Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Fascynujący świat ludzi Północy – posłuchaj!

Elbląg, Fascynujący świat ludzi Północy – posłuchaj!
Rek

Wiem, że na tę książkę świat naukowy czekał. Mam nadzieję, że wniesie ona dużo do dyskusji nad wikińskim okresem w dziejach środkowej Europy – mówi w radiowej rozmowie dr Marek Franciszek Jagodziński, archeolog, autor książki „Truso. Między Weonodlandem a Witlandem”.

W środę (17 listopada) w elbląskim muzeum odbyła się premiera starannie wydanego i bogato ilustrowanego albumu. Podsumowuje on niemal 30 lat badań archeologicznych na terenie legendarnego emporium handlowego.
– Opowiadam w tej książce cztery historie. Pierwsza dotyczy relacji Wulfstana, z której wiemy o Truso, druga – poszukiwań osady, trzecia to dzieje Janowa [pod Elblągiem, gdzie odkryto pozostałości emporium – red.], czyli historia niszczenia reliktów osady Truso – opowiada autor. – Część czwarta to opis samej osady, tego, co w czasie wielu lat wykopalisk udało nam się odkryć, z podziałem na handel, rzemiosło i życie codzienne. Pokazuję fascynujący świat ludzi Północy, Wikingów, świat, w którym sfera sacrum i profanum były ze sobą ściśle związane, co bardzo wyraźnie widać w śladach kultury materialnej odkrytych w czasie badań. Być może książka ta zapoczątkuje prace nad pisaniem nowej historii tego regionu, bo w Truso znajdujemy odpowiedzi na wiele istotnych pytań, które mediewiści formułowali nie tylko w odniesieniu do ziem polskich, ale całej Europy Środkowej.
     A co dla odkrywcy osady jest największą tajemnicą Truso? Posłuchaj.
     

Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Artemia
Ochotka żywa
Cats Best 10L
Królik minaturka