Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

No to hop! No to hop!

Błysk współczesności, blask historii

Elbląg, Błysk współczesności, blask historii Dr Marek F. Jagodziński.

Piknik Naukowy Radia BIS zatytułowany „Świat za 10 lat” to już dziesiąta edycja niezwykle interesującego i, dodajmy, największego w Europie happeningu naukowego, który odbył się w Warszawie 3 czerwca. W tym roku miałem okazję zobaczyć go „od środka”.

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Truso i Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu prezentowałem najciekawsze odkrycia archeologiczne dokonane w trakcie badań wykopaliskowych Truso oraz projekt budowy repliki tego wikińskiego emporium. Pomysł pokazania Truso jako miejsca interdyscyplinarnych badań archeologicznych a także przyszłej atrakcji turystycznej w formie odbudowanego portu, wyszedł od Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski. Lokalna Grupa Działania w Elblągu, a Truso było jednym z elementów bogatego pokazu zatytułowanego „Statkiem po trawie”.
     Stoisko przyciągało zwiedzających zagadkowym i intrygującym tytułem. Po wejściu do namiotu można było gruntownie zapoznać się z obecnymi i potencjalnymi atrakcjami turystycznymi terenów położonych wzdłuż Kanału, korzystając z bardzo pomysłowo i dynamicznie przygotowanych ekspozycji. Prezentowane modele i makiety poszczególnych obiektów oraz całych aglomeracji staromiejskich, filmy, postery, mapy, foldery i inne materiały promocyjne, pozwalały zainteresowanym uzyskać pełny i, co najważniejsze, uwzględniający bogactwo dziedzictwa kulturowego obraz regionu.
     Fakt, że w tegorocznym Pikniku wzięły udział placówki muzealne, prezentując swój dorobek zwłaszcza w zakresie archeologii doświadczalnej, jakże atrakcyjnej turystycznie, pozwolił na niezwykłą konfrontację dawnych technik rzemieślniczych i, ogólnie mówiąc, warunków życia naszych przodków, z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w przemyśle, medycynie i innych obszarach współczesnego życia. Zestawienie dawnego z najnowszym umożliwiło niebywałą podróż w czasie, którą można podsumować spostrzeżeniem o istnieniu pewnej ciągłości w dążeniach dawnych i współczesnych ludzi. Świat się zmienia, a potrzeby człowieka są wciąż takie same - potrzeba piękna, pragnienie poznania otaczającej rzeczywistości, dążność do zmieniania życia na lepsze, zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej godne.
     Moim zdaniem, potrzeby te, a raczej wyraźne tendencje, widać zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, gdzie kultywuje się tradycję przodków, gdzie z respektem i należnym pietyzmem podchodzi się do środowiska przyrodniczego, w którym wykreowany został ich kulturowy dorobek. Dlatego też z dużym uznaniem przypatrywałem się poszczególnym prezentacjom naszego stoiska, które wielu zwiedzającym umożliwiło sentymentalne spojrzenie w przeszłoś (m.in. poprzez przypomnienie smaku wiejskich potraw), wskazując jednocześnie, jak dorobek historii można wykorzystać dla przyszłości.
     W pokazie, oprócz wymienionych wyżej stowarzyszeń i instytucji, uczestniczyli: przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, Szkoły Podstawowej w Dobrzykach, Gimnazjum Publicznego w Miłomłynie i Gimnazjum w Kisielicach, Stowarzyszenia Elbląg - Europa, Muzeum w Ostródzie, Starostwa Powiatowego w Elblągu, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Nadzór Wodny w Buczyńcu, Gminy Zalewo, Dyrekcji Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
     

Dr Marek F. Jagodziński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Prezent na Komunię
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Stronger
Clinex Glass