Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląscy urzędnicy dawnych czasów

Elbląg, Elbląscy urzędnicy dawnych czasów Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbyła się promocja książek Romana Czai (fot. dk)
Rek

Wczoraj (16 grudnia) w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbyła się promocja książek Romana Czai „Urzędnicy miejscy Elbląga do 1524 roku” i Krzysztofa Mikulskiego „Urzędnicy miejscy Elbląga w latach 1524 -1772”. Obie pozycje stanowią nieocenione źródło dla wielu badaczy dziejów naszego miasta.

– Obie książki są bardzo unikatowe, bardzo ważne dla środowiska historyków, ważne również dla naszego miasta i jego mieszkańców. W planach jest kolejne podobnego typu dzieło, które poświęcone będzie urzędnikom do 1950 roku – powiedziała prof. Halina Piekarek-Jankowska podczas spotkania.
     Praca Romana Czai to wykaz elbląskich rajców, sołtysów dziedzicznych i wójtów do roku 1524. Pozycja ta zawiera także roczne składy rady Starego Miasta Elbląga. We wstępie autor zaznajamia czytelnika z funkcjonowaniem elbląskiego samorządu w dawnych czasach.
     Pozycja Krzysztofa Mikulskiego jest kontynuacją badań Romana Czai i składa się z pięciu części.
– Książka Krzysztofa Mikulskiego zawiera wstęp, który mówi o władzach i funkcjonowaniu tych władz – mówił prof. dr hab. Andrzej Groth. – Pierwsza część zawiera roczne składy Rady Miejskiej, wykaz rajców staromiejskich i nowomiejskich. W drugiej części mamy wykaz wójtów. W trzeciej i czwartej wykaz członków Drugiego Ordynku. W ostatniej, piątej części, wymienieni są urzędnicy kancelaryjni: sekretarze, pisarze sądu ziemskiego, pisarze nowomiejscy, pisarze urzędów, kamlarii, pisarze urzędu sierocego, kancelarii. Książka, która liczy sobie 266 stron, jest bardzo ważnym źródłem dla wszystkich badaczy naszego miasta i dla miłośników jego historii. Należy się z tego tytułu podziękowanie przede wszystkim autorowi tej pozycji.
     Niewiele miast może pochwalić się podobnymi wykazami swoich miejskich urzędników. Obok spisu elbląskich urzędników istnieją także trzy tomy spisu urzędników toruńskich. Podobne spisy posiada miasto Gdańsk. Powstały także pozycje poświęcone urzędnikom Świdnicy, Krakowa oraz Lwowa. W przygotowaniu znajdują się spisy urzędników Nysy, Legnicy, Warszawy, Chełmna i Kołobrzegu.
     
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Paryżem
Fototapety z uliczkami
Fototapety industrial
Fototapety z erotyką