Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dwa dokumenty w ramach 12. MFF Żydowskie Motywy

Elbląg, Dwa dokumenty w ramach 12. MFF Żydowskie Motywy

W piątek, 25 listopada o godz. 18 w ramach pokazów pofestiwalowych 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na ostatnią już projekcję, podczas której będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Bente i Olek” oraz „7 dni w St. Petersburgu”. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
     - Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - czytamy na stronie Festiwalu.
     
     Opis filmów:
     „Bente i Olek”
     Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem, a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.
     kraj i rok produkcji: Polska, 2015
     scenariusz i reżyseria: Andrzej Titkow
     zdjęcia: Jacek Knopp
     montaż: Tomek Rusinowicz
     muzyka: Bente Kahan
     produkcja: Studio Filmowe TAK/ Andrzej Titkow/Jodisk Museum Oslo
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 31 min
     
     „7 dni w St. Petersburgu”
     Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela, idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.
     kraj i rok produkcji: Izrael, 2015
     scenariusz i reżyseria: Reuven Brodsky
     zdjęcia i montaż: Reuven Brodsky
     muzyka: Adi Rennert
     produkcja: Reuven Brodsky
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 60 min
     
     Projekcje odbywają się w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
     Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny