Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski Kwartalnik

Elbląg, Elbląski Kwartalnik

Wydawany przez Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów "SEKA" kwartalnik "Tygiel”, czytany jest w wielu ośrodkach akademickich w kraju m.in. w Lublinie, Łodzi, Radomiu, Toruniu oraz Gdańsku.

W samym Elblągu i regionie wypełnia on lukę wydawniczą, jest jedynym tak poważnym pismem społeczno-kulturalnym, w którym mogą publikować miejscowi humaniści.
     W zasadzie ten sam zespół redakcyjny skupiony od początku wokół Ryszarda Tomczyka usiłuje zrealizować niektóre założenia zawarte we wstępie pierwszego zeszytu wydanego 12 lat temu: "Tygiel" chce być środowiskowym pismem kwartalnym, wypełniającym lukę między prasą bieżąca, a naukowym historycznym "Rocznikiem Elbląskim". Obszarem jego zainteresowania będzie przestrzeń rozpinająca się między teraźniejszością a przeszłością z lekka tylko obramowana granicami regionu, gdyż w świecie dzisiejszej komunikacji nie podobna funkcjonować w izolacji od ogólnych procesów, rzeczy i zdarzeń.
     W "Tyglu" są publikowane teksty twórców, ludzi kultury i nauki związanych przede wszystkim z Elblągiem. Wśród elbląskich autorów na łamach kwartalnika stale publikują Ryszard Tomczyk, ks. Mieczysław Józefczyk, Grzegorz Baranowski, Leszek Brywczyński, Janusz Charytoniuk, Mieczysław Lenckowski, Jan Miłoszewski, Zbigniew T. Szmurło.
     Najnowszy trzeci w tym roku zeszyt "Tygla" otwiera zestaw wierszy z cyklu "Australia Point" Andrzeja Lipniewskiego, gdańskiego artysty plastyka i poety. Zamieszczono także wiersze nagrodzone w Turnieju Jednego Wiersza o "Laur Dojrzały" (Lecha Brywczyńskiego, Jarosława Gruzli, Natalii Paradowskiej, Elżbiety Andrzejewskiej, Krystyny Niedzielskiej- Kowalskiej), który był zorganizowany przez Bibliotekę Elbląską.
     Czytelnicy "Tygla" mogą też zapoznać się z kolejną sztuką teatralną Lecha Brywczyńskiego, elbląskiego twórcy od pewnego czasu zajmującego się pisaniem drobnych form scenicznych. Tym razem jest to dramat w jednym akcie pt. "Rzeźbiarz".
     Ryszard Tomczyk zamieścił recenzje książek kilku autorów: Wojciecha Kajtocha, Dariusza Lisa, Ryszarda Filbrandta - twórców związanych z rejonem elbląskim bądź współpracujący z redakcja kwartalnika.
     Z kolei Zbigniew T. Szmurło, kontynuując armeński cykl historyczny, naszkicował wybrane zagadnienia związane z przeszłością Ani - starożytnej stolicy Armenii.
     Wśród elbląskich autorów na uwagę zasługują także artykuły Jana Miłoszewskiego, Janusza Hochleitnera i Jarosława Denisiuka.
     Najnowszy numer jest ilustrowany pracami elbląskich artystów plastyków, uczestniczących podczas wakacji w XXII Salonie Elbląskim. Na okładce zeszytu została zamieszczona grafika pt. "Biesiada", której autorem jest Jerzy Domino.
     Redakcja nie narzeka na brak tekstów. Wśród nadesłanych materiałów w najnowszym numerze "Tygla" zamieszczono kilka ciekawych esejów m.in. Jadwigi Mizińskiej z Lublina, Łucji Pławskiej z Łodzi i Andrzeja Chodubskiego z Gdańska.
     "Tygiel” ukazał się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu
     Zeszyty kwartalnika elbląskiego "Tygiel" dostępne są w siedzibie Warmińsko- Mazurskiego Zarządu Regionalnego PiS w Elblągu (ul. 1 Maja 2), który udzielił też wydatnej pomocy techniczno- organizacyjnej przy wydaniu pisma.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy to się sprzedaje, czy jest dotowane przez kogoś ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kulturalny(2003-11-20)
 • Szanowny Panie Kulturalny, obawiam się że kwartalnik czytany jest wyłącznie przez zespół redagujący...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-20)
 • Panie Olaf, ciekawe, do jakiej lektury sięgasz pan, bo zapewne nie są to poważne periodyki kaształtujące artystyczny smak i ogólne, kulturalne obycie. Zapewne z określeniem, cóż to jest 'lektura' także będą kłopoty.Więc do ławki, poduczyć się czas....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mirka(2003-11-20)
 • To byłoby bardzo smutne,gdyby TYGIEL czytany był tylko przez wąskie grono zainteresowanych tematyką tego bardzo wartościowego wydawnictwa. My Elblążanie mamy różne , często słuszne pretensje do krzywd niezawinionych /przynależnośc administracyjna, niechciane lub władze,kierownictwa itp./ale nie bijemy sie w piersi z powodu zawinionego uwstecznienia kulturalnego. Teatr kuleje, kina pustoszeją, a lektura? Właśnie TYGIEL być może dla szerokiego ogółu jest zbyt ambitny, ale mimo wszystko uważam go za cenny rodzynek w jakże skromnej działalności wydawniczej naszego środowiska.Pan Kulturalny pyta czy wydawnictwo to jest dotowane? Proszę przeczytać tekst "Elbląski Kwartalnik" do końca, tam jest napisane kto dotuje i pomaga organizacyjnie. Dziwne i właśnie to jest to......jak trudno przeczytać krótki tekst na portalu, a co dopiero przeczytać dość obszerny objętościowo i bogaty w treść zawsze interesującyTYGIEL. z poważanie i pozdrowieniami dla wszystkich czytajacych i nieczytających TYGIEL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2003-11-21)
 • TygiEL rulez! to jeszcze jedna cegielka wyjeta z muru kolejnej inkarnacji dress-babilonu ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  welur(2003-11-21)
 • Droga Mirko, najmilsza pani pedagog Tygiel to nie pierwsza liga w literaturze , niestety...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-21)
 • P.s. do Pani Mirki. Czytam klasyków, polecam ale nie nakazuję... Ukłony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-21)
 • Pani Mirko, poprawnie powino być napisane - panie Olafie a nie Panie Olaf
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  polonistka(2003-11-21)
 • A Elbląg nie jest stolicą kulturalną nawet prowincjonalnego województwa - niestety.Dlatego ta ważne są wszelkie kulturalne inicjatywy. Tygiel jest na miarę naszego środowiska. A poza tym jest to bardzo ważna i cenna inicjatywa. Hej !wszelkiej maści spece od kultury, polskiego języka i literatury -przestańcie gdakać, a zacznijcie czytać , co powstaje w Elblągu. Sięgnijcie także po Tygiel, a przekonacie się, że są tam całkiem ciekawe materiały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Orlik(2003-11-22)
 • Panie Orliku,za dużo przebywasz z kurami... i dlatego piejesz z zachwytu, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ryba(2003-11-22)
 • Stara prawda - ryby głosu nie mają i nic ani ciekawego, ani też mądrego nie są w stanie wypowiedzieć. dlatego najlepiej, żeby popływały w mętnej wodzie Kumieli. a potem na patelnię. Wszak Wigilia tuż tuż. Czytając takie, jak poprzednie wypowiedzi można mieć naprawdę dobre samopoczucie - śmiać się i ubolewać, że ryby zabieraja głos, nie mając nic do przekazania. Tyle wrzawy o kolejna całkiem ciekawą elbląską inicjatywę. A ja czytuję kwartalnik. Jest potrzebny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Emerytowany(2003-11-25)
 • Szanowny Emerycie, wiem że czyta Pan wyłącznie własne teksty...Można się pozachwycać do woli a i dorobić nieco i domalować do emeryturki....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ktoś(2003-11-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku