UWAGA!

Elbląski Kwartalnik

 Elbląg, Elbląski Kwartalnik

Wydawany przez Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów "SEKA" kwartalnik "Tygiel”, czytany jest w wielu ośrodkach akademickich w kraju m.in. w Lublinie, Łodzi, Radomiu, Toruniu oraz Gdańsku.

W samym Elblągu i regionie wypełnia on lukę wydawniczą, jest jedynym tak poważnym pismem społeczno-kulturalnym, w którym mogą publikować miejscowi humaniści.
     W zasadzie ten sam zespół redakcyjny skupiony od początku wokół Ryszarda Tomczyka usiłuje zrealizować niektóre założenia zawarte we wstępie pierwszego zeszytu wydanego 12 lat temu: "Tygiel" chce być środowiskowym pismem kwartalnym, wypełniającym lukę między prasą bieżąca, a naukowym historycznym "Rocznikiem Elbląskim". Obszarem jego zainteresowania będzie przestrzeń rozpinająca się między teraźniejszością a przeszłością z lekka tylko obramowana granicami regionu, gdyż w świecie dzisiejszej komunikacji nie podobna funkcjonować w izolacji od ogólnych procesów, rzeczy i zdarzeń.
     W "Tyglu" są publikowane teksty twórców, ludzi kultury i nauki związanych przede wszystkim z Elblągiem. Wśród elbląskich autorów na łamach kwartalnika stale publikują Ryszard Tomczyk, ks. Mieczysław Józefczyk, Grzegorz Baranowski, Leszek Brywczyński, Janusz Charytoniuk, Mieczysław Lenckowski, Jan Miłoszewski, Zbigniew T. Szmurło.
     Najnowszy trzeci w tym roku zeszyt "Tygla" otwiera zestaw wierszy z cyklu "Australia Point" Andrzeja Lipniewskiego, gdańskiego artysty plastyka i poety. Zamieszczono także wiersze nagrodzone w Turnieju Jednego Wiersza o "Laur Dojrzały" (Lecha Brywczyńskiego, Jarosława Gruzli, Natalii Paradowskiej, Elżbiety Andrzejewskiej, Krystyny Niedzielskiej- Kowalskiej), który był zorganizowany przez Bibliotekę Elbląską.
     Czytelnicy "Tygla" mogą też zapoznać się z kolejną sztuką teatralną Lecha Brywczyńskiego, elbląskiego twórcy od pewnego czasu zajmującego się pisaniem drobnych form scenicznych. Tym razem jest to dramat w jednym akcie pt. "Rzeźbiarz".
     Ryszard Tomczyk zamieścił recenzje książek kilku autorów: Wojciecha Kajtocha, Dariusza Lisa, Ryszarda Filbrandta - twórców związanych z rejonem elbląskim bądź współpracujący z redakcja kwartalnika.
     Z kolei Zbigniew T. Szmurło, kontynuując armeński cykl historyczny, naszkicował wybrane zagadnienia związane z przeszłością Ani - starożytnej stolicy Armenii.
     Wśród elbląskich autorów na uwagę zasługują także artykuły Jana Miłoszewskiego, Janusza Hochleitnera i Jarosława Denisiuka.
     Najnowszy numer jest ilustrowany pracami elbląskich artystów plastyków, uczestniczących podczas wakacji w XXII Salonie Elbląskim. Na okładce zeszytu została zamieszczona grafika pt. "Biesiada", której autorem jest Jerzy Domino.
     Redakcja nie narzeka na brak tekstów. Wśród nadesłanych materiałów w najnowszym numerze "Tygla" zamieszczono kilka ciekawych esejów m.in. Jadwigi Mizińskiej z Lublina, Łucji Pławskiej z Łodzi i Andrzeja Chodubskiego z Gdańska.
     "Tygiel” ukazał się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu
     Zeszyty kwartalnika elbląskiego "Tygiel" dostępne są w siedzibie Warmińsko- Mazurskiego Zarządu Regionalnego PiS w Elblągu (ul. 1 Maja 2), który udzielił też wydatnej pomocy techniczno- organizacyjnej przy wydaniu pisma.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czy to się sprzedaje, czy jest dotowane przez kogoś ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kulturalny(2003-11-20)
  • Szanowny Panie Kulturalny, obawiam się że kwartalnik czytany jest wyłącznie przez zespół redagujący...
  • Panie Olaf, ciekawe, do jakiej lektury sięgasz pan, bo zapewne nie są to poważne periodyki kaształtujące artystyczny smak i ogólne, kulturalne obycie. Zapewne z określeniem, cóż to jest 'lektura' także będą kłopoty.Więc do ławki, poduczyć się czas....
  • To byłoby bardzo smutne,gdyby TYGIEL czytany był tylko przez wąskie grono zainteresowanych tematyką tego bardzo wartościowego wydawnictwa. My Elblążanie mamy różne , często słuszne pretensje do krzywd niezawinionych /przynależnośc administracyjna, niechciane lub władze,kierownictwa itp./ale nie bijemy sie w piersi z powodu zawinionego uwstecznienia kulturalnego. Teatr kuleje, kina pustoszeją, a lektura? Właśnie TYGIEL być może dla szerokiego ogółu jest zbyt ambitny, ale mimo wszystko uważam go za cenny rodzynek w jakże skromnej działalności wydawniczej naszego środowiska.Pan Kulturalny pyta czy wydawnictwo to jest dotowane? Proszę przeczytać tekst "Elbląski Kwartalnik" do końca, tam jest napisane kto dotuje i pomaga organizacyjnie. Dziwne i właśnie to jest to......jak trudno przeczytać krótki tekst na portalu, a co dopiero przeczytać dość obszerny objętościowo i bogaty w treść zawsze interesującyTYGIEL. z poważanie i pozdrowieniami dla wszystkich czytajacych i nieczytających TYGIEL
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2003-11-21)
  • TygiEL rulez! to jeszcze jedna cegielka wyjeta z muru kolejnej inkarnacji dress-babilonu ;)
  • Droga Mirko, najmilsza pani pedagog Tygiel to nie pierwsza liga w literaturze , niestety...
  • P.s. do Pani Mirki. Czytam klasyków, polecam ale nie nakazuję... Ukłony.
  • Pani Mirko, poprawnie powino być napisane - panie Olafie a nie Panie Olaf
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    polonistka(2003-11-21)
  • A Elbląg nie jest stolicą kulturalną nawet prowincjonalnego województwa - niestety.Dlatego ta ważne są wszelkie kulturalne inicjatywy. Tygiel jest na miarę naszego środowiska. A poza tym jest to bardzo ważna i cenna inicjatywa. Hej !wszelkiej maści spece od kultury, polskiego języka i literatury -przestańcie gdakać, a zacznijcie czytać , co powstaje w Elblągu. Sięgnijcie także po Tygiel, a przekonacie się, że są tam całkiem ciekawe materiały.
  • Panie Orliku,za dużo przebywasz z kurami... i dlatego piejesz z zachwytu, niestety.
  • Stara prawda - ryby głosu nie mają i nic ani ciekawego, ani też mądrego nie są w stanie wypowiedzieć. dlatego najlepiej, żeby popływały w mętnej wodzie Kumieli. a potem na patelnię. Wszak Wigilia tuż tuż. Czytając takie, jak poprzednie wypowiedzi można mieć naprawdę dobre samopoczucie - śmiać się i ubolewać, że ryby zabieraja głos, nie mając nic do przekazania. Tyle wrzawy o kolejna całkiem ciekawą elbląską inicjatywę. A ja czytuję kwartalnik. Jest potrzebny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Emerytowany(2003-11-25)
  • Szanowny Emerycie, wiem że czyta Pan wyłącznie własne teksty...Można się pozachwycać do woli a i dorobić nieco i domalować do emeryturki....
Reklama