Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bursztynowe zabytki w Glasgow

Elbląg, Bursztynowe zabytki w Glasgow
Fot. nadesłane.

Temat szlaku bursztynowego znowu powraca. Tym razem Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu wraz z Muzeum Zamkowym w Malborku wspólnie zaprezentują zbiory bursztynu archeologicznego na wystawie w styczniu przyszłego roku w Muzeum Uniwersytetu w Glasgow w Szkocji.

Elbląskie muzeum zaprezentuje bursztyny z okresu wpływów rzymskich (I-IVw. n.e.) pochodzące z badań na cmentarzysku gockim w Weklicach oraz z wczesnośredniowiecznego emporium Truso.
     W początkach naszej ery w okolicach Elbląga wiodła z południa Europy ku wybrzeżu Sambii jedna z najważniejszych dróg handlowych starożytności, tzw. Szlak Bursztynowy. Ówczesnych mieszkańców (Goci) okolic naszego miasta można wręcz określić mianem „władców bursztynu”. O tym jak bardzo pożądanym był bursztyn na południu Europy niech świadczy fakt, że cesarz Neron wysłał na północ jednego ze swoich wysokich urzędników by ten przywiózł bursztyn dla uświetnienia jednego z dni igrzysk. Jak podaje Pliniusz Starszy, wyprawa zakończyła się sukcesem, a największa z przywiezionych bryłek bursztynu ważyła ok. 4,26kg.
     Wczesnośredniowieczne Truso było jedną z najważniejszych osad – emporiów w basenie Morza Bałtyckiego. Założone przez wikingów w początku IX w. było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, w tym bursztyniarstwa. Dowodem na to może być odkrycie w jednej z chat warsztatu bursztyniarza. Obok niej znaleziono, największy jak do tej pory depozyt, ok. 10 kg bryłek bursztynu, który ukryto w specjalnym schowku – piwniczce.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna