Sobota 23-02-2019, imieniny Polikarpa, Romy
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Efektywność „Polityki”

Elbląg, Efektywność „Polityki”
fot. AD
Rek

- Trwa nieustanny spór o to, czy fotografia prasowa powinna być w większej części informacją, czy powinna też służyć pokazywaniu urody obiektu. Czy ma być ozdobą danego pisma, czy ma mimo wszystko nieść jakąś informację? – mówił Tadeusz Poźniak, fotoreporter „Polityki” podczas wernisażu wystawy pt. „Dwa flesze „Polityki”, który odbył się wczoraj (1 czerwca) w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.

Odpowiedź na zadane pytanie jest dla Tadeusza Poźniaka bardzo prosta: - Ja jestem zwolennikiem tej teorii, że fotografia powinna być jednak w większej mierze informacją. Poprzez zdjęcie chcemy bowiem coś powiedzieć. – mówi fotoreporter. - Najpierw coś zobaczyliśmy i chcemy to w jakiś wymowny sposób pokazać. Obie te tendencje przeplatają się jednak we współczesnej fotografii prasowej i uzupełniają się wzajemnie.
     I rzeczywiście, fotografie Tadeusza Poźniaka taką informację ze sobą niosą. Jest w nich coś wymownego, jakby coś w nich krzyczy. Ludzie niby zastygli, nieruchomi, a jednak jakby w ruchu. Zatrzymani, ale nadal w biegu. Fotografie te stają się obszernym komentarzem do rzeczywistości, szczególnie tej odległej, wypieranej, stopniowo zapominanej. Tadeusz Poźniak w „Polityce” pracuje od 1976 roku. Na dzisiejszy wernisaż przywiózł więc fotografie obrazujące PRL-owską rzeczywistość.
     Mogliśmy na nich zobaczyć, jak spragnieni wiedzy byli kiedyś polscy studenci, jakie „obiecanki cacanki” niosła ówczesna kultura.
     O czym mówią jeszcze fotografie Tadeusza Poźniaka? O poczynaniach akademickiej młodzieży artystycznej minionej epoki, o polskiej rodzinie i „efektywności” siły roboczej lat 70-tych czy też o ostatecznym pojedynku dwóch sił w roku 1989.
     Uwagę zwraca również jedna z najbardziej ulubionych fotografii artysty: fotografia pt. „Bonus”. Przedstawia ona okno wystawowe, a w nim trumnę, obok której widnieje napis: „Wyrób trumien” i jeszcze jeden: „Karawan dodaje się bezpłatnie”. Wymowna jest też fotografia rodziny przestawionej na tle walącego się domu, który nieumiejętnie próbuje reanimować, czy też fotografia rodziny chłopskiej pana Dziobaka z Lubiatowa, ojca szesnaściorga dzieci.
     Któż nie pamięta idoli minionej epoki? Kazimierza Deyny czy Jana Suzina? Postacie również uwiecznione w obiektywie Tadeusza Poźniaka.
     Na wystawie można zobaczyć także współczesne obrazy. Są to głównie portrety: Jacka Żakowskiego, Xawerego Żuławskiego, Marty Kubań. Najbardziej aktualna fotografia uwidacznia Baracka Obamę zmierzającego z wyciągniętą dłonią w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Zdjęcie nie wymaga chyba słownego komentarza.
     Wystawa to także kilkanaście zdjęć Leszka Zycha, również fotoreportera „Polityki”. Jego zdjęcia przedstawiają osoby z życia publicznego, takie jak Manuelę Gretkowską, Aleksandra Kwaśniewskiego, Leszka Millera czy Józefa Życińskiego. Zasadniczą cechą fotografii Leszka Zycha, która ma charakter studyjny, to staranne operowanie światłem.

 

W piątek odbędą się warsztaty z fotografii prasowej, podczas których fotoreporterzy opowiedzą, jak robić dobre prasowe zdjęcia.
     Opowiedzą także, jak powstawały zebrane na wystawie zdjęcia oraz przekażą cenne wskazówki na temat sztuki robienia wartościowych zdjęć prasowych.
     Warsztaty odbędą się w piątek, 3 czerwca o godz. 15 w Sali Klubowej. Wstęp wolny.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne BMW
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada