UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Biblioteka z górnej półki

 
Elbląg, Ciekawym elementem wystroju biblioteki są rzeźby z książek
Ciekawym elementem wystroju biblioteki są rzeźby z książek (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Meble z … harlequinów, książki na wyciągnięcie ręki, a w prezencie zakładki do książek, magnesy oraz informacje o zbiorach naukowych. Dziś (2 października) Biblioteka Elbląska otworzyła się po trwającym od marca remoncie. Pierwsi czytelnicy nie kryli zachwytu. Komplementowali zmiany techniczne, ale i wystrój. Zobacz zdjęcia.

W Bibliotece Elbląskiej zmiany rozpoczęły się w marcu, gdy ruszył remont. W efekcie Dział Literatury dla Dorosłych z Zamkowej został przeniesiony do pomieszczeń, w których znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (ul. św. Ducha, I piętro). Wyremontowane zostały pomieszczenia Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (parter), gdzie obecnie na półkach prezentowany jest księgozbiór. To nie wszystkie zmiany, które zaszły w bibliotece. Można powiedzieć, że była to "rewolucja" związana ze zmianą sposobu prezentowania zbiorów. Księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych dotychczas "zamknięty" w magazynie, trafił na półki z wolnym dostępem, co oznacza, że czytelnik może teraz podejść do regału i przeglądać książki, które go interesują.
       - Przede wszystkim zmieniło się to, że czytelnik, który przychodzi do biblioteki naukowej od razu widzi książki – mówi Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. 
- Nie jest to takie oczywiste, bo od 1979 r., czyli od czasu, kiedy biblioteka zaczęła funkcjonować w budynku przy ul. św. Ducha, funkcjonował system magazynowy. Jest więc to duża zmiana wizualna, ale i techniczna. Można oczywiście – tak, jak to było dotychczas – wypożyczać książki siedząc w domu, korzystając z katalogu on-line, ale można też przyjść, podejść do półki i obejrzeć książkę, by nie zamawiać przysłowiowego kota w worku – zachęca Aleksandra Buła.
       Kolejna zmiana dotyczy holu bibliotecznego. Powstało tu Centrum Obsługi Czytelnika.
       - Odwiedzający nas czytelnik nie trafia już na ochronę, a na bibliotekarza, który w sposób fachowy pomoże mu odnaleźć się w bibliotece – zapewnia Aleksandra Buła. - W tym punkcie można wyrobić kartę biblioteczną, można oddać książki i to w godzinach dłuższych niż te, w których pracuje biblioteka. Można również uzyskać informacje o tym, gdzie znajdują się książki, których czytelnik poszukuje – na parterze czy na piętrze.

  Elbląg, Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych: - Czytelnicy czekali na otwarcie biblioteki
Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych: - Czytelnicy czekali na otwarcie biblioteki (fot. AD)

- Myślę, że czytelnicy czekali już na otwarcie biblioteki – stwierdza Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych. - Jest odzew duży, odwiedzający chwalą nas za zmiany, za wystrój.
       A trzeba przyznać, że wystrój jest interesujący. Meble w holu powstały bowiem z … książek.
       - To właściwie rzeźby z książek, które robi nasza koleżanka Ewa Szpyrka z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów – zdradza Aleksandra Buła. - Do wykonania tych stolików zostały wykorzystane „harlequiny”.
       Tuż za rogiem, przy ul. Zamkowej, lifting i to konkretny przechodzi Biblioteka Młodego Czytelnika.
       - Wnętrze zostało zaprojektowane podczas warsztatów, które odbywały się w ramach Letnich Ogrodów Polityki – wyjaśnia Aleksandra Buła. - Te same dzieciaki i młodzież przyjdą na otwarcie, żeby zobaczyć czy ta biblioteka będzie tą ich wymarzoną. Pierwszy poziom będzie przeznaczony dla dzieci młodszych, zaś piętro dla młodzieży - kontynuuje. - Oprócz książek w bibliotece znajdą się strefy do spędzania wolnego czasu, urządzenia interaktywne, tu będą również prowadzone nowe zajęcia z robotyki i filozofii. Otwarcie Biblioteki Młodego Czytelnika zaplanowaliśmy na 17 października.
      
       Ważne, zmienione zostały godziny otwarcia:
       Centrum Obsługi Czytelnika

       pn. - pt. - 8.00-19.00
       sob. - 9.00-16.00
       Biblioteka Naukowa i Biblioteka Literacka
       pn.-pt. - 10.00-18.00
       sob. - 9.00-16.00
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czekamy na zwrot przez Szwedów zrabowanych dzieł Kopernika z Fromborka!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2017-10-02)
 • Bardzo ładnie, ale mi serce krwawi, jak patrzę na porżnięte książki. Co by to nie było...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2017-10-02)
 • Niech Ci nie krwawi, książki nie są porżnięte tylko artystycznie zagięte
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2017-10-02)
 • Od zaginania też krwawi, bo do czytania się nie nadają. Nie piszę tego w złej woli ;) Po prostu niektórzy mają głęboko zakodowane, że książek się nie niszczy, chleba nie wyrzuca itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2017-10-02)
 • Kolejne pierdoły i prostacka propaganda marketingowa. Należy skończyć w Bibliotece z wiecznymi remontami; zakupami nagłośnienia, krzesełek, stolików, lampeczek, itp. Czas rozpocząć profesjonalną politykę zakupu księgozbioru. Ta wszechnica i jej zbiory współczesne to absolutna amatorszczyzna, a wręcz wstecznictwo intelektualne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2017-10-02)
 • Trafne. Pamiętam jak po wielkim otwarciu filii przy ul. Hetmańskiej rozczarowało mnie, że wszystko jest ładnie, są konsole, komputery z dostępem do internetu, a nowych książek BRAK. Po miesiącu intensywnego odwiedzania biblioteki nie było już co wypożyczać, a po wielkim remoncie nie pojawiły się nowe książki, tylko nowa "tapeta" na ścianie. Biblioteka ma przede wszystkim zapewniać dostęp do bogatych księgozbiorów, a nie być ładnym opakowaniem na książkowe ochłapki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2017-10-02)
 • Podpisuję się pod tym komentarzem obiema rękami. Czemu tyle funduszy przeznaczanych jest na upiększanie budynku, a nie na zakup nowych książek? 80% środków powinno przeznaczać się na zakup nowych książek, a 20% na łatanie przeciekającego dachu. Na pewno nie na komputery Apple i designerskie bibeloty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2017-10-02)
 • Artykuł o mojej wymarzonej bibliotece zaczynałby się od słów: "Zbiory biblioteki wzbogaciły się o 1000 nowych pozycji. Teraz nawet najwybredniejszy czytelnik ma z czego wybierać. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2017-10-02)
 • Biedni sfrustrowani malkontenci, z przyjemnością informuję, że w tym roku zakupiono już ponad 7 tysięcy książek Swoją drogą ciekawe jakich tytułów potrzebujecie i są niedostępne?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  (2017-10-03)
 • Marysiu nie pij bez zakąski bo ci to nie służy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-10-03)
 • Ludzie mają prawo wyrażać swoją opinię, nawet tą negatywną. Nie za swoje piniądze pani remontuje i kupuje najdroższe komputery i desidnerskie mebelki, tylko za pieniądze sfrustrowanych malkontentów, którzy przypominają, że w bibliotece mają być przede wszystkim książki, jak najwięcej książek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2017-10-03)
 • Nareszcie ktoś znalazł odpowiednie zastosowanie dla "harlequinów" :-) Pozdrowienia dla bibliotekarzy i czytelników!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2017-10-03)
Reklama