Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Na skraju świata Na skraju świata

Elbląski Kwartalnik

Elbląg, Elbląski Kwartalnik

Wydawany przez Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów "SEKA" kwartalnik "Tygiel”, czytany jest w wielu ośrodkach akademickich w kraju m.in. w Lublinie, Łodzi, Radomiu, Toruniu oraz Gdańsku.

W samym Elblągu i regionie wypełnia on lukę wydawniczą, jest jedynym tak poważnym pismem społeczno-kulturalnym, w którym mogą publikować miejscowi humaniści.
     W zasadzie ten sam zespół redakcyjny skupiony od początku wokół Ryszarda Tomczyka usiłuje zrealizować niektóre założenia zawarte we wstępie pierwszego zeszytu wydanego 12 lat temu: "Tygiel" chce być środowiskowym pismem kwartalnym, wypełniającym lukę między prasą bieżąca, a naukowym historycznym "Rocznikiem Elbląskim". Obszarem jego zainteresowania będzie przestrzeń rozpinająca się między teraźniejszością a przeszłością z lekka tylko obramowana granicami regionu, gdyż w świecie dzisiejszej komunikacji nie podobna funkcjonować w izolacji od ogólnych procesów, rzeczy i zdarzeń.
     W "Tyglu" są publikowane teksty twórców, ludzi kultury i nauki związanych przede wszystkim z Elblągiem. Wśród elbląskich autorów na łamach kwartalnika stale publikują Ryszard Tomczyk, ks. Mieczysław Józefczyk, Grzegorz Baranowski, Leszek Brywczyński, Janusz Charytoniuk, Mieczysław Lenckowski, Jan Miłoszewski, Zbigniew T. Szmurło.
     Najnowszy trzeci w tym roku zeszyt "Tygla" otwiera zestaw wierszy z cyklu "Australia Point" Andrzeja Lipniewskiego, gdańskiego artysty plastyka i poety. Zamieszczono także wiersze nagrodzone w Turnieju Jednego Wiersza o "Laur Dojrzały" (Lecha Brywczyńskiego, Jarosława Gruzli, Natalii Paradowskiej, Elżbiety Andrzejewskiej, Krystyny Niedzielskiej- Kowalskiej), który był zorganizowany przez Bibliotekę Elbląską.
     Czytelnicy "Tygla" mogą też zapoznać się z kolejną sztuką teatralną Lecha Brywczyńskiego, elbląskiego twórcy od pewnego czasu zajmującego się pisaniem drobnych form scenicznych. Tym razem jest to dramat w jednym akcie pt. "Rzeźbiarz".
     Ryszard Tomczyk zamieścił recenzje książek kilku autorów: Wojciecha Kajtocha, Dariusza Lisa, Ryszarda Filbrandta - twórców związanych z rejonem elbląskim bądź współpracujący z redakcja kwartalnika.
     Z kolei Zbigniew T. Szmurło, kontynuując armeński cykl historyczny, naszkicował wybrane zagadnienia związane z przeszłością Ani - starożytnej stolicy Armenii.
     Wśród elbląskich autorów na uwagę zasługują także artykuły Jana Miłoszewskiego, Janusza Hochleitnera i Jarosława Denisiuka.
     Najnowszy numer jest ilustrowany pracami elbląskich artystów plastyków, uczestniczących podczas wakacji w XXII Salonie Elbląskim. Na okładce zeszytu została zamieszczona grafika pt. "Biesiada", której autorem jest Jerzy Domino.
     Redakcja nie narzeka na brak tekstów. Wśród nadesłanych materiałów w najnowszym numerze "Tygla" zamieszczono kilka ciekawych esejów m.in. Jadwigi Mizińskiej z Lublina, Łucji Pławskiej z Łodzi i Andrzeja Chodubskiego z Gdańska.
     "Tygiel” ukazał się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu
     Zeszyty kwartalnika elbląskiego "Tygiel" dostępne są w siedzibie Warmińsko- Mazurskiego Zarządu Regionalnego PiS w Elblągu (ul. 1 Maja 2), który udzielił też wydatnej pomocy techniczno- organizacyjnej przy wydaniu pisma.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy to się sprzedaje, czy jest dotowane przez kogoś ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kulturalny(2003-11-20)
 • Szanowny Panie Kulturalny, obawiam się że kwartalnik czytany jest wyłącznie przez zespół redagujący...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-20)
 • Panie Olaf, ciekawe, do jakiej lektury sięgasz pan, bo zapewne nie są to poważne periodyki kaształtujące artystyczny smak i ogólne, kulturalne obycie. Zapewne z określeniem, cóż to jest 'lektura' także będą kłopoty.Więc do ławki, poduczyć się czas....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mirka(2003-11-20)
 • To byłoby bardzo smutne,gdyby TYGIEL czytany był tylko przez wąskie grono zainteresowanych tematyką tego bardzo wartościowego wydawnictwa. My Elblążanie mamy różne , często słuszne pretensje do krzywd niezawinionych /przynależnośc administracyjna, niechciane lub władze,kierownictwa itp./ale nie bijemy sie w piersi z powodu zawinionego uwstecznienia kulturalnego. Teatr kuleje, kina pustoszeją, a lektura? Właśnie TYGIEL być może dla szerokiego ogółu jest zbyt ambitny, ale mimo wszystko uważam go za cenny rodzynek w jakże skromnej działalności wydawniczej naszego środowiska.Pan Kulturalny pyta czy wydawnictwo to jest dotowane? Proszę przeczytać tekst "Elbląski Kwartalnik" do końca, tam jest napisane kto dotuje i pomaga organizacyjnie. Dziwne i właśnie to jest to......jak trudno przeczytać krótki tekst na portalu, a co dopiero przeczytać dość obszerny objętościowo i bogaty w treść zawsze interesującyTYGIEL. z poważanie i pozdrowieniami dla wszystkich czytajacych i nieczytających TYGIEL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2003-11-21)
 • TygiEL rulez! to jeszcze jedna cegielka wyjeta z muru kolejnej inkarnacji dress-babilonu ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  welur(2003-11-21)
 • Droga Mirko, najmilsza pani pedagog Tygiel to nie pierwsza liga w literaturze , niestety...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-21)
 • P.s. do Pani Mirki. Czytam klasyków, polecam ale nie nakazuję... Ukłony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olaf(2003-11-21)
 • Pani Mirko, poprawnie powino być napisane - panie Olafie a nie Panie Olaf
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  polonistka(2003-11-21)
 • A Elbląg nie jest stolicą kulturalną nawet prowincjonalnego województwa - niestety.Dlatego ta ważne są wszelkie kulturalne inicjatywy. Tygiel jest na miarę naszego środowiska. A poza tym jest to bardzo ważna i cenna inicjatywa. Hej !wszelkiej maści spece od kultury, polskiego języka i literatury -przestańcie gdakać, a zacznijcie czytać , co powstaje w Elblągu. Sięgnijcie także po Tygiel, a przekonacie się, że są tam całkiem ciekawe materiały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Orlik(2003-11-22)
 • Panie Orliku,za dużo przebywasz z kurami... i dlatego piejesz z zachwytu, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ryba(2003-11-22)
 • Stara prawda - ryby głosu nie mają i nic ani ciekawego, ani też mądrego nie są w stanie wypowiedzieć. dlatego najlepiej, żeby popływały w mętnej wodzie Kumieli. a potem na patelnię. Wszak Wigilia tuż tuż. Czytając takie, jak poprzednie wypowiedzi można mieć naprawdę dobre samopoczucie - śmiać się i ubolewać, że ryby zabieraja głos, nie mając nic do przekazania. Tyle wrzawy o kolejna całkiem ciekawą elbląską inicjatywę. A ja czytuję kwartalnik. Jest potrzebny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Emerytowany(2003-11-25)
 • Szanowny Emerycie, wiem że czyta Pan wyłącznie własne teksty...Można się pozachwycać do woli a i dorobić nieco i domalować do emeryturki....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ktoś(2003-11-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat