Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dwa dni pełne metafory

W Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ przy ul. Czerniakowskiej odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa „Metafora w kulturze”.

Podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia konferencji rektor PWSZ prof. Zbigniew Walczyk zauważył, że metafora jest powszechnie obecna w naszym życiu codziennym, choć być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawy, że się nią posługuje.
     Przykłady metafor przedstawiła w swoim referacie dr Małgorzata Turczyn z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Wymieniła ona barokowe określenia gwiazd, nazywając je m.in. szczelinami niebiańskiego pożaru, drgającymi płomieniami miłości, ornamentami świątyni niebiańskiej, przyjaciółkami snu, kryształami nieba, złotymi źródłami słońca, przewodami czystego światła, znamionami przeznaczenia i losu, pięknymi piegami nieba, żywymi językami Boga, obracającymi się szafirami czy ustami nieba.
     Jak widać, jedno słowo może być zastąpione wieloma epitetami. I choć nie mówimy na co dzień tak pięknie o gwiazdach, to jednak często zdarza nam się świadomie lub też przypadkowo użyć tak poetyckich porównań w odniesieniu do innych rzeczy, przedmiotów czy osób. Mężczyźni czynią to, prawiąc kobietom komplementy, a panie, snując barwne opowieści przy kawie. Bogate w metaforyczne określenia są także wypowiedzi dzieci, „poetami” są także dziennikarze i komentatorzy sportowi.
     Tematem konferencji są więc nie tylko metafory zawarte w literaturze od baroku po współczesność, lecz także te odnajdywane w życiu codziennym. Przykładem tego jest, zaplanowany jako ostatni na dziś, referat dr Bernadetty Darskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zatytułowany „Luksus jako medialna metafora stereotypowej kobiecości. Na przykładzie wybranych tytułów prasy kobiecej”.
     Jutrzejsze obrady odbywać się będą w sekcjach: językoznawczej, literaturoznawczo-teoretycznej, ogólnokulturowej i psychologiczno-pedagogicznej. Podczas drugiego dnia konferencji usłyszymy wykłady m.in. „O metaforach wolności w języku młodzieży studenckiej”, „Strumień był rwący jak dentysta – czyli o zdolnościach dzieci do tworzenia analogii i metafor”. Będzie także mowa o metaforach w reportażach radiowych i felietonach Krzysztofa Skiby.
     - Chciałam bardzo podziękować przybyłym dziś gościom, a także zaprosić do uczestnictwa w kolejnym dniu wszystkich zainteresowanych tym interesującym i niewyczerpalnym tematem - mówi Krystyna Bartkiewicz, dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego, współorganizator sympozjum. - Wyrażam nadzieję, ze czas tu spędzony będzie to czas owocny, pożyteczny a jednocześnie przyjemny.
     Początek jutrzejszego sympozjum zaplanowany jest na godz. 9.15, ma ono potrwać do 19. Wykłady odbywać się będą w IPJ przy ul. Czerniakowskiej w salach nr 3 (aula), 23 i 308.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM
Polar z haftem