Niedziela 19-08-2018, imieniny Jana, Bolesława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Nowodworska Nowodworska

Elbląski basen to nasze dziedzictwo kulturowe (Historia jednego przedmiotu cz. 127)

 
Elbląg, Elbląski basen to nasze dziedzictwo kulturowe (Historia jednego przedmiotu cz. 127)
Rek

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o wyjątkowym zdjęciu z lat 30. XX.

W muzealnej kolekcji zdjęć przedwojennego Elbląga znajduje się perełka – zdjęcie makiety przygotowanej na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku do konkursu na koncepcję nowego kąpieliska oraz zagospodarowanie terenów przylegających do Wielkiego Stawu na potrzeby sportowo-rekreacyjne elblążan.
     Jak widać władz przedwojennego Elbląga nie przestraszył rozmach autora projektu. Zachwycone zapewne pomysłem wybudowały więc w latach 1934-1938 największy pod względem powierzchni odkryty basen na Starym Kontynencie. Wielką nieckę basenową przedzielono pomostem na dwie, nierówne części. Szersza, 125-metrowa część północna, została przeznaczona na ogólnodostępne kąpielisko miejskie, potocznie zwane „Małą Krynicą Morską”. W części południowej, o szerokości 80 m, zorganizowano kąpielisko wojskowe i pływalnię. Zadbano też o miejsca do gry i ćwiczeń z musztry, a teren zamykał stadion z trybunami. Łączna długość basenu osiągnęła 340 m, a powierzchnia lustra wody 3,35 ha.
     Ten wielki i piękny kompleks rekreacyjny natychmiast stał się podłożem ogromnej dumy elblążan. Tak samo przedwojennych, jak i nowych, powojennych osadników. Latem stawał się ulubionym miejscem rekreacyjnym mieszkańców, zimą zamieniał się w wielkie lodowisko. Na pewno jego istnieniu zawdzięczaliśmy wiele sukcesów elbląskich panczenistów, bowiem to na nim trenowała elbląska kadra olimpijska z Heleną Pilejczyk na czele. Bez wątpienia stał się częścią wyjątkowego, elbląskiego dziedzictwa kulturowego.
     I nie jest to tylko nasza subiektywna ocena. Portal Wirtualna Polska w dziale turystyka zamieścił sześć powodów, dla których warto odwiedzić Elbląg. Według portalu są nimi (w takiej kolejności właśnie) Muzeum, Brama Targowa, Katedra, Ścieżka Kościelna, Basen i Bażantarnia. We wstępie do tego artykułu w słodko-gorzkich słowach napisano: „Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, z przepiękną, niemal od fundamentów odbudowaną Starówką, jednym z największych w Europie odkrytych basenów i tradycjami sięgającymi nie tylko Krzyżaków, ale i Wikingów. To także obiekt kpin, symbol bezrobocia i smutny efekt emigracji za pracą. Mało jest miejsc w Polsce, które wzbudzają tak skrajne emocje, a sami mieszkańcy często niepochlebnie wypowiadają się o własnym mieście. Elbląg potrafi działać na nerwy, zachwycić i skłonić do poszukiwań”.
     Nie wiem, czy elblążanie pogodzili się z postępującą dewastacją i rezygnacją z obiektu, który przez lata napawał ich dumą. Wiele osób nadal z sentymentem wspomina to miejsce i żałuje, że niebawem bezpowrotnie zniknie. Warto tylko zastanowić się, czy nie stajemy się po prostu nowymi barbarzyńcami, którzy za nic mają swoje własne dziedzictwo.
     
     Maria Kasprzycka, dyrektor MAH
     
     W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Dzisiaj słowo o klockach.

     
     


     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym

,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Padło już wiele słów na temat nieudolności władz w sprawie basenu, krytycznych słów na temat ''jedynego, słusznego '' projektu rewitalizacji i co ? Tyle z tego, że sobie popiszemy. Elbląg - moje rodzinne miasto. Elbląg - miasto które mnie wkurza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 0
  (2018-06-09)
 • Cóź możemy zrobić władze miasta olewają głos mieszkańców najwidoczniej miasto traktują jak prywatny folwark i robią co im się podoba wybrany projekt pachnie korupcją tak jak i główna niecka basenu przeznaczona na hotel dlatego twierdzą że odwrotu już niema, hm myślę że jest jest nas więcei ich tylko garstka o tego ich panowanie się kończy nie pozwólmy zniszczyć tego co było wizytówką i duma przez lata, ni opuśćmy do realizacji głupiego projektu bo dalej miasto 100 tyś pozostanie na długie lata bez basenu. Te same gęby w radzie miejskiej od pona 30 lat hamują i degradują rozwój miasta w końcu powiedzmy weto za kazdym razem jak oś wymaga remontu aja nam produkt zastępczy zawsze gó. .. , o
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 1
  (2018-06-09)
 • Po raz kolejny dziękuję przedstawicielkom elbląskiego Muzeum Archologiczno-Historycznego za rozsądny i potrzebny głos w dyskusji dot. miejskiego kąpieliska w Elblągu. Ad meritum: Na pewno nacisk mieszkańców, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej;), dotrze do zakutych, politycznych głów - na cofnięcie tej decyzji szanse są całkiem spore, bo finansowanie tej inwestycji jest baaaardzo mocno wątpliwe, do tego sam projekt, który chce realizować miasto jest nieudolny i - moim zdaniem - nadaje się również do sprawdzenia przez prokuraturę. Są tam m. in. wątki i pozycje, których nie było w wymogach przetargowych, a które (cudownie, lub nieudolnie) w nim się ostatecznie pojawiły. Tylko szaleniec forsowałby nieudolną koncepcję wbrew mieszkańcom więc myślę, że spokojnie możemy zatrzymać ten niszczycielski pomysł miasta - trzeba tylko pewnej mobilizacji i głośnego sprzeciwu mieszkańców. Na radnych miejskich nie ma co w tej materii liczyć, bowiem podczas sesji RM 26 kwietnia br. większość z nich dała wyraz swojej ignorancji i braku zainteresowania tematem (oprócz lewicy i nielicznych radnych z innych klubów, to w zasadzie cały PO-PiS wypiął się na mieszkańców). My ruszamy od przyszłego tygodnia ze zbiórką podpisów pod protestem, będziemy na pewno informować szerzej prasę i mieszkańców miasta o naszej akcji. Nie gódźmy się na dewastację wizytówki naszego miasta w imię partykularnego interesu kilku aspołecznych burżujów i egoistycznych szkodników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 0
  RobertKoliński(2018-06-09)
 • Przypomina mi się historia powojennej odbudowy Starego i Nowego Miasta. W miejsce historycznego ośrodka urbanistycznego gdańscy architekci pod kierunkiem dra Szczepana Bauma lansowali przy aplauzie PRL owskich władz miasta koncepcje blokowiska. Miały tu powstać wolnostojące bloki tak jak na starówce w Malborku, Kwidzynie albo naszym Nowym Mieście, gdzie udało się to zrealizować. Odcięte od historycznej prawdy osiedle na Giermkow, Szkolnej, Ślusarskiej Powrotne i in. nie przypomina w niczym klimatycznego śródmieścia przedwojennego Elbląga. Jest do tego martwe, omijane przez ludzi, którzy poza mieszkańcami niczego tam dla siebie nie znajdują. Teraz władza, wydawałoby się z nowego pokolenia, które potrafiło znaleźć kompromisowa koncepcję odbudowy Starego Miasta lansuje pomysł zniszczenia tego, co powinno być dumą miasta. Największego basenu kąpielowego w Europie. W mieście dość dużym a pozbawionym zupełnie naturalnego kąpieliska. Ma tu powstać jakaś pokraczna plastikowa proteza na miarę może basenu przyszkolnego. S na części dawnego lusta wody hotel, tak jakby nie było tam już bardzo dobrego hotelu przy Kościuszki. Jakieś argumenty o nie opłacalności wydają się śmiesznymi wykretami. Opłacało się Niemcom zbudować i utrzymywać, opłacało się przez lata PRL, a teraz już nie? Pamiętajmy, że ten basen to substytut plaży nad jeziorem, morzem czy zalewem, decyduje więc o jakości życia w Elblągu. Nie mam recepty skąd wziąć środki ale też nie jestem kimś z zarządu miasta. Partnerstwo publiczno-prywatne, dotacje od marszałka województwa, wojewody lotto albo ministerstw. Pomoc z UE albo innych państw, środki na zbiorniki retencyjne, sam nie wiem co jeszcze? Jeśli nasze władze uosabiane przez prezydenta Wróblewskiego nie zdobędą się na wysiłek odbudowy obiektu w jego historycznym kształcie, to mogą się obudzić z ręką w nocniku po wyborach. Wszak decyzja zamknięcia pływalni przez Grzegorza Nowaczyka okazała się być gwoździem do trumny jego prezydentury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 1
  BEZ ŚCIEM proszę(2018-06-09)
 • 3,35 ha?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-06-09)
 • Zróbmy to powstrzymajmy rozwalanie naszej ikony jakim jest basen Walczmy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 0
  (2018-06-09)
 • Zapraszam do dyskusji na tematy związane z Naszym miastem do grupy Zjednoczony Elbląg, którą można znaleźć na Facebook'u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  ZJ(2018-06-10)
 • A co się dzieje z głównym likwidatorem basenu panem nowaczykiem. Kolesie już mu znaleźli jakiś cieplutki budżetowy stołek. Bo w polityce jest raczej spalony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ukfh(2018-06-11)
 • .. .cóż za gafa ówczesnego pomysłodawcy, który nie wziął pod uwagę, powstania największej kuwety w Polsce?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Opus-Dei(2018-06-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Powrót Do Szkoły
Clinex Grill
Szkolna Wyprawka
Pieczątki Firmowe