Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drugi dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI

 
Elbląg, Drugi dzień 12. Letnich Ogrodów POLITYKI
Orlando, fot. Dominik Staniszewski

Drugiego dnia 12. Letnich Ogrodów POLITYKI (czwartek, 11 czerwca) będziemy kontynuować dyskusję poruszającą zagadnienia ćwierćwiecza polskiej samorządności. Podczas warsztatów „Brawurowe prezentacje” ich uczestnicy dowiedzą się, jak tworzyć wciągające opowieści. W godzinach popołudniowych i wieczornych: spektakl „Orlando” w wykonaniu Teatru Gdynia Główna, spotkanie z Sylwią Chutnik i Jakubem Żulczykiem, a na koniec koncert Julii Marcell. To będzie dzień pełen wrażeń!

godz. 12.00, Sala Staromiejska Kamieniczek Elbląskich (ul. św. Ducha 3-4)
     Seminarium samorządowe „Samorządy otwarte na świat? Współpraca międzysektorowa i zagraniczna polskich samorządów”
     Badania społeczne pokazują, że współpraca międzysektorowa jest albo efemeryczna, albo okazjonalna, albo nie istnieje w ogóle. Czy samorządy po 25 latach potrafią skutecznie prowadzić dialog z biznesem i nauką? Jak prowadzą swoją „politykę zagraniczną”? Dla wielu polskich miejscowości tzw. miasta partnerskie są oznaką ich otwartości i przedsiębiorczości. Czy współpraca z ośrodkami zagranicznymi faktycznie służy transferowi wiedzy, kultury i możliwości gospodarczych, czy jest jedynie mało znaczącym emblematem? Czy związki miast, powiatów skutecznie pełnią swoją rolę?
     Uczestnicy: Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego; prof. dr hab. Tomasz Szlendak, Dyrektor Instytutu Socjologii UMK; dr Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni; Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich; Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański; Robert Biedroń, Prezydent Słupska.
     Prowadzenie: red. Joanna Solska i red. Marek Ostrowski z Tygodnika POLITYKA
     
     godz. 12.30
, Dział Zbiorów Audiowizualnych Biblioteki Elbląskiej
     Warsztaty kreatywnego przetwarzania informacji „Brawurowe prezentacje”
     
     godz. 17.00
, ul. Wodna/Most Wysoki
     Spektakl „Orlando” (według Virginii Woolf) w wykonaniu Teatru Gdynia Główna w reż. Ewy Ignaczak
     Monodram w wykonaniu Idy Bocian, to powieść o poszukiwaniu tożsamości. Jej bohater/bohaterka, długowieczny/a w swym nienaturalnie przedłużonym życiu jest świadkiem historycznych zdarzeń od XVI wieku aż po połowę XX. Jednakże pomimo, iż czasem jest w ich centrum, to Orlando żyje niejako na uboczu. Jego/jej rozwój koncentruje się na własnym wnętrzu i tożsamości. Nieokreślona płeć, a właściwie jej nieoczekiwana zmiana, powoduje, że możemy śledzić proces dojrzewania bohatera/bohaterki z dwóch perspektyw – męskiej i żeńskiej.
     
     godz. 18.30, Pub Specjal/ ul. Wybrzeże Gdańskie 15
     Opowieści na dwa głosy – spotkanie literackie: „Pisanie miasta”
     Uczestnicy: Sylwia Chutnik i Jakub Żulczyk
     Prowadzenie: red. Justyna Sobolewska
     Sylwia Chutnik (ur. 1979) – pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, absolwentka Gender Studies. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jako pisarka zadebiutowała w roku 2008 powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet” (Korporacja Ha!art), za którą otrzymała Paszport POLITYKI w kategorii literatura za rok 2008 „za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością”. Pozostałe książki: „Dzidzia” (Świat książki, 2009), „Warszawa kobiet” (Spółdzielnia Pracy Polityka, 2011), „Mama ma zawsze rację” (Mamania, 2012), „Cwaniary” (Świat Książki, 2012), „W krainie czarów” (Znak, 2014). Jej teksty ukazały się też w wielu książkach zbiorowych. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, za książki: „Kieszonkowy atlas kobiet” i „Cwaniary”.
     Jakub Żulczyk (ur. 1983) – polski pisarz i dziennikarz. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje m.in. z Lampą i Machiną, jest stałym felietonistą Exklusiva. Jako publicysta współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, Neo Plus, Metropolem, Playboyem, Elle, Wprost. Autor książek: „Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości” (Wydawnictwo Aleksandria, 2006), „Radio Armageddon” (Świat Książki, 2008), „Instytut” (Znak, 2010), „Zmorojewo” (Nasza Księgarnia, 2011), „Świątynia” (Nasza Księgarnia, 2011), „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki, 2014). Za książkę „Ślepnąc od świateł” został nominowany do Paszportów POLITYKI.

  Julia Marcell, fot. Krzysztof Wyżyński
Julia Marcell, fot. Krzysztof Wyżyński


     godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej
     Koncert: Julia Marcell
     Koncert Julii Marcell, prezentujący materiał z najnowszej płyty artystki pt. „Sentiments”. Julia Marcell to jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia, laureatka Paszportu POLITYKI, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Fryderyka . Zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty, która swoją premierę miała jesienią zeszłego roku pt. „Sentiments”. Jest to trzeci studyjny album artystki. Nowy krążek artystki to bardzo osobista, najciemniejsza w jej dotychczasowym dorobku opowieść. Jest to również płyta o zupełnie nowym brzmieniu. Nagrana na żywo w Berlinie, wyprodukowana przez Julię i Thomasa Fietza, łączy świeżość i energię koncertowego składu, z bardzo przemyślanymi, zredukowanymi aranżacjami. Artystka opowiada o albumie: Jest to płyta o dużej rozpiętości emocjonalnej, na której to co bardzo osobiste miesza się z tym wykreowanym,wymyślonym, a jedno pracuje na drugie. Jak we wspomnieniach, w których wypełnia się własną wyobraźnią, to, co się zapomniało, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Śpiewane przez nią na płycie teksty są przekładami wierszy słoweńskiego poety Srecko Kosovela.
     
     12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafik Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią”.
     
     Seminarium samorządowe: zaproszenia.
     Spotkanie literackie, spektakl plenerowy, wystawa: wstęp wolny.
     Warsztaty „Brawurowe prezentacje”: zapisy.
     Koncert: wejściówki.
     
     Przebieg seminariów samorządowych i wieczornych dyskusji można śledzić poprzez transmisję on-line za pośrednictwem strony internetowej biblioteki.      

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
     

     Patronem medialnym 12. Letnich Ogrodów POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,