Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Prawidłowo oznakowane skrzyżowanie? Prawidłowo oznakowane skrzyżowanie?

Elbląska odsłona Architektour 2014

Elbląg, Elbląska odsłona Architektour 2014

Warsztaty cyklu Architektour to architektoniczne wydarzenie, poświęcone sztukom projektowym. Do tej pory warsztaty odbywały się w Międzygórzu, Kołobrzegu, Malborku i Przemyślu. W tym roku znani polscy architekci oraz studenci od 23 do 27 kwietnia br. będą pracować w Elblągu.

Centrum Sztuki Galeria EL jest partnerem tego wydarzenia.
     O warsztatach pisze Paulina Kałużna, koordynator Architektour 2014:
„Warsztaty powstały z inicjatywy Samorządu Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku studenci z największych ośrodków akademickich w Polsce spotykają się w innym mieście. Dzięki temu każda edycja to nowe wyzwania projektowe. Rok 2014 to piąta odsłona warsztatów Architektour”.
     
     Hasłem piątej edycji warsztatów cyklu Architektour będzie: „przEstrzeń w formie/ forma przEstrzeni”. Wydarzenie podejmie próbę oceny kondycji polskiej architektury na przykładzie Elbląga. Będzie to możliwość do upowszechnienia współczesnych trendów w kształtowaniu naszego krajobrazu. Miasto Elbląg - prawie całkowicie zniszczone po wojnie po dziś dzień poszukuje własnej tożsamości, ciągle odbudowuje się, zmienia, rozrasta. Znajduje się tu największe polskie archeologiczne pole badań. Tutaj w roku 1965 zostało zorganizowane I Biennale Form Przestrzennych, którego efekty pracy możemy oglądać po dziś dzień.
     
     W warsztatach weźmie udział ponad 100 studentów z całej Polski oraz wybitni architekci i zaproszeni goście. Młodzi uczestnicy zostaną podzieleni na grupy 10-12 osobowe, do których zostanie przypisany tutor. W tym roku tutorami będą: Francisco Pomares Pamplona MVRDV z Rotterdamu, Hugon Kowalski, Grupa +48, Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, Duet Architecture Snob - Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Tomasz Głowacki, Jeremi Buczkowski z Martą Buczkowską oraz Arek Pasożyt, znany elblążanom z ubiegłorocznej budowy DOMU w ramach projektu „Przebudzenie - ?????”.
     
     Uczestnicy warsztatów Architektour pracę rozpoczną zwiedzaniem miasta przeprowadzonym przez przedstawicieli władz i partnerów. Tym samym każda grupa otrzyma swojego lokalnego przewodnika. Oprócz warsztatów program wydarzenia obejmuje: wykłady, wycieczki oraz prelekcje po to, aby uczestnicy nabyli wiedzę oraz poznali tkankę miejską Elbląga. Mieszkańcy Elbląga będą mieli możliwość uczestnictwa w wykładach krytyka architektury i kuratora Grzegorza Piątka, architektów z pracowni HS99 oraz spotkania z reżyserką Jadwigą Kocur. Każdy zainteresowany będzie mógł także przyglądać się pracy warsztatowej studentów.
     
     Tematami warsztatów będą m. in.: „Reinkarnacja Pl. Grunwaldzkiego”, „Zagospodarowanie terenu wokół Galerii EL”, „Pawilony przy ul. Nowowiejskiej”, „Tereny Zielone przy ul. Oliwskiej”, „Formy przestrzenne”, „Rewitalizacja terenów powojskowych”.
     
     Organizatorami warsztatów są m. in. Samorząd Studentów: Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Departament Urbanistyki i Architektury Miasta Elbląg.
     Francisco Pomares Pamplona – architekt pochodzący z hiszpańskiej Murcji. Swoją praktykę zdobywał m.in. w szwedzkim biurze Kjellgren Kaminsky Architecture czy hiszpańskim RCR. Absolwent Uniwersytetu Australii Południowej i Politechniki w Walencji. Laureat wielu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach architektonicznych.
     Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta Laureaci I Nagrody w konkursie CHANGING THE FACE 2013 ROTUNDA WARSAW
     o sobie: „Naszym celem jest tworzenie spójnej i zrównoważonej przestrzeni urbanistycznej oraz estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej architektury, dla ciągłego podnoszenia jakości i poziomu życia.”Grupa +48 to młody i skazany na sukces zespół; m.in. podwójni laureaci ogólnopolskich warsztatów Akcja-kreacja oraz trzeciej nagrody w konkursie architektonicznym na projekt lotniska w Szymanach.
     Grzegorz Piątek - krytyk architektury i kurator. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek zarządu Fundacji Centrum Architektury. Autor wielu publikacji oraz artykułów o architekturze, urbanistyce i dizajnie.
     HS99 Biuro z siedzibą w Koszalinie, autorzy najlepszego budynku architektury XXI wieku. Jak powiedział prezydent Komorowski nasze wnuki będą mogły być dumne z tej realizacji.
     Hugon Kowalski Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, założyciel pracowni architektonicznej UGO. Laureat nagrody za najlepszy dyplom na świecie w konkursie Archiprix.
     Jadwiga Kocur Przygodę z telewizją zaczęła od autorskiego cyklu programów o architekturze „Odkrywanie przestrzeni” dla katowickiego Ośrodka TVP. Autorka filmów dokumentalnych „Dwugłowy Smok”, „Porwanie Europy”, „Światła Saturna” opowiadających historię polskiego modernizmu. Jak mówi o sobie: „Gdyby nie architektura, byłabym skazana na czytanie książek”.
     Tomasz Głowacki – architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2005 roku prowadzi własną pracownię Architektury Głowacki PAG. Mówi o sobie: „Miłośnik pustki w architekturze i pełni w życiu”.
     Architecture Snob to zespół w składzie Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina, Razem stworzyli platformę będącą miejscem opiniotwórczym oraz promującym polską architekturę.
     Jeremi Buczkowski – fotograf architektury i przedmiotu, właściciel studia Jeremi Buczkowski I Fotografia. 
     Arek Pasożyt głównie lub najczęściej: fotograf, malarz i performer. W latach 2006-2010 współzałożyciel i członek GN – Gruba Najgorsza, nieformalnej, kontestującej układy galeryjno – kuratorskie grupy, skupiającej w swoich szeregach twórców podejmujących krytykę instytucjonalną. W roku 2013 gościł w Elblągu w ramach projektu „Przebudzenie - ?????”, realizując etap „DOM”

Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Bezpłatne badanie wzroku