Środa 24-10-2018, imieniny Antoniego, Marcina
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazury na liście UNESCO?

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to według definicji UNESCO tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe, teatr, taniec, zwyczaje i rytuały. A tych na Warmii i Mazurach nie brakuje.

Polska przygotowuje się do ratyfikacji konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Samorząd Województwa również zaczął działać w tej sprawie. Gdy Polska przyjmie konwencję UNESCO, Warmia i Mazury będą miały szansę zaistnieć na liście najcenniejszych na świecie tradycji.
     Samorząd Województwa zwrócił na to szczególną uwagę. Jako pierwszy w Polsce utworzył stanowisko ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Jak przyznał Marszałek Województwa Jacek Protas regionalne obrzędy powinny znaleźć się na liście tej organizacji, stąd pomysł na powołanie osoby odpowiedzialnej za tę dziedzinę.
     - Regiony i kraje, których tradycje są wpisane listę UNESCO, stają się bardziej popularne, przyciągają turystów - mówił Marszałek Jacek Protas - Nasz region ma niezwykle bogatą historię i tradycje, chociażby obrzędy świąteczne czy kulinaria. Musimy chronić te elementy naszej kultury. Dlatego zdecydowaliśmy się utworzyć jako pierwsi w kraju stanowisko do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego w departamencie kultury i edukacji. Objął je Waldemar Majcher - podkreślał Marszałek - Gdy tylko Polska ratyfikuje konwencję UNESCO będziemy mogli zacząć działać w tej sprawie.
     Polska i Niemcy są ostatnimi europejskimi krajami, którzy tej konwencji jeszcze nie ratyfikowały. W Sejmie trwają prace nad ustawą, które prawdopodobnie zakończą się do końca roku.
     Po ostatniej listopadowej naradzie Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Nairobi zdecydowano o wpisaniu na listę dodatkowych 46 tradycji z 11 krajów. Do tej pory obejmowała ona 166 pozycji z 77 krajów. Wśród nowych, najcenniejszych elementów kultury znalazły się między innymi kuchnia francuska oraz hiszpańskie flamenco.

Urząd Marszałkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Polar z haftem
Czapka z nadrukiem
Naszywka GODŁO