Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Książki w Bibliotece Pedagogicznej

Jutro (23 kwietnia) obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu przygotowała kilka atrakcji, m.in. ogłoszona została abolicja dla osób, które przekroczyły termin zwrotu książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrona własności intelektualnej prawem autorskim - przypomina Anna Szeląg z Wydziału Promocji i Współpracy z Bibliotekami W-MBP w Elblągu. - Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2009, po raz trzeci, będziemy go obchodzić również w Polsce.
     Z tej okazji w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu godz. 10 w sali konferencyjnej Biblioteki przedszkolaki z Przedszkola nr 33 zainaugurują konkurs „Dzięki niemu mogę zasnąć... portrety bajkowych bohaterów” i stworzą pierwszą konkursową książkę.
     Ogłoszona też została abolicja dla osób, które przekroczyły termin zwrotu książek. Będą one mogły jutro zwrócić książki bez konsekwencji finansowych z tego tytułu. Osoby wypożyczające książki zostaną w tym dniu „wyróżnione” przez pracowników Biblioteki drobnym książkowym gadżetem.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Clinex Dispersion Soft
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex W3 Multi