Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Drzewo legend

- O przeszłości regionu, w którym żyjemy, wciąż niewiele wiemy, exodus niemieckiej ludności sprawił, że część kultury Żuław została nam odebrana – mówi Jerzy Domino, elbląski konserwator zabytków, historyk sztuki i autor drzeworytów, które znalazły się w książce „Baśnie i Legendy Żuław i Mierzei Wiślanej”.

Technika drzeworytu polega na narysowaniu i wycięciu w drewnianej formie negatywu rysunku. Część „negatywu” zostaje wówczas jasna, pozostałą pokrywa się farbą drukarską i odbija na papierze.
     - Drzeworyt był pierwszą formą, jaka przyszła mi do głowy, kiedy Marek Opitz poprosił mnie o ilustracje do żuławskich opowieści - opowiada Jerzy Domino. Ilustracje do żuławskich legend zostały wykonane w formach z podatnego na niemal dowolne kształtowanie drzewa gruszy. Miały, jak mówi ich autor, podkreślić ludowość, pierwotną proweniencję legend, to, że nie są one tworem literackim, a wyrosły z przetwarzania ustnych, krążących wśród gminu opowieści.
     Jerzy Domino dodaje, że pracy nad wizualną stroną książki towarzyszyły refleksje związane z materiałem literackim.
     - O przeszłości regionu, w którym żyjemy, wciąż wiemy niewiele. Exodus niemieckiej ludności w roku 1945 sprawił, że część kultury Żuław została nam odebrana. Uważam też, że badanie przeszłości tej ziemi powinno iść wielotorowo. Powinny być publikowane źródła, tłumaczenia tekstów autorów, kompozytorów czy pamiętników ludzi „stąd”, bo nie wiemy, kim oni byli, co myśleli. Tej spuścizny nie powinno się jednak traktować, jak martwą rzecz, pomnik, ale zaanektować dla naszego życia. Dobre, literackie opracowywanie surowych tekstów jest więc jak najbardziej wskazane.
     Domino, który miłośnikiem przeszłości Żuław jest od dawna, uważa, że wydane przez Wydawnictwo Żuławy Wiślane „Baśnie i legendy…” zajmują wyjątkowe miejsce na półce z regionaliami nie tylko dlatego, że jest to pierwsze powojenne wydawnictwo, które zbiera opowieści żuławskie.
     - Zbiór legend jest znacznym osiągnięciem autorów i mam nadzieję, że zapoczątkuje badania nad duchową kulturą tych terenów – uważa Domino. – Zawodowo zajmuję się penetrowaniem pozostałości dawnej kultury materialnej – budynków, sprzętów czy cmentarzy, ale praca nad ilustracjami do legend pozwoliła mi zapoznać się z częścią duchowej historii tych terenów.
     Na razie nie wiadomo, kiedy drzeworyty będzie można zobaczyć na wystawie w Elblągu. Pozostaje więc lektura książki i podziwianie ilustracji, których bohaterami są długowłose panny, zamożni gburowie, naznaczone życiem twarze wieśniaków i żuławskie diabły. Nieco bajkowe obrazy przypominają płaski, ale pełen tajemnic pejzaż Żuław i część jego historii, którą zabrali ze sobą dawni mieszkańcy.
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pan Domino to jest gosc! Ma niesamowita wiedze na tematy historyczne, a jest zarazem bardzo skromny. Pozdrowienia tez dla Pani Domino za zorganizowanie najlepszej wystawy jaka miala miejsce w Elblagu od kilku lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  s.g.(2004-01-15)
 • Gdzie tą książkę można kupić i ile kosztuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-01-15)
 • Widziałem ją w Zakładzie Fotograficznym Pana OPITZ w Nowym Dworze Gdańskim kosztowała chyba 48-zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr(2004-01-17)
 • Muszę sprostować powyższą informację. Książka w zakładzie kosztuje 33 zł. Stali klienci mogą ją kupić za 30 zł. Serdecznie zapraszam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek Opitz(2004-01-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia inna niż inne