Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mały Park Kajki Mały Park Kajki

Bo czym byłoby życie bez miłości?

 
Elbląg, Bo czym byłoby życie bez miłości? Dorota Osińska z zespołem (fot. AD)
Rek

O kukułce, która nie chciała wykukać miłości, o wyczekiwanym pocztylionie, który przybył bez listu od ukochanego, o kłamstwie mężczyzny, które stało się przyczyną śmierci zakochanej dziewczyny, o duszy zaprzedanej diabłu w barze „Pod zdechłym psem” – recytowali i śpiewali laureaci XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?” podczas koncertu galowego, który odbył się dziś (23 marca) w CSE Światowid. Zobacz zdjęcia.

Bez niej nasze życie byłoby puste. Pod jej natchnieniem pisarze i poeci sięgają za pióro, pisząc dzieła pełne smutku i tęsknoty, a także namiętności i żarliwości. Bo czym byłoby życie bez miłości? O czym pisaliby poeci nie zaznawszy jej? Podczas dzisiejszego (23 marca) koncertu galowego miłość stała się głównym bohaterem wieczoru. Miłość o różnych obliczach. Miłość zbolała, zraniona, niespełniona, zdradzona, a także pełna namiętności i żarliwości.
     - Nasz festiwal to miejsce, w którym spotykają się niezwykle utalentowane osoby, które w niezwykły sposób operują językiem – powiedziała kierownik artystyczny festiwalu, Aleksandra Bednarczuk. - To miejsce, którego sercem jest promocja piękna języka, słowa mówionego i śpiewanego. Słowo „serce” jest tu bardzo ważne, bo ten festiwal nosi nazwę „Czy to jest kochanie?” Ja oddaję temu przedsięwzięciu swoje serce już trzynaście lat – dodała.
     W tym roku festiwal osiągnął pełnoletność. Od osiemnastu już lat serwuje publiczności niesamowite doznania artystyczne, dbając o wartość słowa w recytacji i piosence. Przez te wszystkie lata swych sił w konkursie spróbowały dziesiątki, a może nawet setki artystów i artystek z różnych zakątków Polski. Jedna z nich po latach powróciła na scenę elbląskiego Światowida. Dokładnie czternaście lat temu zdobyła pierwsze miejsce podczas festiwalu „Czy to jest kochanie?”. Teraz jest gwiazdą więc zabłyszczała również przed elbląską publicznością. A o czym śpiewała Dorota Osińska? Nietrudno zgadnąć.
„Tak by już Ciebie odnaleźć za progiem
     I biały obrus położyć na stół
     Tak by pół życia kochać się w Tobie
     I jeszcze bardziej drugie pół
     Tak by oszaleć, oszaleć, oszaleć,
     Tak by nie zgasić w sobie stu świec
     Wszystko postawić na jedną szalę”
     Od wielu stuleci poeci próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest kochanie. Podczas koncertu Doroty Osińskiej i laureatów tegorocznego festiwalu mogliśmy usłyszeć odpowiedzi.
     
     Zwycięzcy XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”
     
     W kategorii piosenka poetycka przyznano cztery równorzędne wyróżnienia (tysiąc zł):
     Karolinie Dziąbkowskiej z Elbląga
     Agacie Grześkiewicz z Olsztyna
     Marcie i Aleksandrowi Schmidt z Gniezna
     Anastasiyi Smirnovej z Linowej
     
     W kategorii recytacja kolejne miejsca zajęli:
     Nagroda Grand Prix (3 tysiące zł) – Daniel Stachuła z Sulechowa
     I miejsce (2 tysiące zł) Monika Reks z Wrocławia
     I miejsce Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego
     II miejsce (1 500 zł) Mikołaj Kubacki z Trzcianki
     Wyróżnienia (500 zł): Dorota Iwanicka ze Świdnika, Hanna Komorzycka ze Szczecina, Elżbieta Soszyńska z Krakowa
     
     Ponadto przyznano nagrody:
     Tablet ufundowany przez prezydenta miasta Elbląga otrzymała Marta Parzychowska z Warszawy, voucher „Weekend we dwoje” w hotelu otrzymał Daniel Stachuła.
     Nagrodę za najlepszy akompaniament otrzymali Bartek Krzywda i Zbigniew Paliszczuk.      


     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Festiwalu.
     

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nie każdemu owe wyższe uczucie jest dane. .. można przeżyć całe życie i tego nie zaznać(rzecz jasna odwzajemnienia) Z czasem pozostaje świadomość że czegoś się pragnie ale okoliczności mu tego zabraniają. Całe szczęście że życie składa się z wielu płaszczyzn. .. a miłość jest tylko jedną z nich. Pozdrawiam wszystkich samotnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  rax(2014-03-23)
 • Życie bez miłości, byłoby znacznie spokojniejsze. .. To nie ulega wątpliwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ck(2014-03-24)
 • Festiwal jest bardzo dobrze zorganizowany, występują w nim utalentowani młodzi ludzie, jednak - od kilku lat w laureatach powtarzają się te same twarze. .. dlatego może warto byłoby wprowadzić poprawki do regulaminu jak w innych tego typu festiwalach - a mianowicie że laureaci poprzednich lat nie mogą już brać udziału w prezentacjach konkursowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  (2014-03-24)
 • Dobre spostrzeżenie - Wiadomym jest, że wielu ludzi żyje z zarabiania na festiwalach - ale my, znając to możemy się temu sprzeciwić. Tegoroczny werdykt i ośmieszenie wręcz osób śpiewających było rażące. Tak jakby ktoś zrobił to z premedytacją lub po znajomości. Dajmy szansę innym, młodym i uzdolnionym. Życzę dalszego powodzenia Pani Karolinie Dziąbkowskiej, Katarzynie Buczek, Mai Panicz i Mai Kadłubowskiej. Elbląg górą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  Eskolog(2014-03-24)
 • Tak z ciekawości - na jakich festiwalach jest zapis zabraniający udziału laureatom poprzednich edycji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 8
  Cogito(2014-03-24)
 • W pewnych festiwalach jest taka zasada która właśnie przyciąga co roku nowych wykonawców lub tych którzy chcą spróbować swoich sił jeszcze raz, ale nie uzyskali nagrody w poprzedniej edycji - kilka przykładów: " Ogólnopolskie spotkania zamkowe " Śpiewajmy Poezję" Olsztyn, Ogólnopolskie konkurs :Kryształowa nuta" Lidzbark Warmiński, WFFM Wrocław, XIV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, Festiwal piosenki i ballady filmowej Toruń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2014-03-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Królik minaturka
Karma dla papug średnich
karma kanarek
Ochotka żywa