UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chcą nas badać kulturalnie

 
Elbląg, Na pierwszym planie prof. Cezary Obracht-Prondzyński, w tle prof. Tomasz Szlendak
Na pierwszym planie prof. Cezary Obracht-Prondzyński, w tle prof. Tomasz Szlendak (fot. Michał Skroboszewski)

Zdaniem socjologów Elbląg jest dość słabo przebadany, jeśli chodzi o „tkankę społeczną i praktyki kulturowe”. A szkoda, bo chcieliby danych na temat tego, jak miasto przeszło przez doświadczenie transformacyjne, jak zmieniała się jego demografia, czy chce do morza czy też nie, wreszcie jak kształtuje się tożsamość miejska, czyli jacy jesteśmy naprawdę. Trochę światła rzuciły badania odbiorców kultury, które pokazały, że najchętniej oglądamy telewizję, robimy zakupy, wypożyczamy książki, muzykę czy filmy. Lubimy korzystać z ofert instytucji bardziej niż Grudziądz, ale mniej niż Ostróda. Dominują tradycjonaliści, wszystkożercy są w mniejszości.

- Paradoksalnie - im dalej w przeszłość, tym więcej wiemy – podsumował prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden z gości konferencji naukowej „Stan i potrzeby badań nad problemami społecznymi Elbląga i jego najnowszą historią. W 25. rocznicę śmierci prof. Stanisława Gierszewskiego”, która odbyła się dziś (16 listopada) w Bibliotece Elbląskiej.
     Terenem dziewiczym jest współczesność. Na co, zdaniem profesora, warto byłoby zwrócić uwagę, co zbadać i poddać analizie? Padło kilka sugestii.
     - Po pierwsze, doświadczenie transformacyjne, czyli zmiana z miasta robotniczego w miasto o profilu usługowym – radził prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Podstawową kategorią społeczną w Elblągu do roku 1989 r. byli robotnicy z przybudówką inteligencką, inżynieryjną. Po '89 nastąpiła transformacja i nie jest to proces zakończony. Interesujący jest dalszy ciąg zmian demograficznych – kontynuował. - W związku ze zmianą profilu miasta pojawiła się kwestia starzenia społeczeństwa i ten proces będzie się pogłębiał. Elbląg był miastem migracji, a stał się ośrodkiem emigracji. Dalej – tzw. morskość miasta – sięgnął po punkt trzeci. - Historycznie rzecz nie ulega wątpliwości, współcześnie patrzymy na rozpoczęte – już po raz trzeci - kopanie rowu do morza. I pojawiają się pytania: jest ta morskość czy jej nie ma? Jak wyglądają szanse, zagrożenia, ryzyko? Punkt czwarty to „bóle fantomowe województwa”, czyli było coś, ale ucięli i ból został – mówił prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Wato zapytać, na ile miasto pełniło funkcję ośrodka regionalnego, zająć się jego profilem ekonomicznym, społecznym. Punktem najważniejszym dla mnie – podkreślał - jest ocena tożsamości miejskiej, czyli kształtowania samoopowieści przez elblążan. Na to składa się szereg toposów: Truso, Wikingowie, Krzyżacy, Menonici, konkurencja handlowa z Gdańskiem, przemysł Schichaua, ale także opowieść o roku 1945 i odbudowa Elbląga. Czy elementy niemieckie są dla nas ważne czy też nie – pytał badacz. - Jaki mamy stosunek do dziedzictwa niemieckiego, czy się z nim identyfikujemy/ lub nie? Przed laty mieszkańców podzieliła figura Hermana von Balka – dla jednych była uleganiem niemieckiej propagandzie, dla innych świetnym pomysłem na promocję miasta.
     Przykładem przebadania miasta w zakresie kultury (dostępności i korzystania z niej) jest praca zespołu prof. dr hab. Tomasza Szlendaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaprezentował on wyniki Elbląga w zestawieniu z pięcioma podobnymi ośrodkami (m.in. Grudziądzem, Ostródą, Rawiczem).
     - Badania prowadzone były w sześciu miastach dotkniętych procesami pozametropolizacji – wyjaśniał socjolog. - Na grupie 605 jednostek – reprezentatywnej pod względem statystycznym.
     Czego się o sobie dowiedzieliśmy? Podobnie, jak w innych miastach: książki przeczytane w ciągu ostatnich 3 miesięcy – 1, godziny spędzane przed telewizorem: 2, wyjścia do kina w ostatnim miesiącu – 0, zakup gazet informacyjnych w ostatnim miesiącu – 0, filmy obejrzane w internecie – 0.
     Co jest siłą Elbląga?
     - Bardzo mocne instytucje kultury: cztery miejskie i dwie samorządu wojewódzkiego – wskazywał profesor Szlendak.- Jednak te instytucje oddziałują na niewielki odsetek mieszkańców. I tu mamy słabość - nieaktywność mieszkańców. W porównaniu z Ostródą, Elbląg jest na podium, jeśli chodzi o dostępność księgarni i sklepów z płytami czy filmami oraz dostępność instytucji, w których można wypożyczyć książki i filmy – to na osłodę, ale: - Już parametry takie, jak jakość wydarzeń w miejscowości to Ostróda Elbląg przebija. Oferta instytucji zajmujących się kulturą – Ostróda na pierwszym miejscu. To samo, jeśli chodzi o dostępność do ciekawych działań. Podobnie aktywność samych mieszkańców.
     Skąd ta atrakcyjność liczącej 33 tys. mieszkańców miejscowości?
     - W Ostródzie ostatnio odbudowano infrastrukturę, ważnym elementem jest amfiteatr nad jeziorem. I to napędza aktywność, co widzą też sami mieszkańcy – wyjaśniał prof. Tomasz Szlendak.
     Czego dowiedzieliśmy się o elbląskich uczestnikach i nieuczestnikach kultury? Największą grupę stanowią ci, którzy nigdzie nie chodzą, nie czytają, oglądają telewizję.
     - Telewizor robi statystyki w całej Polsce – zauważył socjolog z Torunia. - Elbląg nie jest więc wyjątkiem.
     Kolejna grupa to uspołecznieni tradycjonaliści.
     Deklarują chęć uczestnictwa w zajęciach, ale i dużo czasu spędzają na zakupach, co akurat jest elbląską specjalnością – tak wynika z badań.
     Dalej na liście plasują się wirtualni konsumenci.
     - Często korzystają z zasobów wirtualnych, w ten sposób oglądają filmy, czytają książki czy słuchają muzyki, ale nie można ich zobaczyć w instytucjach kultury – wyjaśniał prof. Szlendak.
     Najmniej liczną, bo 7-procentową grupą są kulturalni wszystkożercy.
     - Bywają na wszystkich możliwych imprezach i dobrze oceniają ofertę kulturalną miasta, bo ją znają – mówił socjolog. - Ta grupa we wszystkich miastach jest najmniejsza, w Warszawie sięga 9 proc.
     Do zapoznania się z wynikami tych badań, ich analizą i chęcią zaradzenia sytuacji prof. dr hab. Tomasz Szlendak zachęcał elbląskich radnych.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy nauczyciel historii w kl4 moze zrobic sprawdzian tydzień przed ustalonym terminem, uprzedzając o tym i de facto zmieniajac termin dzien wczesniej wieczorem na librus. Dlaczego nauczyciele nie przestrzagaja statutu szkoly, ktory reguluje kwestie sprawdzianow. W kazdym tygodniu spradziany, kartkowki i prace klasowe. Nie ma tygodnia bez co najmniej 2 z tych ww.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2018-11-16)
 • wystarczy popatrzeć naWroblewskiego i nie trzeba żadnych badań, żeby wiedzieć kto tu mieszka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  profesor doktor (2018-11-16)
 • RobertKoliński Pan prof. Cezary Obracht-Prondzyński jest mądrym człowiekiem i warto go posłuchać, Elblągiem interesuje się on od lat i zawsze ma coś ciekawego na nasz temat do powiedzenia. Natomiast odpowiadając na pytanie zespołu prof. Tomasza Szlendaka, dlaczego np. Ostróda ma lepszą ofertę kulturalną, skoro Elbląg ma lepszą po temu infrastrukturę, to można np. odpowiedzieć, że w Elblągu RM głosami wiadomego ugrupowania woli przegłosować kiełbasę wyborczą, jaką była obniżka biletów komunikacji miejskiej o 40 gr i wziąć te 600 tys. zł z puli przeznaczonej na wydarzenia kulturalne. Panu prezydentowi Wróblewskiemu i jego ekipie "basenowych niszczycieli" z ratusza warto natomiast zadedykować to zdanie profesora, w kontekście naturalnie odbudowy kąpieliska miejskiego:), cyt. "- W Ostródzie ostatnio odbudowano infrastrukturę, ważnym elementem jest amfiteatr nad jeziorem. I to napędza aktywność, co widzą też sami mieszkańcy – wyjaśniał prof. Tomasz Szlendak. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  RobertKoliński(2018-11-16)
 • Ostróda, Grudziądz, Rawicz(sic!) Matko Bosko, co żeście Gintowty, Walendziaki, Słoniny, Wróble i inne twory rakowate, uczyniły z moim miastem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  hd(2018-11-16)
 • Totalnie nietrafione porównanie Elbląg do Ostródy. W Ostróda żyje z turysty. Tam nie ma żadnego większego przemysłu. Proponuję Ostródę poza sezonem! Nuda i mewy. Czy jako wydarzenie kulturalne liczy się festiwal regge czy disco polo oto jest pytanie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 8
  lubiezulawy(2018-11-16)
 • Bardzo słuszne spostrzeżenia. Wszystko przez taką radę miejską dla której jedynie jest dbanie o swoje indywidualne interesy. A już nie mówiąc o słabym mało interesującym się kulturą oraz sportem tym prezydentem z psl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 4
  Lalek(2018-11-16)
 • Czytając niektóre komentarze (nie tylko te związane z powyższym artykułem ) wydaje mi się, że badanie socjologiczne naszego miasta to konieczność. Jest to niezwykle ważne zadanie i naprawdę udzieli nam odpowiedzi o stanie intelektualnym mieszkańców oraz wyjaśni faktyczny poziom wiedzy o mieście. Niezwykle istotne jest opracowanie aktualnego klasowego charakteru Elbląga. Wydaje się, że po transformacji ustrojowej zaniedbano w Polsce naukę socjologii, która w sposób jednoznaczny może wyjaśnić kim są nasi mieszkańcy, do czego zmierzają i jaki mają stosunek do rzeczywistości. W oparciu o te badania łatwiej będzie prowadzić politykę lokalną i odpowiednio reagować na problemy miasta. Stąd nowa rada i prezydent powinni rozważyć możliwość sfinansowania takich badań. Zaręczam, że to się opłaci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  Naukatopotęga(2018-11-16)
 • A gdzie Ci robotnicy zgineli po 1989 ? za to mamy taka inteligencje, WOSP plus nauczyciel plus stwoarzyszwnia/fundacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2018-11-16)
 • Dlaczego w prawie 100-tysiecznym mieście odwołuje się chyba ponad 50% imprez tzw. biletowanych? Na wszystko starcza pieniędzy, poza kulturą i u niektórych, czynszem za mieszkanie. Smutne, ale prawdziwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2018-11-16)
 • Wystarczy stary laptop, by mieć pod ręką całą kulturę, nie potrzebne są biblioteki, teatry, kina czy galerie. To są oczywiście gniazda pustych etatów i dodatkowe kanały, którędy cieknie gotówka z kieszeni "zwykłych ludzi", którzy gwiżdżą, i słusznie, na biblioteki, kina, teatry czy galerie. Stary laptop i kawałek internetu i można resztę życia przeglądać obrazy, słuchać muzyki od renesansu po awangardę i jazz, oglądać tysiące cennych filmów lub czytać tony książek (jak ktoś nie lubi ebookow, to na allegro są miliony książek po 1zł). Wystarczy się otrząsnąć i otrzeźwieć, a nie brnąć w ten mułowaty system socjalistycznej "kultury" (czyt. wciskanie ludziom gniotów i bubli za ich własne pieniądze)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 5
  agall(2018-11-17)
 • Elbląg i Ostróda to absolutnie dwa różne miasta, Elblągiem można porównać z Kusielicami, bardzo podobne miasta są i aż dziw, że Kisielice są miastem bardziej nowoczesnym mimo, że mniejszym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  doceml(2018-11-17)
 • Zbierasz minusy, ale prawdę napisałeś. Nawet nie trzeba laptopa - wystarczy tablet za kilka stów, żeby mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2018-11-17)
Reklama