UWAGA!

Bo czym byłoby życie bez miłości?

 Elbląg, Dorota Osińska z zespołem
Dorota Osińska z zespołem (fot. AD)

O kukułce, która nie chciała wykukać miłości, o wyczekiwanym pocztylionie, który przybył bez listu od ukochanego, o kłamstwie mężczyzny, które stało się przyczyną śmierci zakochanej dziewczyny, o duszy zaprzedanej diabłu w barze „Pod zdechłym psem” – recytowali i śpiewali laureaci XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?” podczas koncertu galowego, który odbył się dziś (23 marca) w CSE Światowid. Zobacz zdjęcia.

Bez niej nasze życie byłoby puste. Pod jej natchnieniem pisarze i poeci sięgają za pióro, pisząc dzieła pełne smutku i tęsknoty, a także namiętności i żarliwości. Bo czym byłoby życie bez miłości? O czym pisaliby poeci nie zaznawszy jej? Podczas dzisiejszego (23 marca) koncertu galowego miłość stała się głównym bohaterem wieczoru. Miłość o różnych obliczach. Miłość zbolała, zraniona, niespełniona, zdradzona, a także pełna namiętności i żarliwości.
       - Nasz festiwal to miejsce, w którym spotykają się niezwykle utalentowane osoby, które w niezwykły sposób operują językiem – powiedziała kierownik artystyczny festiwalu, Aleksandra Bednarczuk. - To miejsce, którego sercem jest promocja piękna języka, słowa mówionego i śpiewanego. Słowo „serce” jest tu bardzo ważne, bo ten festiwal nosi nazwę „Czy to jest kochanie?” Ja oddaję temu przedsięwzięciu swoje serce już trzynaście lat – dodała.
       W tym roku festiwal osiągnął pełnoletność. Od osiemnastu już lat serwuje publiczności niesamowite doznania artystyczne, dbając o wartość słowa w recytacji i piosence. Przez te wszystkie lata swych sił w konkursie spróbowały dziesiątki, a może nawet setki artystów i artystek z różnych zakątków Polski. Jedna z nich po latach powróciła na scenę elbląskiego Światowida. Dokładnie czternaście lat temu zdobyła pierwsze miejsce podczas festiwalu „Czy to jest kochanie?”. Teraz jest gwiazdą więc zabłyszczała również przed elbląską publicznością. A o czym śpiewała Dorota Osińska? Nietrudno zgadnąć.
       „Tak by już Ciebie odnaleźć za progiem
       I biały obrus położyć na stół
       Tak by pół życia kochać się w Tobie
       I jeszcze bardziej drugie pół
       Tak by oszaleć, oszaleć, oszaleć,
       Tak by nie zgasić w sobie stu świec
       Wszystko postawić na jedną szalę”
       Od wielu stuleci poeci próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest kochanie. Podczas koncertu Doroty Osińskiej i laureatów tegorocznego festiwalu mogliśmy usłyszeć odpowiedzi.
      
       Zwycięzcy XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”
      
       W kategorii piosenka poetycka przyznano cztery równorzędne wyróżnienia (tysiąc zł):
       Karolinie Dziąbkowskiej z Elbląga
       Agacie Grześkiewicz z Olsztyna
       Marcie i Aleksandrowi Schmidt z Gniezna
       Anastasiyi Smirnovej z Linowej
      
       W kategorii recytacja kolejne miejsca zajęli:
       Nagroda Grand Prix (3 tysiące zł) – Daniel Stachuła z Sulechowa
       I miejsce (2 tysiące zł) Monika Reks z Wrocławia
       I miejsce Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego
       II miejsce (1 500 zł) Mikołaj Kubacki z Trzcianki
       Wyróżnienia (500 zł): Dorota Iwanicka ze Świdnika, Hanna Komorzycka ze Szczecina, Elżbieta Soszyńska z Krakowa
      
       Ponadto przyznano nagrody:
       Tablet ufundowany przez prezydenta miasta Elbląga otrzymała Marta Parzychowska z Warszawy, voucher „Weekend we dwoje” w hotelu otrzymał Daniel Stachuła.
       Nagrodę za najlepszy akompaniament otrzymali Bartek Krzywda i Zbigniew Paliszczuk.

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nie każdemu owe wyższe uczucie jest dane. .. można przeżyć całe życie i tego nie zaznać(rzecz jasna odwzajemnienia) Z czasem pozostaje świadomość że czegoś się pragnie ale okoliczności mu tego zabraniają. Całe szczęście że życie składa się z wielu płaszczyzn. .. a miłość jest tylko jedną z nich. Pozdrawiam wszystkich samotnych
  • Życie bez miłości, byłoby znacznie spokojniejsze. .. To nie ulega wątpliwości.
  • Festiwal jest bardzo dobrze zorganizowany, występują w nim utalentowani młodzi ludzie, jednak - od kilku lat w laureatach powtarzają się te same twarze. .. dlatego może warto byłoby wprowadzić poprawki do regulaminu jak w innych tego typu festiwalach - a mianowicie że laureaci poprzednich lat nie mogą już brać udziału w prezentacjach konkursowych.
  • Dobre spostrzeżenie - Wiadomym jest, że wielu ludzi żyje z zarabiania na festiwalach - ale my, znając to możemy się temu sprzeciwić. Tegoroczny werdykt i ośmieszenie wręcz osób śpiewających było rażące. Tak jakby ktoś zrobił to z premedytacją lub po znajomości. Dajmy szansę innym, młodym i uzdolnionym. Życzę dalszego powodzenia Pani Karolinie Dziąbkowskiej, Katarzynie Buczek, Mai Panicz i Mai Kadłubowskiej. Elbląg górą!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    6
    Eskolog(2014-03-24)
  • Tak z ciekawości - na jakich festiwalach jest zapis zabraniający udziału laureatom poprzednich edycji?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    8
    Cogito(2014-03-24)
  • W pewnych festiwalach jest taka zasada która właśnie przyciąga co roku nowych wykonawców lub tych którzy chcą spróbować swoich sił jeszcze raz, ale nie uzyskali nagrody w poprzedniej edycji - kilka przykładów: " Ogólnopolskie spotkania zamkowe " Śpiewajmy Poezję" Olsztyn, Ogólnopolskie konkurs :Kryształowa nuta" Lidzbark Warmiński, WFFM Wrocław, XIV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, Festiwal piosenki i ballady filmowej Toruń.
Reklama