Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Działania artystyczne najlepszą terapią

 
Elbląg, Działania artystyczne najlepszą terapią
fot. nadesłana

Przełamywanie stereotypów społecznych i podejmowanie prób innego myślenia o osobach niepełnosprawnych to podstawowy cel „Twórczej terapii”, projektu którego 6.edycja właśnie dobiega końca. Podsumowanie „Twórczej terapii” odbędzie się 28 grudnia.

Upowszechnianie kultury poprzez wspieranie uczestnictwa w życiu kulturalnym, jest jednym z najważniejszych instrumentów zapobiegania patologiom społecznym i oddziaływania wychowawczego. Uczestnicy „Twórczej terapii” to nie tylko osoby niepełnosprawne to również osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, to wolontariusze, którzy chcą pomagać, to w końcu wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach artystycznych.
     Na „Twórczą terapię” składało się wiele wydarzeń. Wśród nich były: zajęcia arteterapeutyczne w formie cyklicznych warsztatów, Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, Międzynarodowy Plener Artystyczny "Impresje", ogólnopolskie konkursy plastyczne: Kompozycje i Ceramiony, a także Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Kształcenie artystyczne, oprócz nauczania o sztuce, służy rozwijaniu kreatywności oraz edukuje do odbioru kultury. Ważne jest, aby działania artystyczne oprócz wartości estetycznych i artystycznych dostarczały wyników społecznych i kulturalnych, takich jak poczucie własnej wartości, indywidualna ekspresja, praca zespołowa, czynny udział w kulturze, budowanie własnej tożsamości czy szacunek dla odmienności kulturowej. To najważniejsze wyzwania, które stoją przed arteterapeutami. Podczas „Twórczej terapii” z osobami niepełnosprawnymi pracuje doświadczona kadra, która osiąga znakomite rezultaty.
     - Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że najlepsze efekty terapeutyczne i artystyczne uzyskiwaliśmy korzystając z takich technik arteterapeutycznych, jak: teatroterapia, terapia z wykorzystaniem technik plastycznych malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki i innych sztuk plastycznych – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. – Te działania włączyliśmy w tegoroczny projekt i te działania będziemy kontynuować w przyszłości, ale i nowych pomysłów nam nie brakuje.
     Wśród nich jest nagranie przez osoby niepełnosprawne etno- folkowej płyty z kolędami. Uczestnikom mają towarzyszyć goście specjalni.
     - Ciągłość działań arteterapeutycznych odgrywa istotną rolę. Systematycznie poszerzamy krąg uczestników i odbiorców naszych działań, staramy się docierać do nowych osób, grup. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi, by nasze działania były jak najbardziej skuteczne – opowiada Teresa Miłoszewska. – Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku starania te zaowocują dofinansowaniem ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
     A na razie uczestników „Twórczej terapii” czeka podsumowanie projektu, na które serdecznie zapraszają wszystkich, chcących świętować wspólnie z nimi. Na spotkaniu 28 grudnia nie zabraknie warsztatów, konkursów oraz poczęstunku. Początek o godz. 11 na Scenie Na Piętrze w CSE „Światowid”.      

     Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem