Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dlaczego nie mówimy o tym co nas boli otwarcie?

 
Elbląg, Dlaczego nie mówimy o tym co nas boli otwarcie?
O "Polskim tabu" rozmawiali prof. Krystyna Skarżyńska i prof. Zbigniew Mikołejko (fot. MS)

My, Polacy, mamy tendencje do myślenia pozytywnie o sobie i rozpamiętywania krzywd, jakich doznaliśmy przez wieki. Za tym idzie roszczeniowość. Jednocześnie nie przyjmujemy do wiadomości, że nasz ołtarz "ma też czarne skrzydło". - Najlepiej wyciągnąć to, co nas boli na światło rozumu i "przepracować" problem - radził podczas dyskusji pt. "Polskie tabu" prof. Zbigniew Mikołejko. - Warto o tabu gadać - wtórowała mu prof. Krystyna Skarżyńska. Podczas trzeciego dnia (10 czerwca) 13. Letnich Ogród Polityki dotykano tego, co skrywamy, o czym pamiętać nie chcemy. Było rozdrapywanie ran, ale nie bez humoru. Zobacz fotorelację.

W najczystszym i najpierwotniejszym znaczeniu "tabu" to miejsca, osoby i przedmioty, które są zarazem zakazane i święte. W nieco węższym, odnoszącym się tylko do niektórych społeczeństw i bardziej potocznym sensie, są to sprawy, działania, zagadnienie, co do których istnieje rodzaj "zmowy milczenia". Funkcjonujące w danej społeczności tabu jest wówczas rodzajem autocenzury, zwykle głęboko wpajanej w trakcie procesu wychowawczego. Tabu zabrania głośno mówić, pisać, a nawet myśleć i zauważać sprawy nim objęte.
     I ta zasada została dziś (10 czerwca) złamana. Dyskusja podczas 13. Letnich Ogrodów Polityki pokazała, że o tabu nie tylko mówić można, ale nawet trzeba. Pytanie tylko czy prawda uzdrawia?
     - De Gaulle, po obejrzeniu filmu o francuskich kolaborantach, miał powiedzieć, że Francja nie potrzebuje prawdy - wskazywała prof. Krystyna Skarżyńska, psycholog społeczny, kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS oraz Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie PAN. - A Polska, czy potrzebuje prawdy? Jak reagujemy na ujawnianie czegoś, co zakazane, potępione czy zapomniane? Na tabu narodowe, ale też na właściwe dla grup społecznych czy zawodowych?
     - Polska też nie potrzebuje prawdy, a mitu - odpowiadał prof. Zbigniew Mikołejko, historyk religii i filozof. - Wygrywa ten, kto najlepiej ten mit sprzeda. Niestety, to co było kiedyś tragiczne, dziś zmienia się w groteskę. Taki los spotkał to, co wiąże się z martyrologią czy z wiarą. Taszczy się dziś wielkiego Chrystusa na środek miasta, a skutek? Budzi to opór, również estetyczny. Albo pomnik Ducha Świętego w postaci wielkiego ptaka - dodał z humorem. - Są ludzie, którzy wierzą prawdziwie, ale ci są zaledwie wyspą wśród tych, którzy językiem sakralnym grają.
     Kościołowi katolickiemu profesor wytknął wiele, głownie mówienie językiem polityki, mieszanie w tej polityce, nadmierne angażowanie się w sprawy niesakralne. Ale nie to było podczas dzisiejszego spotkania dotknięciem najostrzejszym.
     - Tabu ofiarnicze aktywne w XIX i na początku XX wieku sprawiło, że wyobrażaliśmy sobie siebie jako Chrystusa narodów - kontynuował proj. Mikołejko, sprawiedliwie dodając, że nie tylko my, ale i Litwini, Ukraińcy czy Białorusini nie są wolni od takiego myślenia. - Ale za tym stoi niepamięć, bo kto wyniszczył narody pruskie? Nasz ołtarz też ma czarne skrzydło. Pamiętamy Wołyń, ale czy pamiętamy, co nasi dzielni wojacy robili wcześniej Ukrainkom? - celował w pierś naszą narodową. - Upokorzenia mniejszości narodowych musiały się zemścić. Wiadomo, zemsta przyszła straszliwa, ale rodziła się w polskim tyglu. Nie było tak, że na Polaków, czystych jak łza, spadła krzywda. To Polacy wspólnie z innymi nacjami kształtowali to zło.
     - Mamy syndrom stresu pourazowego, bliska nam koncepcja samoutrudniania - dodała prof. Krystyna Skarżyńska i razem z prof. Zbigniewem Mikołejko radziła: - Warto o tabu gadać, choć ludzie nie chcą o tym słuchać. - Rachunek krzywd ciągnie nas w przeszłość - uzupełniał prof. Mikołejko. - A najlepiej wyciągnąć to, co nas boli na światło, na światło rozumu - radził.
     
     A jutro ostatni dzień 13. Letnich Ogrodów Polityki. Co będzie się działo?
     Sobota, 11 czerwca
     - godz. 18.30 - „Polak pozakulturalny?” - spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, prof. Waldemarem Kuligowskim i prof. Jerzym Szyłakiem, prowadzenie: dr hab. Mirosław Pęczak, miejsce: Pub Specjal
     - godz. 20 - Pokaz filmu „Alfabet” (Alphabet), reż. Erwin Wagenhofer, Akademia dokumentalna/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity, miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7)
     - godz. 22 - spektakl plenerowy: „Walka postu z karnawałem”/Teatr Formy (Wrocław), miejsce: ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim      

     
     
     Elbląska Gazeta Internetowa jest patronem medialnym 13. Letnich Ogrodów Polityki
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Co to za lewacka propaganda...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 8
  ryzx(2016-06-11)
 • Co za niekumate elblongi komentują. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 12
  eth(2016-06-11)
 • Proszę poprawić interpunkcję w tytule. Pozdrawiam ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  Kaś(2016-06-11)
 • Wy lewacy ostatnie 8 lat spędziliście w zakłamaniu, obecnie was boli dojście do władzy prawej strony sceny politycznej. Opieracie się na założeniach i ideologiach a nie na faktach. W waszym środowisku nie dyskutuje się na waszymi założeniami tylko stawia się to jako pewnik i wyznacznik poprawności. Jak ktoś o odmiennych poglądach zaczyna dyskusję opartą na faktach to nie macie argumentów i rzucacie hasła klucze pt. "faszyzm' "mowa nienawiści".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 5
  (2016-06-11)
 • Ale trują !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-06-11)
 • Co tak mało hejterów? To się do tej pory nie zdarzało, żeby było tak mało hejterskich komentarzy. Prawdziwi Polacy jeszcze chyba śpią. I tylko jeden epitet o lewakach. Brakuje epitetów o komunistach, złodziejach i żydokomunie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 10
  (2016-06-11)
 • Ciekawe czy jak by mu dziadka i babcię na Wołyniu zamordowali w najokrutniejszy sposób też by tak gadał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  ja_pamiętam(2016-06-11)
 • Dlaczego nic niema na temat połaczenia szpitali miejskiego i byłego wojskowego (temat tabu???)i cz jest mozliwe pobieranie oprócz emerytury wojskowej równiez dyrektorskiej z byłego WOJSKOWEGO, jak i z MIJSKIEGO, i czy na nowego dyrektora MIEJSKIEGO szpitala nie powinien być ogłoszony konkurs?, a nie przyniesiony w teczce, i czy w takim układzie nie powinno zainteresować się CBA, tak sie tylko pytam??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  taksedumam(2016-06-11)
 • Dlaczego tak mało hejterskich komentarzy? Czyżby prawdziwi Polacy jeszcze spali? Epitet o lewakach to za mało. No, dawać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 10
  (2016-06-11)
 • Ten pan od Wielkiego Ptaka jakoś milczał, gdy guru polskiego filmu, niejaki Wajda zaproponował wielkiego orła wynurzajacego się z fal zatoki gdańskiej przy dźwiękach hymnu. Całe szczęście że nie doszło do wykonania. A dzisiaj raczy nas jakimiś dyrdymalami pseudoestetycznymi. Tak jak wtedy milczał to teraz niech skorzysta z prawa do milczenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Młot_na_Czarownice(2016-06-11)
 • mówimy otwarcie że nie chcemy być z olsztynem w tym województwie nawet było referendum i co. Mają nas Elblążan w d***e. Mają powstać nowe województwa wreszcie może nast połączą by Żuławy były w całości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-06-11)
 • i właśnie potwierdzasz to co jest napisane w czwartym komentarzu, nie macie argumentów to starcie się wyśmiać- wykpić oponenta i przedstawiać jak hejt i mowa nienawiści - Ż E N A D A
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-06-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Czapka z nadrukiem
Polar z haftem
Naszywka GODŁO