Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dni Paradżanowa w Elblągu

 
Elbląg, Dni Paradżanowa w Elblągu

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na obchody Dni Paradżanowa - reżysera ukraińskiego o ormiańskim pochodzeniu, które odbędą się 5 - 6 grudnia.

Siergiej Iosifowicz Paradżanow urodził się 9 stycznia 1924 w Tyflisie, zmarł 21 lipca 1990 w Erywaniu. Radziecki reżyser filmowy pochodzenia ormiańskiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kina XX wieku. Wszechstronny artysta i dysydent, wiele lat więziony przez władze za głoszone poglądy i niezależność.
     Za debiut fabularny Siergieja Paradżanowa należy uznać "Andrijesz", zrealizowany w 1955 roku wspólnie z Jakowem Bazelianem. Przełomowym filmem okazały się "Cienie zapomnianych przodków" ("Tini zabutych predkiw") z 1964 roku, arcydzieło będące adaptacją opowiadania Mychajła Kociubyńskiego, zrealizowane w setną rocznicę urodzin pisarza, bogato korzystające z huculskich wierzeń i legend. Premiera obrazu odbyła się 4 września 1965 w Kijowie i zbiegła się z aresztowaniami młodych intelektualistów we Lwowie i Kijowie.
     17 grudnia 1973 roku reżyser został aresztowany pod zarzutem homoseksualizmu i spekulanctwa. Skazano go na 5 lat pobytu w zakładzie reedukacji społecznej o surowym reżimie. 
     Podczas V Biennale Form Przestrzennych "Kino Laboratorium", odbywającego się w 1973 r. w Galerii EL prezentowano jego "Barwy granatu".
     W czerwcu 1989 roku rozpoczęły się zdjęcia do opus magnum reżysera, przerwane chorobą artysty. Siergiej Paradżanow zmarł w Erywaniu 20 lipca 1990 roku na raka płuc. Film, którego nie zdążył ukończyć, "Spowiedź", dokończony został przez przyjaciela reżysera Michaiła Wartanowa w formie dokumentu — "Paradżanow: The Last Spring" (1992).
     
     Harmonogram Dni Paradżanowa w Elblągu:
     piątek, 5 grudnia 2014
     Centrum Sztuki – Galeria El
     18.00 Otwarcie Dni Paradżanowa
     Projekcja Filmów: „Cienie zapomnianych przodków”, Reż. S. Paradżanow, „Niebezpiecznie wolny człowiek”, Reż. R. Szyrman
     otwarcie wystawy obrazów kateryny kosjanenko „Cienie zapomnianych przodków”
     
     sobota, 6 grudnia 2014
     Muzeum Archeologiczno-Historyczne
     15.00 otwarcie wystawy malarstwa Borysa Jegiazariana „Ogniem miłości”
     Centrum Sztuki – Galeria El
     17.00 Projekcja Filmów: „Barwy granatu” Reż. S. Paradżanow, „Kijowskie freski” reż. S. Paradżanow, „Noc w Muzeum Paradżanowa”
     Reż. R. Bałajan. Projekcja Kolekcji Zdjęć „Kolaże Paradżanowa”
     
     Organizatorzy: Centrum Sztuki Galeria El, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Kwartalnik Kulturalny „TYGIEL”, Centrum „Judaica” Narodowego Uniwersytetu, „Akademia Kijowsko-Mohylańska”, Kijowska Galeria Sztuki „Kałyta Art Klub”, we współpracy z ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie.
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
POLO z HAFTEM
Ręcznik z haftem