Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ETK: Zaczęło się od głodu kultury

 
Elbląg, ETK: Zaczęło się od głodu kultury Pamiątkowe zdjęcie uczestników obchodów 50-lecia ETK (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

17 lutego minęło 50 lat od założenia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jubileusz uroczyście uczcili założyciele, członkowie i sympatycy ETK, dzisiaj znanego między innymi z organizacji letnich koncertów w Bażantarni i pomocy młodym elbląskim artystom. Zobacz zdjęcia z gali.

- Zaczęło się od głodu kultury, który wówczas odczuwali mieszkańcy Elbląga – wspominał Janusz Hankowski, były prezes ETK. Na pierwszym zebraniu w 1966 roku do organizacji wstąpiło 109 osób.
     - Pierwszy koncert pod auspicjami ETK odbył się już we wrześniu 1966 roku - przypominała Teresa Wojcinowicz, obecna prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
     Od 50 lat ETK wpływa na rozwój kultury w Elblągu. Wiele imprez przez nie organizowanych przetrwało do dzisiaj, między innymi Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, których dwudziesta edycja odbyła się w ubiegłym roku. ETK było też koordynatorem obchodów 750-lecia Elbląga w 1987 roku. Przypomniał o tym film zrealizowany przez filmowców z ówczesnego Elbląskiego Domu Kultury. - Każda dekada miała jakieś działania dominujące -wspominała Bożenna Janikowska, pierwsza kobieta na czele ETK.
     Elbląskie Towarzystwo Kulturalne organizowało koncerty, konkursy artystyczne, wydawało książki. Przed powstaniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, to właśnie ETK organizowało koncerty muzyki poważnej, zapraszało do naszego miasta Teatr Muzyczny z Gdyni. Umożliwiało elblążanom kontakt ze sztuką przez duże S.

  Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu (fot. MS) Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu (fot. MS)


     - Zmieniały się osoby, prezesi w ETK, a Towarzystwo wciąż robi dobrą robotę w mieście – powiedział Zbyszek Opalewski, jeden z członków ETK, był dyrektor Galerii EL.
     50. urodziny uświetniły występy młodych elbląskich artystów Aleksandry Cieślak i Damiana Bujanowskiego – uczniów szkoły muzycznej. I jak to na urodzinach bywa, nie mogło też zabraknąć tortu.
     Z okazji jubileuszu Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza elblążan na recital wiolonczelowy (2 marca,godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej) i koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej (13 maja). Na czerwiec zaplanowano promocję monografii o Elbląskim Towarzystwie Kulturalnym.
     - Życzymy sobie nowych pomysłów, zaangażowania innych ludzi, nie tylko naszych członków, i pieniędzy na działalność – marzy Teresa Wojcinowicz.
     


     Patronat nad obchodami 50-lecia ETK sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ale przecież bez kasy naszego Urzędu Miejskiego ani rusz !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2016-02-18)
 • Zmienić nazwę tego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji na PPP (pod patronatem partyjnym) !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  (2016-02-18)
 • drugi wpis najlepiej określa tę zamkniętą dla obcych ideowo organizację finansowaną przez UM. Jedyna ich zasluga to odczarowanie muszli koncertowej w Bazantarni i organizacja kilku koncertów w okresie letnim. Jak widać na zdjęciu 90 % to osoby w wieku emerytalnym, czas na wymianę pokoleniową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  (2016-02-18)
 • Nad ETK to lepiej zapalić świeczkę niepamięci !. Każda analiza krytyczna ich " działalności '' to chodzenie po zaminowanej glebie. .. i kompromitacja intelektualna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2016-02-18)
 • Pan Zbyszek Opalewski sławi ETK. To bardzo ciekawe !!! Warto trochę pożyć, aby poznać prawdziwą naturę człowieka. Tak, tak. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2016-02-18)
 • Nie dziwi mnie średnia wieku, bo przecież zaproszeni zostali ludzie, którzy to stowarzyszenie zakładali i byli jego pierwszymi członkami. Skąd takie wredne wpisy? ETK ma spore pieniądze spoza UM i ten wpis też jest krzywdzący.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  Z.(2016-02-18)
 • Każdy czas poświęcony ludziom należy cenić. Dziękuje Wszystkim Państwu za czas i trud poświęcony dla Elbląga, dla ludzi. .. tych młodszych i tych starszych. .. Jesteście dowodem na to iż można i należy robić kulturę, przyzwoitość i to czego nie można wyrazić słowem. .. taką ulotną atmosferę wspólnoty ducha. .. aby życie było lepsze, i ciekawsze. Pozdrawiam życząc zdrowia, sił i komfortu życia na miarę marzeń. .. .. bo to one nas inspirują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  klmn(2016-02-18)
 • A tym szczekaczom co nic nie zrobili tylko uprawiają krytykanctwo może kiedyś wpadnie refleksja iż zmarnowali swój czas. .. .. swoim lenistwem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2016-02-18)
 • czyli nieprawdą jest, że ETK, to dość hermetyczna grupa. Wzajemnej Adoracji otwarta na osoby zainteresowane aktywną dzialalnością na rzecz rozwoju życia kulturalnego naszego miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2016-02-18)
 • niech sobie będą. skoro nie szkodzą, a coś tam się dzieje. .. jestem za wyrozumiałością. .. i pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-02-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku