Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Etnolog potrzebny od zaraz – posłuchaj!

 
Elbląg, Etnolog potrzebny od zaraz – posłuchaj! Byłoby dobrze, gdyby za sprawą konwencji Unesco każdy z nas pomyślał o własnych korzeniach i rodzinnych tradycjach. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk z 2008 roku (fot. Agnieszka Jarzębska).
Rek

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco jest m.in. krakowska starówka i zamek krzyżacki w Malborku. A które przejawy dziedzictwa niematerialnego Polska zaproponuje do objęcia ochroną?

– Wyłuskanie tego, co naprawdę cenne, będzie możliwe po określeniu kryteriów, wartości, gdy będzie wiadomo, na czym się oprzeć, by wiedzieć co jest najważniejsze, najcenniejsze i przede wszystkim najprawdziwsze. To trudne zadanie, które wymaga pracy specjalistów z różnych dziedzin – mówi Justyna Żołnierowicz-Jewuła, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
     W środę (21 września) w Olsztynie odbędzie się konferencja związana z wejściem w życie konwencji Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sesję „Ochrona dziedzictwa kultury niematerialnej jako zadanie gmin, powiatów i województw samorządowych” organizują: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie CEiIK (ul. Parkowa 1) i jest adresowane szczególnie do samorządowców, którzy w gminach i powiatach zajmują się sprawami kultury.
     Wdrożenie konwencji, którą Polska ratyfikowała pod koniec ubiegłego roku i która zaczęła obowiązywać w sierpniu, zależy od wielu czynników, osób i instytucji. Na poziomie ogólnopolskim to zadanie koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wiele będzie jednak zależało od lokalnych społeczności. To do mieszkańców, przedstawicieli grup etnicznych i organizacji z poszczególnych regionów będzie należało wskazanie tych elementów niematerialnego dziedzictwa, które powinny zostać objęte ochroną. Do tego niezbędna będzie pomoc specjalistów, w tym etnografów i etnologów.
     Przypomnijmy, w myśl konwencji niematerialne dziedzictwo to zwyczaje, przekazy ustne, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które dana wspólnota, grupa lub jednostka uznają za część własnego dziedzictwa. „Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości” – wyjaśnia na swojej stronie internetowej Polski Komitet do spraw Unesco.
     Olsztyńska konferencja jest drugą na ten temat, która odbywa się w naszym województwie. Pierwsza miała miejsce w czerwcu w Węgorzewie. Z Justyną Żołnierowicz-Jewuła, dyrektor węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
     
     Warto dodać, że 17 października Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” organizuje konferencję „Ocalić od zapomnienia. Niematerialne dziedzictwo kulturowe – dziś, jutro, pojutrze...”, która będzie poświęcona niematerialnemu dziedzictwu i jego archiwizacji.
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Hosting WWW START
Hosting WWW BIZNES
Domena funkcyjna .com.pl