
Biblioteki w naszym regionie stają się nowoczesnymi centrami informacji i ośrodkami lokalnej aktywności. Bibliotekarze zawiązują lokalne koalicje, szkolą się, otrzymują komputery, a także uczą jak walczyć o czytelników i planować przyszłość swoich placówek.
Ma to być broń w walce z tzw. wykluczeniem informacyjnym mieszkańców wsi i miasteczek, którym często brakuje umiejętności i kompetencji do tego, by korzystać z nowych technologii i którzy rzadziej, niż ludzie z miasta korzystają z internetu.
Lekarstwem może być większy dostęp do komputerów, internetu i wiedzy o cyfrowym świecie. Taki dostęp mogą i powinny zapewnić publiczne biblioteki.
Program Rozwoju Bibliotek wspiera bibliotekarzy z niewielkich miejscowości w całym kraju. Biorą w nim udział także książnice z Warmii i Mazur. To wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gates, które realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Budżet na lata 2009-2013 wynosi 28 milionów dolarów.
Biblioteki (w tym również wojewódzkie) otrzymują sprzęt informatyczny (komputery z monitorami i oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, laptopy, projektory multimedialne z ekranami, aparaty fotograficzne), bezpłatne podłączenie do internetu, a także możliwość zdobycia wiedzy o tym, jak poruszać się w świecie zdominowanym przez nowe technologie, zdobywać sojuszników w walce o czytelników i przyciągać ludzi do bibliotek.
Do pierwszego etapu programu przystąpiło 1865 placówek, w tym 190 z naszego regionu (m.in. z Pasłęka, Markus, Morąga, Dobrego Miasta, Barczewa i Mikołajek). To drugi wynik w kraju. Pierwsze miejsce zajmuje Małopolska z 214 bibliotekami, które postanowiły zmienić swoje oblicze.
Więcej o tym zagadnieniu można przeczytać na stronie eswiatowid.pl.