Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Elbląskie skarby w Grudziądzu

 
Elbląg, Elbląskie skarby w Grudziądzu (fot. MAH w Elblągu)
Rek

Od piątku bogactwo elbląskich zbiorów archeologicznych oglądać można w Muzeum w Grudziądzu. Otwarto tam wystawę „Hanza i jej dziedzictwo”, w całości utworzoną z eksponatów pochodzących z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

– Elbląg był przez całe wieki miastem portowym, bogatym i to widać na naszej wystawie – mówiła podczas wernisażu dyrektor Muzeum w Grudziądzu Małgorzata Kurzyńska. – Ale to można będzie za chwilę dokładnie obejrzeć, a ja chcę też powiedzieć, że zachęcam Państwa do wizyty w niedalekim nam mieście. Na tamtych terenach ludzie osiedlali się już w czasach rzymskich, później jedną ze swoich baz mieli Wikingowie. W XIII wieku zamek założyli Krzyżacy, a miasto Lubeczanie. To wszystko zobaczycie w tamtejszym muzeum, bo tylko niewielką część swoich zbiorów wykorzystali do utworzenia wystawy, którą dziś otwieramy.
     Potwierdził te słowa dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, twórca wystawy. Zapraszając do zwiedzania ekspozycji i do odwiedzenia Elbląga, wyjaśnił, że organizacja prezentacji w innych miastach nie powoduje większego uszczerbku w podstawowej ekspozycji muzealnej w Elblągu, gdzie prezentowane są efekty wieloletnich prac archeologicznych na Starym Mieście. Krótko przedstawił też dzieje Związku Hanzeatyckiego jako historycznej grupy miast kupieckich, leżących nad Bałtykiem, i Elbląga jako klasycznego przedstawiciela miasta o szerokich kontaktach handlowych. Podpowiedział, dlaczego porównuje się dziś Hanzę z Unią Europejską jako wspólnotą interesów. Przypomniał również, że możliwość dokładnego zbadania przeszłości miasta pojawiła się dopiero z początkiem lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy postanowiono powtórnie zabudowywać dawną dzielnicę, zniszczoną w czasie wojny, a następnie zgruzowaną i obsianą trawą. Taka kompleksowość badań nadała Elblągowi miano jednego z największych miejskich poligonów archeologicznych w Europie.
     Wystawa w Grudziądzu czynna będzie do 9 kwietnia. To kolejne już tego typu przedsięwzięcie elbląskiego Muzeum, które promuje miasto przez jego historię. Poprzednio ekspozycja o hanzeatyckim Elblągu pokazywana była w Biskupinie, gdzie obejrzało ją ponad 60 tysięcy turystów. Tego lata, po przenosinach eksponatów z Grudziądza, wystawa zaprezentowana będzie również w Muzeum w Zgorzelcu.
MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku