Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co Warmiakom w duszy gra?

 
Elbląg, Co Warmiakom w duszy gra? fot. nadesłana
Rek

Rodowici Warmiacy, ale też pasjonaci tego regionu z innych miejsc kraju oraz zagranicy - poszukiwani. We wrześniu w Lidzbarku Warmińskim i na terenie powiatu lidzbarskiego odbędą się etnologiczne badania terenowe. Temat: niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii. Do udziału w badaniach organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów etnologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz kierunków pokrewnych.

W latach 2016-2017 Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wraz z partnerami, zrealizuje szereg działań na rzecz Warmii w ramach projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z zadań jest przeprowadzenie w dniach 2-11 września etnologicznych badań terenowych na terenie powiatu lidzbarskiego. Mają one na celu udokumentowanie przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla regionu Warmii. Zakres tematyczny badań to tradycje, zwyczaje, obrzędy świąteczne, wiedza i umiejętności związane z kulturą tradycyjną oraz tradycje kulinarne. Badania potrwają 10 dni. - Do zadań badaczy będzie należało przeprowadzenie wywiadów kwestionariuszowych na temat stanu zachowania wybranych elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii – mówią organizatorzy badań. – Będą to wywiady z najstarszymi mieszkańcami oraz powojennymi osadnikami, twórcami ludowymi i rzemieślnikami, liderami, lokalnymi aktywistami itp.
     Zgłaszające się osoby wezmą udział w szkoleniu przygotowawczym oraz zapoznają się z przygotowanymi przez koordynatora badań materiałami dotyczącymi Warmii, w tym folkloru i kultury ludowej oraz specyfiki społeczno-kulturowej po 1945 roku. Każdy badacz będzie zobligowany do przeprowadzenia około 10-12 wywiadów kwestionariuszowych. Każdy będzie miał możliwość przygotowania wyników wywiadów w formie krótkich referatów/ tekstów popularno-naukowych; teksty dotyczące wybranego przez badacza zagadnienia zostaną opublikowane na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl oraz w serwisie Cyfrowewm.pl. Dodatkowo będą mogły być one zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt, która pod koniec 2017 roku odbędzie się w Elblągu.
     Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.
     
     Zgłoszenie swojego udziału w badaniach jest możliwe za pomocą ankiety pod adresem.
     

     Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 czerwca.
     
     Koordynator badań terenowych: Aleksandra Paprot - kontakt: aleksandra.paprot@gmail.com. Informacji o projekcie Warmio, quo vadis? udziela koordynatorka - Agnieszka Jarzębska - kontakt: tel. 55 611 20 84, agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl
Agnieszka Jarzębska, CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 7
AMK Szkło ozdobne 2
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%