Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Biało-czerwone melodie z EOK

 
Elbląg, Biało-czerwone melodie z EOK
fot. nadesłana

Muzyczna biel i czerwień opanowały w piątkowy wieczór wnętrza Congress Hall w słowackiej Lewoczy. Z instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i towarzyszących jej artystów popłynęły bowiem najpiękniejsze dźwięki polskiej muzyki, w tym Orawa Wojciecha Kilara, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego i Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 Mieczysława Weinberga.

Koncert odbył się w ramach Festiwalu „Indian Summer in Levoca”, a elbląscy kameraliści połączyli siły z jedyną orkiestrą mozartowskiego typu na Słowacji – The State Chamber Orchestra Žilina, a także solistami: Jozefem Luptakiem (wiolonczela) i Januszem Wawrowskim (skrzypce). Za pulpitem dyrygenta stanął natomiast Paweł Kotla, który prowadził już Orkiestry w salach koncertowych takich miast, jak Londyn i Sankt Petersburg.
     Jak festiwalowa publiczność odniosła się do „biało-czerwonego” repertuaru? Odpowiedź na to pytanie stanowią bisy i owacje na stojąco, jakimi nagrodzono wykonawców. Uwagę melomanów przyciągnął zwłaszcza instrument użytkowany przez Janusza Wawrowskiego – skrzypce Stradivarius, pochodzące z 1685 roku. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu instrumentów na świecie, który przebył drogę, jak w słowach Mazurka Dąbrowskiego, z ziemi włoskiej do Polski. Przez stulecia pozostawał bowiem własnością magnackiej rodziny Ratini, pochodzącej z okolic Rzymu, do Polski trafił zaś niedawno za sprawą anonimowego nabywcy.
     Zanim muzycy wydobyli ze smyczków piękno nadwiślańskich kompozycji, przedstawiciele polskich i słowackich instytucji kulturalnych, w tym dyrektor Bożena Sielewicz, Paweł Kotla i Janusz Wawrowski, wzięli udział w dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy panel został poświęcony organizacji koncertów z repertuarem współczesnym i najnowszym. W ramach drugiego dyskutanci debatowali zaś o polsko-słowackiej kooperacji kulturalnej. W toku dyskusji uczestnicy paneli mogli się też zapoznać z prezentacjami multimedialnymi, ukazującymi dokonania EOK i słowackiego zespołu w zakresie promowania muzyki. Ponadto, koncert festiwalowy poprzedziła próba otwarta, w trakcie której muzycy przybliżali najmłodszym słowackim melomanom dzieje instrumentów smyczkowych i polskiej muzyki.
     Występ elbląskich kameralistów został doceniony przez jedno z najważniejszych anglojęzycznych pism u naszych południowych sąsiadów - „The Slovak Spectator”. Dwutygodnik wyróżnił Orkiestrę i Festiwal w rankingu 10. najważniejszych wydarzeń kulturalnych października na Słowacji. „Indian Summer in Levoca” i koncert EOK znalazły się wśród takich wydarzeń, jak Dni Kiszonej Kapusty w Stupavie, festiwal Biała Noc i Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach, festiwal muzyki chóralnej Voce Magna w Žilinie, festiwal Rużindolska Czarownica w Rużindolu, święto myśliwych Jazda Huberta w Betliar, trasa koncertowa zespołu Longital czy festiwal muzyczny i koncert Wspólne Stulecie, upamiętniający 100. rocznicę powstania Czechosłowacji, w Bańskiej Bystrzycy.
     
     Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”
     Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
     Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
     

     Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kamerlanej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     

Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Clinex M9 Strong
Clinex Grill
Clinex Dispersion Soft