Wtorek 19-03-2019, imieniny Józefa, Bogdana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg, Kaliningrad, Kłajpeda. Trzecia edycja GAF zamknięta

Elbląg, Elbląg, Kaliningrad, Kłajpeda. Trzecia edycja GAF zamknięta
fot. Anna Dembińska

18 i 19 września w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w ramach trzeciej edycji Good Artcountries Festiwal (GAF) zaprezentowały się trzy zespoły teatralne. Królowała różnorodność pod jednym wspólnym mianownikiem: teatr młodych.

KAC w walizce
     Festiwal rozpoczął się w sobotę spektaklem „Kogo chcesz oszukać” w wykonaniu działającego w CSE Światowid Teatru I Na Odwrót. Trzy postacie, dla każdej walizka, miotła, krzesło… strzępki myśli wypowiadanych w sennym transie. Klaustrofobia, atrofia, ciemność – w skrócie KAC. W taką rzeczywistość wchodzimy, zajmując miejsca na widowni. Spektakl prezentuje świat, w którym rządzi zhomogenizowana kultura masy, a to, co w człowieku prawdziwe, zostaje zamknięte w „walizce”, będąc dla niego jednocześnie wyzwoleniem i ciężarem. W tym wszystkim jeden pewnik - „najłatwiej jest oszukać samego siebie” – monotonnie powtarzają bohaterowie. „Kogo chcesz oszukać” w reżyserii Edyty Machul, podobnie jak na lipcowej premierze, zostało nagrodzone gromkimi brawami.
     
     Duża scena po rosyjsku
     W niedzielny wieczór na dużej scenie kina odbył się spektakl "Kiedy przyjdziesz?" w wykonaniu Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Młodzieżowego "ELIKSIR" tworzonego przez absolwentów szkół teatralnych Rosji oraz młodzieży z regionu. W centrum potężna, drewniana scenografia, którą zespół przywiózł ze sobą i montował przez całą noc. Na widowni – prawie pusto. Nie licząc aktorów uczestniczących w festiwalu oraz kadry Światowida, przyszło około 15 osób. Z szeptów widowni można było wnioskować, iż wystąpił także problem ze zrozumieniem spektaklu. Zabrakło krótkiej informacji w języku polskim na temat sztuki.
     Spektakl przywołuje echa bolesnego piętna mającego swój początek w rewolucji bolszewickiej. Zostaje poruszony odwieczny problem zmian, jakie następują w człowieku w zetknięciu z potężnym masywem rewolucji, która kontestuje nędze, zarazem rodząc jej nową jakość. Zagubienie, strach, oczekiwanie na przyjście… no właśnie – „Kiedy przyjdziesz?”.
     
     Baśniowo po litewsku
     Na koniec ponowie Scena na Piętrze. Festiwal zamknął spektakl lalkowy dla dorosłego widza pt. "Dwunastu braci" w wykonaniu Studia Sztuki Teatralnej "TREPSE" z Centrum Młodzieży w Kłajpedzie. Zespół młodych aktorek animujących słomiane lalki zaprezentował ezoteryczną opowieść pełną magii i ludowych guseł. Wszystko odegrane w konwencji tradycyjnej, wielogłosowej pieśni litewskiej stwarzającej niepowtarzalny nastrój liryczny. Stuka pod tym samym tytułem, co jedna z baśni braci Grimm… Przeżycie estetyczne na wysokim poziomie.
     Kto nie widział, niech żałuje. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że za rok GAF odniesie większy sukces, impreza zgromadzi przynajmniej kilka razy więcej widzów, niż uczestniczących w niej aktorów.
     Tymczasem artystom biorącym udział w trzeciej edycji festiwalu życzymy wielu sukcesów i otwartych horyzontów twórczych.
Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych