Środa 17-10-2018, imieniny Ignacego, Wiktora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Czas na herbatę (Historia jednego przedmiotu cz. 136)

 
Elbląg, Czas na herbatę  (Historia jednego przedmiotu cz. 136) (fot. MAH)
Rek

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o czajniku.

W trakcie wykopalisk prowadzonych na posesji przy ul. Rzeźnickiej 14 odkryto dwie latryny. Jedna z nich została postawiona i była użytkowana w średniowieczu. W czasach nam nieco bliższych (w XVII/XVIII stuleciu) wykonano drugą, w której odkryto m. in. czajnik do parzenia herbaty.
     Czajnik o kulistym brzuścu, przechodzącym z szeroki, wychylony kołnierz z wrębem na pokrywkę, miał pierścieniową stopkę. Został wykonany z delikatnego fajansu (tzw. fajansu angielskiego) i pokryty nieprzezroczystym szkliwem o lekko kremowym zabarwieniu. Naczynie o wysokości 15 cm i średnicy 11 cm zostało ukształtowane w formie. To domowe naczynie w trakcie użytkowania uległo częściowemu zniszczeniu, dlatego w chwili odkrycia brak było wyłamanego uchwytu oraz części kołnierza, wyszczerbiony i częściowo ułamany jest dziobek.
     Na dnie widoczny jest sygnatura BRAMELD, odciśnięta podszkliwnie i bardzo słabo czytelna. Obecność tego znaku, będącego symbolem wytwórni pozwala nam dokładnie określić miejsce jego produkcji oraz dosyć dokładnie chronologię.
     Prezentowany czajnik pochodzi z wytwórni „The Old Pottery” Rockingham Works, która istniała w miejscowości Swinton, w dystrykcie Rotherham, hrabstwo Yorkshire. Ten zakład ceramiczny został założony przez Edwarda Butlera w 1757 roku. W latach od 1765 do 1778 jego właścicielem był William Malpass. Kolejny posiadacz, którym został Thomas Bingley, połączył Rockingham Works z inną wytwornią - Greens, Bingley & Co. W 1806 roku wytwórnię przejęli bracia John i William Brameld. W fabryce tej od 1820 roku rozpoczęto produkować wyroby porcelanowe, a już niewiele później, bo w 1842 roku zakład został zamknięty.
     Zastosowana sygnatura jednoznacznie wskazuje, że nasz czajnik pochodzi z okresu, kiedy zakładem ceramicznym w Swinton kierowali bracia Brameld, czyli na pewno po 1802, a przed1820 rokiem, w którym przestawiono produkcję na inny rodzaj wyrobów ceramicznych.
     
     


     Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH
     
     W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum

     
     
     
     
     
     
     

     
     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym

,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

!!!PROMOCJA5!!!
Szkło ozdobne 4
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 7