UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląscy seniorzy i edukatorzy uczyli się jak opowiadać

 
Elbląg, Elbląscy seniorzy i edukatorzy uczyli się jak opowiadać
fot. nadesłana
Reklama

Żeby opowiedzieć wartościową historię, trzeba umieć wyselekcjonować, bo dzisiaj każdy ma ograniczony czas i przestrzeń na ekspresję – tłumaczy Giuliana Provenzale z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. Włoscy szkoleniowcy uczyli elbląskich seniorów i edukatorów metod storytellingu. Warsztaty odbyły się w dniach od 26 do 29 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Pierwsze trzy dni szkolenia były adresowane do osób, które pracują na rzecz seniorów – edukatorów, animatorów, autorów i koordynatorów projektów. Zajęcia rozpoczęły się od – wydawałoby się – prostego ćwiczenia. Uczestniczki spotkania dostały za zadanie opowiedzieć o sobie za pomocą kolażu. Jak same później przyznały, z przyjemnością, spędziły nad tym zadaniem czterdzieści minut. Kiedy jednak przyszedł czas, żeby przeszły się po sali i poznały historie innych uczestników warsztatów, okazało się, że zajęło im to zaledwie dziesięć minut.

- To zadanie miało na celu uświadomienie wam, że jeszcze wiele do mamy nauczenia się w dziedzinie słuchania innych – powiedział prowadzący zajęcia Raffaele Messina z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. - Naszym zadaniem jest znaleźć balans między czasem, który poświęcamy sobie, a czasem, który dajemy innym.

W kolejnych dniach uczestniczki warsztatów poznawały metody i techniki opowiadania, również z użyciem nowoczesnych narzędzi takich jak smartfon.

Jak tłumaczyli szkoleniowcy, umiejętność opowiadania z jednej strony jest wrodzoną umiejętnością, a z drugiej strony jest mnóstwo technik, które można przyswoić.- Uczestnicy wyszli z tych zajęć bardzo zainspirowani i z głową pełną pomysłów na własne zajęcia – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynator projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Czwarty dzień tego włosko-polskiego spotkania był adresowany do seniorów. Seniorzy biorący udział w warsztatach pokazowych okazali się bardzo otwarci na metody proponowane przez włoskich szkoleniowców.

- Seniorzy są trochę jak dzieci – przyznał Raffaele Messin. – Są w wieku, w którym powraca ta dziecięca ciekawość, która daje im możliwość uczenia się nowych rzeczy. Seniorzy uczą się, oglądając, czyli też doświadczając. Kiedy pracujemy z seniorami, trzeba przede wszystkim wsłuchać się w to, co mówią, w ich potrzeby.

Warsztaty z włoskimi szkoleniowcami były częścią projektu pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów, który polega na wymianie doświadczeń z organizacjami z trzech krajów: Hiszpania, Niemcy i Włochy. We wrześniu przedstawiciele hiszpańskiej organizacji AIFED opowiadali o swoich sposobach na aktywizowanie seniorów i angażowanie ich w wolontariat. W październiku edukatorzy z International Exchanges Berlin dzielili się metodami skutecznego uczenia się. Listopadowe zajęcia z włoskimi animatorami były ostatnim spotkaniem szkoleniowym w Polsce w ramach tego projektu.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania – EURO-NET, Włochy– International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy.

CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama