UWAGA!

Elbing, Porucznicy... – posłuchaj!

 Elbląg, Elbing, Porucznicy... – posłuchaj!

Starałem się opowiedzieć o najtrudniejszych dniach naszego miasta. Pierwsza część jest prologiem, wprowadzeniem w tematykę i kończy się w chwili, gdy sowieckie czołgi są kilkadziesiąt kilometrów od Elbląga. Akcja drugiego tomu rozgrywa się między 23 stycznia a 11 lutego 1945 roku.

Tak Tomasz Stężała mówi w radiowej rozmowie o swojej dwutomowej powieści „Elbing 1945”. Tymczasem w sierpniu ma się ukazać kolejna książka Stężały. W „Porucznikach” losy miasta łączą się z losami autora, a dokładniej jego dziadka – gen. Bronisława Nieczui-Ostrowskiego...
       Powieść „Elbing 1945” została ciepło przyjęta przez mieszkańców Elbląga i miłośników historii z innych części Polski. Co wydarzyło się od momentu premiery? – posłuchaj rozmowy Agnieszki Jarzębskiej.
       12 maja pierwszy tom zatytułowany „Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku, otrzymał tytuł Elbląskiej Książki Roku 2010 w IX edycji Konkursu Literackiego Fundacji Elbląg.
       Warto dodać, że tytuł Rękopisu Roku 2010 przypadł zbiorowi wierszy Wiktora Mazurkiewicza „Rumieńce z drzew”.
       W tej samej kategorii kapituła (w składzie: Ryszard Tomczyk, Arkadiusz Jachimowicz, Katarzyna Jarosińka-Buriak i Izabela Piskorek) wyróżniła wspomnienia Jerzego Bolesława Prociuka „Mój Elbląg”, „Kryminalne Tango” Arkadiusza Mateusiaka, a także zbiory wierszy: Anny Peplińskiej „Żuławska baba” i Anny Piór „I'm a soul girl”.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Moim zdaniem jury konkursu literackiego uchybiło regulaminowi, który samo sobie ustaliło, że nagradzane będą dzieła literackie, ale nie z gatunku reportażu, eseju czy monografii. 0tóz książka p. Stężały jest w gatunku literackim reportażu, to co prawda cienka granica do literatury pięknej jako takiej, ale jest bliższa np. twórczości Ryszarda Kapuścińskiego reportażysty.
  • eh te ich JURY - kon by sie usmial, kogo to obchodzi jaka ksiazka wygrala bo gremium takie zacne, ze zal w ogole to uwazac za konkurs elblaskich ksiazke. ciekawe jakie pozycje zostały zgloszone. sami sobie robia konkurs to i regulamin naginaja zapewne bo kto to sprawdzi?ta ksiazka elbing cos tam tez porazka, nudy i tez fikcja
Reklama