Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych

"Don Juan" na święto

Elbląg, "Don Juan" na święto Premierowy pokaz "Don Juana" uświetnił elbląskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

- Każdy z nas ma swój osobisty, prywatny teatr, w którym jest widzem, aktorem, reżyserem. Teatr, więc będzie istniał zawsze - tymi słowami zaczerpniętymi z orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego skierowanego do ludzi sceny z okazji ich święta, rozpoczęła się uroczysta gala w elbląskim Teatrze Dramatycznym.

Elbląskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru miały charakter wojewódzki. Uczestniczyli w nich przedstawiciele teatrów, muzeów, bibliotek oraz samorządowcy z Warmii i Mazur. Na widowni nie zabrakło także elbląskich radnych, starosty powiatu elbląskiego czy urzędników magistratu. Były życzenia, kwiaty i prezenty - Andrzej Ryński, marszałek województwa, podarował elbląskiemu teatrowi telewizor. Przedstawiciel wojewody warmińsko - mazurskiego Barbara Olechnowicz, nie kryjąc wzruszenia, odczytała list wojewody Zbigniewa Babalskiego.
     Wszystkie dowody sympatii, uznania i podziękowania pozwoliły sądzić, że elbląski teatr, mimo swojej nie najlepszej kondycji finansowej, cieszy się poważaniem i jest instytucją ważną i potrzebną.
     Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki plebiscytu na Najlepszą Teatralną Kreację Roku 2000. Nominowani do tej prestiżowej nagrody zostali: Edward Żentara ("Zbrodnia i kara"), Lesław Ostaszkiewicz ("Bóg"), Tadeusz Sokołowski ("Mayday"), Jacek Wojciechowski ("Zbrodnia i kara") oraz Irena Adamiak ("Noce sióstr Bronte"), Anna Szczerbińska ("Noce sióstr Bronte"), Kamila Calińska ("Bóg"), Maria Makowska - Franceson ("Bóg").
     Oddano ponad 3 tys. głosów. Elblążanie zdecydowali, że najlepszą damską kreację w 2000 roku stworzyła Maria Makowska - Franceson w spektaklu "Bóg" w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego. Zagrała Blanche Du Bois w wersji Woody Allena i wygrała plebiscyt.
     - Jestem wzruszona tym bardziej, że 15 lat temu na deskach elbląskiej sceny wystąpiłam w "Tramwaju zwanym pożądaniem" również jako Blanche i za tę rolę również otrzymałam nagrodę plebiscytową - mówi wzruszona laureatka. - Chyba Blanche przynosi mi szczęście.
     Najlepszym aktorem okazał się Jacek Wojciechowski, który otrzymał nagrodę za kreację. Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" w reżyserii Edwarda Żentary. Kapituła konkursu, w skład której weszli elbląscy dziennikarze, przyznała nagrodę specjalną Irenie Adamiak za rolę Charlotte w spektaklu "Noce sióstr Bronte" w reżyserii Roberta Walkowskiego.
     Po wręczeniu nagród przyszedł czas na premierowy pokaz spektaklu "Don Juan" w reżyserii Andrzeja Chrydzewicza. W skromnej, lecz bardzo interesującej scenografii (wielkie lustra, dużo blachy) rozgrywają się losy Don Juana. W roli tytułowej występuje Jacek Wojciechowski. Sganarelem, zabawnym służącym Don Juana, jest Lesław Ostaszkiewicz.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż
Fototapeta fizelinowa, laminowana 148x260 cm - Wodosp
Fototapety z tańcem