Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezbłędny piknik w Światowidzie

 
Elbląg, Bezbłędny piknik w Światowidzie
(fot. nadesłana)

Quizy, krzyżówki, debata, dyktanda i „łamańce językowe" – to tylko przykładowe atrakcje pikniku ortograficzno-językowego, który 24 września odbył się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.

- Na dzieci i młodzież czekało 10 stacji ortograficzno-językowych, a na każdej z nich trzeba było wykonać zadanie – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE „Światowid", która otworzyła wczorajszy piknik. - Nasi zawodnicy musieli wykazać się między innymi znajomością przysłów, synonimów i antonimów, a także... kondycją fizyczną, bo stacje rozmieszczone były na wszystkich piętrach „Światowida".
     Nie zabrakło także atrakcji właśnie dla miłośników sportu. Wioletta Piasecka, autorka książek dla dzieci, przygotowała krótkie rymowanki-zagadki dotyczące gwiazd piłki nożnej. Sportowcy błysnęli wiedzą, ale także doskonale poradzili sobie z czytaniem wierszyków – „łamańców językowych" podczas prelekcji dr Katarzyny Jarosińskiej-Buriak.
     - Pomiędzy prelekcjami na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursu krasomówczego „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy", byli to: Jakub Tomasz, Bartłomiej Domżalski, Edyta Wrzesińska i Adriana Pałkowska – wylicza Marta Derlukiewicz, organizatorka pikniku.
     - Świetnie się bawimy – mówili zgodnie Michał i Konrad. – Najtrudniejsze zadanie było na stacjach numer 2 i 6, a pozostałe były łatwe. W ogóle to ten piknik jest super, chociaż ortografia jest trochę trudna.
     W południe uczestnicy pikniku wzięli udział w debacie „Słowo rani bardziej niż ostry miecz". O kulturze słowa w Internecie z dziećmi i młodzieżą rozmawiali: Katarzyna Jarosińska-Buriak – starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, Marlena Derlukiewicz - konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Włodzimierz Gęsicki - właściciel Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.
     - Jednym z punktów naszego pikniku było także napisanie finałowego dyktanda przez najlepsze zespoły z wszystkich kategorii wiekowych – mówi organizatorka pikniku. – Na sam koniec podsumowaliśmy konkursy, a najlepszym wręczyliśmy nagrody.
     W konkursie krasomówczym komisja nie przyznała pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęli ex aequo Karol Przybysz i Jakub Tomasz, trzecie miejsce natomiast przyznano Bartłomiejowi Domżalskiemu, Edycie Wrzesińskiej, Adrianie Pałkowskiej.
     W dyktandach natomiast w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 – Patrycja Kaźmierczak, Laura Bieńkowska i Dominika Grzeszczak, drugie miejsce otrzymała Martyna Budziszewska, Koralina Rybicka, Karol Serdeczny – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4, trzecie miejsce ex eaquo zajęli uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych - Michał Janik, Jagoda Witkowska, Zuzanna Borowska oraz Szkoły Podstawowej nr 18 - Olga Jaskulska, Natalia Kaluza, Kamil Bernardzik.
     W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął zespół z Gimnazjum w Gronowie Elbląskim - Karolina Bychawska, Paweł Oziewicz, Izabela Szymko. Drugie miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Martyna Wierzbicka, Milena Rogowicz, Marta Piątkowska z Zespołu Państwowych szkół Muzycznych, natomiast trzecie miejsce Gimnazjum nr 6 - Kacper Melnyk, Agnieszka Stankiewicz, Jakub Berent.
     W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych w składzie: Dominika Borowska, Monika Butryn, Martyna Urbankiewicz. Dwa drugie miejsca zajęły zespoły z: II klasy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym - Agnieszka Leonowicz, Alicja Święcka, Natalia Parzych i z IV Liceum Ogólnokształcącego - Ewa Szenik, Paulina Wójcicka, Paweł Wecherowicz.
     W kategorii dorosłych dwa pierwsze miejsca przyznano: drużynie reprezentującej Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu - Bożenie Jaromin, Marzenie Matczuk, Adamowi Okrucińskiemu oraz reprezentantkom Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu - Magdalenie Kobylińskiej, Joannie Kusowskiej, Beacie Turulskiej. Drugiego miejsca komisja nie przyznała, natomiast trzecie miejsce zajęły: Maria Muzińska, Anna Godlewska i Barbara Goliszewska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.
     - Co najważniejsze, tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa" otrzymała reprezentacja liceum z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Wszystkim zespołom bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę – dodaje Marta Derlukiewicz.
     
     Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej – Jacek Protas.
     
     Piknik ortograficzno-językowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015".

Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Świetna impreza, z wielkim rozmachem. Takich tłumów dawno w Światowidzie nie było. Dobry pomysł = zainteresowanie uczniów, ale i dorosłych. Prosimy o powtórkę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2 1
    (2015-09-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne BMW
OKOWOKO s.c.
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku