Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drzeworyty w Galerii ZUM

 
Elbląg, Drzeworyty w Galerii ZUM
fot. nadesłana

Profesor Agnieszka Cieślińska-Kawecka z Akademii Sztuk w Warszawie zaprezentuje drzeworyty artystów związanych z uczelnią, tworzących w pierwszej połowie XX w.: Władysława Skoczylasa, Edmunda Bartłomiejczyka i Konstantego Marię Sopoćko. To wyjątkowe spotkanie odbędzie się 17 czerwca o godz. 18 w Galerii ZUM.

Wydarzenie połączone będzie z pokazem wykonania pracy z oryginalnych klocków Władysława Skoczylasa i wystawą „RYT Drzeworyt Polski”. Prezentowane na wystawie grafiki powstały z oryginalnych matryc - klocków drzeworytniczych, które znajdują się w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Reprinty zostały wykonane przez studentów w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej ASP w Warszawie, prowadzonej przez prof. Agnieszkę Cieślińską-Kawecką.
     Co to jest drzeworyt? To technika graficzna należąca do druku wypukłego tak nazywa się też odbitkę uzyskaną tą techniką. Do jej wykonania używana jest deska, na którą nanosi się rysunek, a następnie przy pomocy specjalnych narzędzi wycina się tło, które na odbitce będzie białe. Pozostawione wypukłe miejsca będą drukowały - klocek pokrywa się farbą drukarską i odbija na papierze.
     Kilka słów o artystach, których prace będą prezentowane:
     Władysław Skoczylas (1883-1934), studiował rzeźbę w Kunstgewerbeschule w Wiedniu, malarstwo i rzeźbę w ASP w Krakowie, rzeźbę u E. A. Bourdelle’a w Paryżu i grafikę pod kierunkiem H. J. Bertholda w Lipsku. Od 1918 był wykładowcą grafiki i rysunku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (od 1932 Akademii Sztuk Pięknych). Był jednym z założycieli „Rytu” , w 1933 r. zorganizował I Międzynarodową Wystawę Drzeworytów w Warszawie. Uprawiał grafikę warsztatową, głównie drzeworyt, grafikę użytkową, malarstwo, rzeźbę.
     Edmund Bartłomiejczyk (1885-1950), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej . Od 1932 był profesorem ASP w Warszawie. Był członkiem założycielem „Rytu”, twórcą Koła Artystów Grafików Reklamowych. Zdobył wiele nagród m.in. Złoty Medal w dziale książki i plakatu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Zajmował się projektowaniem, wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i warsztatową.
     Konstanty Maria Sopoćko (1903-1992) studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był członkiem „Rytu” i Koła Artystów Grafików Reklamowych. Wykładał na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Zdobył wiele nagród, między innymi I Nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu w Los Angeles w 1933. Uprawiał grafikę warsztatową , głównie drzeworyt oraz grafikę użytkową.
     
     Wystawę w Galerii ZUM przy Kowalskiej oglądać będzie można do końca czerwca.
     
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna