Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czwarty dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI

 
Elbląg, Czwarty dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI
fot. Filip Styliński

Na zakończenie Festiwalu 12. Letnie Ogrody POLITYKI (sobota, 13 czerwca) o tym „Czy stać nas na nowe idee?” porozmawiają: Kazimiera Szczuka, dr Michał Łuczewski i dr hab. Jan Sowa. Wieczorem koncert zespołu Pustki i premierowy pokaz spektaklu „Mistrz i Małgorzata” Teatru Formy z Wrocławia. Zapraszamy!

godz. 14.00 i 17.00, Czytelnia Główna Biblioteki Elbląskiej
     Warsztaty kreatywnego pisania z Loesje
     
     godz. 18.30, Pub Specjal/ ul. Wybrzeże Gdańskie 15
     Panel dyskusyjny „Czy stać nas na nowe idee?”
     Uczestnicy: dr Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II), dr hab. Jan Sowa (Uniwersytet Jagielloński), Kazimiera Szczuka (Uniwersytet Warszawski)
     Prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak, red. Edwin Bendyk
     
     Michał Łuczewski
(ur. 1979) – doktor socjologii, psycholog, metodolog. Dyrektor programowy w Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży. Stypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University (2005-2006) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; wyróżniony w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego i w konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy doktorat z nauk społecznych, laureat Józef Tischner Fellowship w wiedeńskim Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Redaktor naczelny pisma antydyscyplinarnego „Stan Rzeczy” i członek zespołu redakcyjnego „44/Czterdzieści i Cztery”. Publikował w najlepszych polskich pismach socjologicznych, historycznych i antropologicznych. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (Peter Lang Verlag 2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (PWN 2011) i „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (UMK 2012). Ta ostatnia pozycja została wyróżniona nagrodą Znaku i Ergo-Hestii im. Józefa Tischnera w kategorii eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Był zaangażowany w projekty Domu Spotkań z Historią, Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracuje również jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
     
     Jan Sowa
(ur. 1976) – materialistyczno-dialektyczny teoretyk kultury, doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa. Studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Współtwórca Fundacji Korporacja Ha!art i redaktor serii „Linia Radykalna” w wydawnictwie o tej samej nazwie. Współzałożyciel Spółdzielni Goldex Poldex. Od roku 2009 aktywnie związany z Wolnym Uniwersytetem Warszawy. Wydał zbiór esejów „Sezon w tatrze lalek” (2003) oraz monografie: „Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2007) i „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą” (2011). W kwietniu tego roku ukazała się jego kolejna książka pt. „Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości”. Redaktor i współredaktor wielu książek z zakresu teorii i krytyki społecznej (ostatnio: „Joy Forever: The Political Economy of Social Creativity, MayFly Books”, London 2014). Opublikował ok. 100 tekstów w kraju i za granicą. Pracownik naukowy Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  Kazimiera Szczuka
Kazimiera Szczuka


     Kazimiera Szczuka (ur. 1966) – historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, działaczka feministyczna i rzeczniczka praw kobiet, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini partii Zielonych i Krytyki Politycznej. Uczennica Marii Janion. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies UW. Autorka książek, m.in. „Kopciuszek, Frankenstein i inne” (2001) i „Milczenie owieczek” (2004). Publikuje m.in. w „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej” i „Tekstach Drugich”. W TVN prowadziła teleturniej „Najsłabsze ogniwo” i program o książkach „Wydanie drugie poprawione”.
     
     godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
     Koncert: Pustki
     Koncert zespołu Pustki, prezentujący utwory z płyty pt. „Safari”, która swoją premierę miała w marcu ubiegłego roku. Pustki to tworzący od 15 lat zespół, w którego skład wchodzi Barbara Wrońska (śpiew, klawisze), Radek Łukasiewicz (klawisze) i Grzegorz Śluz (perkusja). Na swoim koncie mają sześć płyt: „Studio Pustki”, „8 Ohm”, „Do mi no”, „Koniec kryzysu”, „Kalambury”, „Safari”, na których wykonują też utwory do wierszy polskich poetów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana czy Juliana Tuwima. Byli dwukrotnie nominowani do Paszportów POLITYKI.
     
     godz. 22.30, Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim
     Spektakl „Mistrz i Małgorzata” (według Michaiła Bułhakowa) w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia w reż. Józefa Markockiego
     Spektakl będący teatralną adaptacją wielkiego dzieła Michaiła Bułhakowa jest symboliczną opowieścią o odwiecznej walce dobra ze złem. Będzie to premierowy pokaz tego spektaklu przygotowany specjalnie na 12. Letnie Ogrody POLITYKI. Fabułę spektaklu stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30-tych XX wieku, a także wpleciona w narrację powieść historyczna o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści pisarza, ale raczej swobodną wizją autorską, choreograficzną, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej, czy tzw. optyki racjonalnej i natchnionej. Spektakularnymi postaciami przedstawienia są uczłowieczeni : Chrystus i Szatan, którzy wcielają się w realnych ludzi. W centrum myśli spektaklu jest człowiek z całą swoją złożonością nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w człowieku znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce i symbolicznej efektownej mobilnej scenografii (w spektaklu używane są efekty ogniowe oraz motocykle). Spektakl jest współczesną wizją tego zagadnienia, choć różnie widzianą z dzisiejszej perspektywy, niezmienne natomiast wydaje się pojęcie dobra i zła, pomimo zmiany kostiumu epoki etc., natura człowieka natomiast nie zmieniła się od wieków.
     Czas trwania: 60 minut
     
     12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafik Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią”.
     
     Panel dyskusyjny, spektakl plenerowy, wystawa: wstęp wolny.
     Warsztaty kreatywnego pisania z Loesje: zapisy.
     Koncert: wejściówki.
     
     Przebieg seminariów samorządowych i wieczornych dyskusji można śledzić poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.      


     Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
     
     Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki