Sobota 17-11-2018, imieniny Elżbiety, Samueli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Dramaty jednoaktowe

Elbląg, Dramaty jednoaktowe Lech Brywczyński

Drukarnię opuściła pierwsza książka Lecha Brywczyńskiego pt. "Dramaty jednoaktowe". Autor - elblążanin (rocznik 1959) studiował historię - jednakże od lat zajmuje się literaturą oraz dziennikarstwem. Na swoim koncie ma też udane próby translatorskie.

"Dramaty jednoaktowe" Lecha Brywczyńskiego ukazały się w serii "Biblioteka Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów". Autor jest wiceprezesem "SEKA". W skład tomu weszło 17 jednoaktówek, zgrupowanych w dwóch blokach: z jednej strony są to utwory o tematyce historycznej, z drugiej - jednoaktówki o tematyce współczesnej.
     Lech Brywczyński od kilku lat intensywnie pracuje nad kolejnymi małymi formami dramatycznymi. W ciągu krótkiego okresu stworzył przeszło dwadzieścia jednoaktówek, w których stara się zrealizować swoje nie tyle widzenie samego teatru, co sztuk do czytania. Dąży do tego, żeby stworzyć utwór dramatyczny, poza aspektami scenicznymi, przeznaczony przede wszystkim do czytania, żeby czytelnik po prostu z dużym zadowoleniem zanurzył się w jego lekturę. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż Lech Brywczyński jest świadom niechęci szefów artystycznych polskich teatrów do wystawiania sztuk autorów współczesnych.
     Wiele jego utworów dramatycznych było już publikowanych w czasopismach ogólnopolskich, a także w kwartalniku elbląskim "Tygiel". W piśmie tym Ryszard Tomczyk - elbląski twórca, krytyk i teatrolog - dwukrotnie zamieścił obszerne recenzje dotyczące twórczości dramatycznej Lecha Brywczyńskiego. W jednej z nich Ryszard Tomczyk napisał m.in. "szczególnie obiecującym rysem jego pisarstwa jest to, że pozostaje frasobliwe, to znaczy, że ludyczne, zabawowe, rozrywkowe jego funkcje towarzyszą tylko dotykaniu tematów i problemów ważnych, często nader istotnych, przed którymi zdaje się stronić współczesna produkcja tekściarska nastawiona na usypianie gawiedzi".
     Elbląg nie może się poszczycić nadmiarem twórców. Środowiska artystyczne są raczej rozproszone. Dlatego też powinna cieszyć każda aktywność twórcza, szczególnie zaś publikacja książkowa, która pokazuje, iż w naszym mieście można żyć i realizować swoje aspiracje.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Może znowu miasto dofinansowało druk kolejnej grafomanii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Evelyn Waugh(2002-06-20)
 • Jeśliś taki mocny w krytykomanii - pokaż, co - oprócz bleblania i wlasnej bylejakości - potrafisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Małolepszy(2002-06-21)
 • Grafomanią to jest to co wypisuje w recenzjach pan Tomczyk - nie umiejszając jego ogromnej wiedzy i wieloletniej pracy, ale przerost formy nad treścią jest ąz za bardzo widoczny : mamy póbkę choćby w tym tekście "charakter ludyczny, zabawowy, rozrywkowy" obok siebie - masło maślane. A co do idei teatru w fotelu - dyrektorzy wcale nie są tacy asekuracyjni w wyborach repertuarowych - podstawowe kryterium czy tekst jest dobry. Poza tym nikt nie wystawi w teatrze takiej króciuchnej sztuki... Czytałem jeden dramat Brywczyńskiego o meczu w piłkę (chyba rczną) gdzie problemem jest sprzedaż meczu. Jedynie intryga jest za prosta i jej przedstawienie, dođ przewidywalna, mało ciekawa. Możemy się czepiać, żę pomysłu, bo dobrym smakiem i umiejętnoscią stosowania środków (rzadką w Elblągu skromnością ich użycia) góruje nad "pisarzami-ętelektualistami": Tomczyk, Lenckowski, którzy chcą udowodnić ile wiedzą i jak oryginalne słowa znają (radzę przeczytać "Nirwanę" Lenckowskiego - anioł w czólko nie pocałował i mamy taką piłę (choć króciuchną) żę zmiłuj się....) Swoją drogą nie trzeba pisać sztuk, by posługiwać się samym dialogiem: w dzisejszych czasach powiść się do tego sprowadza i ludzie są zachwyceni patrz: Harry Potter.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Cypis(2002-06-22)
 • Miałam zaszczyt i niesamowitą przyjemność przeczytania "Dramatów..." Pana Brywczyńskiego. I jeśli ktoś pisze "grafomania" o tym zbiorze, jest w olbrzymim błędzie. Zachęcam do lektury, bo warto. A może co niektórzy nie potrafią czytać, więc wolą nawrzucać komuś od "grafomanów". Panie Lechu czekam na kolejne zbiory iżyczę sykcesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czytelniczka(2002-06-24)
 • Kupilem "Dramaty jednoaktowe" w ksiegarni w Ogrodach. Ksiazka jest niezla, a niektore sztuki sa wrecz niesamowite.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zor(2002-07-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy