodnich krajach UE, ktorzy na wiesc o mozliwosci otrzymania "azylu w Polsce" znikaja bez sladu w otchlaniach tunelu pod Kanalem La Manche. .. Nasi nadęci “mężowie stanu” III RP z dyplomami uzyskanymi na PRL-owskich uczelniach, na które dostali sie dzięki punktom za swoje robotniczo-chłopskie pochodzenie - w ramach leczenia się ze słowiańskich/wschodnioeuropejskich kompleksów i z postkomunistycznego kaca – publicznie onanizują się przed portretami kolejnych amerykańskich prezydentów. Wcale im nie przeszkadza to, że przeciętny Amerykanin nie potrafi wskazać Polski na mapie świata. A juz po wpadce Kejkuciej zrozumielismy, ze Waszyngton traktuje Polske jak republikę bananowę, poligon doświadczalny, składowisko złomu, wysypisko śmieci. .. a nawet swoje eksterytorialne terytorium na półkuli wschodniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  AMalejużniekoniecznie(2016-06-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II