Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chodzi o błysk, który poruszy jurorów

 
Elbląg, Chodzi o błysk, który poruszy jurorów
Mirosława Micek i jej "Wariatka" (fot. WS)

Romantyczne, zmysłowe, ale i agresywne, zbuntowane. Młode recytatorki (plus jeden pan), które dziś (30 marca) zaprezentowały się podczas przesłuchań konkursowy XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? pokazały wachlarz emocji. Czy błysk, który popłynął ze sceny wywołał błysk u jurorów?

Dziś pierwszy dzień przesłuchań konkursowych. Na początek recytacja. Na Scenie na Pietrze CSE Światowid zaprezentowało się dziewięcioro młodych, wrażliwych miłośników słowa, którzy przedstawili różne oblicza miłości. Szaleństwo, bunt, zniechęcenie, zranione uczucia. Wybór tekstów pokazał, że miłość niejedno ma imię…
     - Wybrałam „Romantyczność” Adama Mickiewicza, bo bardzo spodobała mi się szalona bohaterka, Karusia, tak zakochana, aż potraciła zmysły – mówiła 17-letnia Agata Kujawa z Malborka. - A drugi tekst, cóż, chciałam pokazać prozę, ale żywą [„Silniejsza” August Strindberg, frag. – red.]. Jednak bardziej lubię wiersz – zdradziła młoda recytatorka. - Sama jestem naturą sentymentalną, lubię się czasem zadumać i mocno zakochać. Tak do końca życia, jak myślę (śmiech). Na tym festiwalu występuję po raz pierwszy – dodała. - Przyjemna scena, publiczność kameralna. Jestem zadowolona ze swojego występu, inne osoby też mi się podobały.
     Od dziesięciu lat na festiwale sztuki słowa jeździ Mirka Micek z Dębicy (lat 27). To już jej trzecie „Kochanie”. postawiła na mocny, ekspresyjny tekst „Wariatka z Chaillot” Jean Giraudoux.
     - Zawsze wybieram teksty, które odzwierciedlają to, co dzieje się w mojej głowie – zdradziła. - Jestem na takim etapie w moim życiu, na jakim jestem i pod to szukałam tekstu. Dziś jednak wszystko poszło nie tak. Nie jestem zadowolona ze swojej prezentacji.
     To, że zaprezentowała prozę nie oznacza, że nie ceni poezji: - Najbardziej lubię klasyczną, romantyczną – przyznała. – Ale mam też w sobie dużo agresji i o tym mówię. Bardzo dużo skrajności kryje się w we mnie. Raz jest melancholia, raz agresja czy zdenerwowanie.

 


     Z klasyką zmierzyła się 17-letnia Paulina Kondrak z Warszawy (postawiła na Leśmiana i Kochanowskiego) [fot.obok]: - Teksty Bolesława Leśmiana bardzo lubię i chętnie czytam. Przemawia on do mojej wrażliwości. Jeśli chodzi o Kochanowskiego to przeczytałam ten wiersz [„Pieśń świętojańska o sobótce” – red.] i bardzo mi się spodobał. Jest prawdziwy, może trochę infantylny. Fakt, że są to dwa odmienne teksty pozwala mi zaprezentować się z dwóch stron. Jestem pierwszy raz w Elblągu, ale wcześniej też brałam udział w różnych konkursach. Recytuję dopiero od roku, ale teatrem, sztuką interesuję się od około czterech lat.
     Prezentacje młodych recytatorów ocenia jury w składzie: Janusz Majcherek - krytyk teatralny, wykładowca; Jarosław Wasik - z wykształcenia aktor-wokalista i kulturoznawca, zaś z zamiłowania dziennikarz, autor tekstów; Jan Janga Tomaszewski - aktor, kompozytor i bard w jednej osobie; Paweł Płoski - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, kierownik działu literackiego w Teatrze Narodowym, członek redakcji miesięcznika „Teatr”, elblążanin.
     Na co zwracają uwagę?
     - Naczelnym kryterium, które jest bardzo niejasne, ale jest pierwsze i podstawowe to kryterium spotkania, czyli poczucia dialogu z osobą wychodzącą na scenę – mówił Paweł Płoski. - Taka jest podstawa tej sytuacji, w której się mierzymy. Ważny jest tutaj rodzaj wymiany następującej w drugim człowieku, czy to za pomocą emocji, czy myśli. Żeby ten „błysk”, który jest ze sceny wywołał u mnie „błysk” i żebym poszedł z tą myślą, emocją gdzieś dalej. To jest to, co ja sobie zakładam, patrząc na uczestników. Reszta to takie kryteria cząstkowe: trafność doboru materiału, trafność wyboru środków wyrazu. Można czasami wybrać dobry tekst, ale powiedzieć go za szybko, dobrać złą melodię, „nadgrać”, „niedograć”. Niewątpliwie repertuar jest ciekawy. Sami młodzi uczestnicy są ciekawi. Teraz jest ten moment, w którym decyduje kontakt z publicznością.
     Na czym polega, zdaniem jurora, wyjątkowość festiwalu …Czy to jest kochanie?”
     - Różni się i to niewątpliwie doborem tematyki – wyjaśniał Paweł Płoski. - To jest wymóg, który powoduje, że trudno jest przyjechać do Elbląga z „gotowcami”, takimi, z którymi objeżdża się festiwale i konkursy w Polsce. Inną rzeczą istotną dla mnie jest zróżnicowanie literatury - od Mayenburga do Kochanowskiego. I to jest fantastyczne, to znaczy, że jest jakieś szukanie, nie sięga się po czytanki, wypisy, ale widać ślady lektur. To jest najcenniejsze.
     Jutro od godz. 10 kolejne przesłuchania konkursowe w kategorii recytacja. O godz. 16 w klubie Mjazzga jury będzie oceniać reprezentantów „piosenki poetyckiej”. Niedziela będzie należała do teatrów jednego aktora.
     Elbląska Gazeta Internetowa portEl przyzna nagrodę w wysokości 1000 zł najlepszemu (to nasze, subiektywne zdanie) elblążaninowi.
     Dzisiejszy, drugi dzień Festiwalu zakończył koncert Mariana Opani i jego syna Bartosza.
     
     Program festiwalu
     31 marca, sobota
     godz. 10 - Prezentacje konkursowe w kategorii recytacja (CSE Światowid, wstęp wolny)
     godz. 16 - Prezentacje konkursowe w kategorii piosenka poetycka (klub muzyczny Mjazzga, wstęp wolny)
     
     1 kwietnia, niedziela
     godz. 9 - Prezentacje konkursowe w kategorii teatry jednego aktora (CSE Światowid, wstęp wolny)
     godz. 18 - Koncert Galowy (Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, bilety wyprzedane):
     Recital Małgorzaty Żurańskiej - Wilkowskiej
     Koncert Laureatów XVI edycji Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?
     Koncert Anny Marii Jopek „Polanna”.

Agata Janik, Marta Wiloch
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Clinex Grill
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex W3 Multi